Trump ne planira priznati poraz u skorije vrijeme
Nakon objave da je demokrata Joe Biden pobijedio u predsjedničkoj utrci, republikanski kandidat, aktuelni predsjednik Donald Trump i njegovi saveznici jednu stvar su stavili na znanje: on ne planira uskoro da prizna poraz, piše Reuters.
Predsjednik koji je mjesecima pokušavao potkopati izborne rezultate sa nedokazanim optužbama za prevaru, obećao je večeras da će nastaviti sa pravnom strategijom za koju se nada da će preokrenuti izborne rezultate koje su donijeli pobjedu Joe Bidenu.
“Jednostavna činjenica je da ovi izbori nisu još gotovi. Joe Biden nije potvrđen kao pobjednik nijedne države, kamoli bilo koje osporavanih koje idu ka obaveznom prebrojavanju glasova, ili država u kojima je naša kampanja imala validne i legitimne izazove koji bi mogli odrediti konačnog pobjednika” naveo je Trump u saopštenju koju su ranije objavili iz njegove kampanje.
Republikanci pokušavaju da prikupe najmanje 60 miliona dolara za finansiranje pravnih izazova u nekoliko država, rekli su izvori za Reuters.
“Trebao bi osigurati da se svaki glas prebroji i zahtjevati transparentnost”, rekao je bivši zvaničnik Bijele kuće za Reuters.
Laura Ingraham, voditeljica Fox Newsa i Trumpova pristalica, pozvala je u petak predsjednika da ako i kada vrijeme dođe, da prihvati nepovoljan ishod sa “milošću i smirenošću”.
Jedan Trumpov saradnik rekao je za Reuters da bi šef osoblja Bijele kuće Mark Meadows najvjerovatnije bio ta osoba koja bi pokrenula Trumpu ideju o priznanju poraza, no on je ove sedmice zaražen korona virusom i nalazi se u karaninu.
Drugi saradnik rekao je da bi potpredsjednik Mike Pence ili Trumpov zet i savjetnik Jared Kshner mogli biti ti koji će predsjedniku reći kada je vrijeme da odstupi.
“Predsjednik Trump ima pravo da uzme vremena koliko hoće kako bi procesuirao ovo. Bio je blizu i nije produktivno tražiti da odmah prizna poraz”, rekao je ari Fleischer, koji je bio šef odjela za odnose sa javnošću u vrijeme administracije Georgea Busha. “Najblja stvar koja će ovo zemlju održati zajedno jeste da predsjedniku damo razuman vremenski period da prihvati rezultate.”
Trumpova kampanja već je izgubila presude u Georgiji i Nevadi, ali su dobili u Pennsylvaniji kada je sud naredio izbornim zvaničnicima da ostave sa strane privremene glasačke listiće koje su glasači predali na izborni dan, bez obzira što su njhovi glasovi poštom ili u odsustvu primljeni na vrijeme.
Još uvijek se čekaju reakcije republikanskih lidera na pobjedu Joe Bidena. Mitt Romney, senator iz Utaha, jedan je od rijetkih koji je čestitao Bidenu.
“Ann i ja čestitamo izabranom predsjedniku Joe Bidenu i izabranoj potpredsjednici Kamali Harris. Znamo ih kao ljude dobre volje i karaktera vrijednog divljenja. Molimo se Bogu da ih blagoslovi u narednim danima i godinama”, napisao je Romney na Twitteru.
Ovo je Kamala Harris
Trump: Ja sam osvojio izbore
I dok se čeka obraćanje novoizabranog predsjednika SAD-a Joe Bidena koji je osvojio 279 elektorskih glasova, na Twitteru se oglasio aktuelni predsjednik Donald Trump koji je sa 214, prema predviđanjima medija, izgubio na izborima. Ponovio je svoje ranije optužbe da posmatračima nije bilo dozvoljeno da uđu u prostorije, iako su ranije brojni izborni zvaničnici govorili da to nije tačno.
“Posmatačima nije bilo dozvoljeno da uđu u sobe u kojima su se brojali glasovi. Ja sam osvojio izbore, dobio sam 71.000.000 legalnih glasova. Loše stvari su se dogodile koje našim posmatračima nije bilo dozvoljeno da vide. Ovo se nikada nije desilo ranije. Milioni listića putem pošte su poslani ljudima koji ih nikada nisu tražili”, napisao je Trump na Twitteru. “71.000.0000 glasova. Najviše ikada za aktuelnog predsjednika”, napisao je.
Na ovim američkim izborima glasalo je više od 190 miliona ljudi, što je, kako su brojni naveli, historijska izlaznost. Biden je osvojio skoro 74 miliona glasova, dok je za Trumpa glasalo oko 71 milion Amerikanaca.
Šta slijedi?
Večerašnja proglašena pobjeda Joe Bidena kao novog, 46. predsjednika Sjedinjenih Država nije finalni korak u procesu odabira američkog predsjednika.
Iako su mediji objavili projekcije prema kojima je on naredni američki predsjednik, još uvijek predstoji dugačak proces u kojem 538 elektora za čije su se glasove kandidati borili, treba da odobri kandidata.
Nakon osvojenih glasova 20 u Pennsylvaniji, kasnije i šest u Nevadi, Joe Biden i njegova izabrana potpredsjednica Kamala Harris, pobjednici su predsjedničkih izbora sa 279 osvojenih glasova. Republikanski kandidat Donald Trump, na osnovu do sada prebrojanih glasova, osvojio je 214.
Pogledajmo koji to koraci još predstoje:
- Kada američki građani glasaju za predsjedničkog kandidata, ono ustvari glasaju za elektore u svojim saveznim državama. Broj elektora zavisi od broja stanovnika u državi, a generalno, stranke ih biraju na konvencijama. Ukupno postoji 253 elektorskih glasova, a za pobjedu na izborima potrebno je 270 glasova.
- Nakon izbornog dana, države broje i potvrđuju glasove. Kada se taj proces završi, guverner svake zemlje priprema dokument u kojem se nalaze liste sa imenima elektora i brojem glasova koje su dobili pobijednik ali i gubitnik izbora. Taj dokument sa potvrdom, šalje se u arhiv Sjedinjenih Država.
- Do 8. decembra treba da se rješe svi sporovi oko izbora na državnom nivou. Sva nova brojanja glasova kao i sudske sporove zbog rezultata izbora potrebno je riješiti do ovog datuma.
- Elektori zvanično glasaju 14. decembra u svojim državama i Distriktu Kolumbija. Nakon toga dokument sa glasovima se šalje brojnim zvaničnicima uključujući predsjednika Senata.
- Potvrde sa glasovima moraju stići do 23. decembra.
- Predstavnički dom i Senat 6. januara održavaju zajedničku sjednicu i broje elektorske glasove. Ako jedan kandidat dobije više od 270 glasova, predsjednik Senata, odnosno aktuelni potpredsjednik Mike Pence objavljuje rezultate.
- Izabrani predsjednik polaže zakletvu 20. januara 2021. godine.