AP: Zašto rezultati u Pensilvaniji još nisu proglašeni?
Dobro jutro. Ukoliko ste nam se tek pridružili, samo da vam javimo da još ne znamo ko je predsednik SAD.
Ono što znamo jeste da je predsednički kandidat Demokratske stranke Džo Bajden u prednosti u četiri ključne države – Arizoni, Pensilvaniji, Džordžiji i Nevadi. No, još uvek traje brojanje glasova, neizvesnost je velika pa je rano za bilo kakve zaključke.
S vama je danas Žarka Radoja, pa hajde da vidimo najpre zašto se još uvek čeka sa objavom u Pensilvaniji. Kako navodi agencija Asošijejted pres, koja daje projekcije glasanja svih ovih dana u kojima se družimo 24 sata, razlog su mala razlika i veliki broj glasova koji nisu prebrojani.
Demokratski kandidat Džo Bajden vodi ispred aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa za više od 28.800 glasova, prema rezultatima objavljenim u 11 sati uveče po lokalnom vremenu, što je u procentima 0,43. Prema zakonu države Pensilvanije, da bi se izbeglo ponovno brojanje, ta margina mora da bude viša od 0,5 odsto u državi u kojoj biračko pravo ima 6,5 miliona stanovnika.
Na internet stranici državnog sekretara Pensilvanije u petak je objavljeno da je ostalo još 89.000 listića za brojanje, od kojih su mnogi iz okruga Alegini, velikog uporišta demokrata.
Pored toga, AP navodi da su tu potencijalno desetine hiljada glasačkih listića za koje zvaničnici tek treba da odluče da li će biti uzeti u obzir.
Jedan od razloga zašto se ovoliko čeka na rezultate jeste i taj što prema zakonu Pensilvanije, glasački listići ne smeju da se otvaraju i prebrojavaju do dana izbora. Kako AP piše, postoji mogućnost da se rezultati neće saznati ni narednih dana, a ako je razlika manja od pola procenta, zakon nalaže da se glasovi ponovo prebroje.
Dvojica optužena za nošenje oružja u blizini Kongresnog centra u Filadelfiji
Dvojica muškaraca koja su u četvrtak uveče uhapšena, u petak su optužena za nošenje oružja u blizini Kongresnog centra Pensilvanija u Filadelfiji, gde se još broje glasački listići.
Dvojica muškaraca uhapšeni su nakon što je FBI dobio dojavu o naoružanoj grupi koja putuje u Fildalefiju iz Virdžinije. U Pensilvaniji nisu imali ovlašćenja za nošenje oružja, piše BBC, a ABC javlja da im je na kamionu bila nalepnica pokreta teoretičara zavere QAnon.
U petak je policija bila prinuđena da evakuiše celo područje oko Kongresnog centra nakon lažne dojave o bombi.
Pristalice oba predsednička kandidata drže proteste u Filadelfiji dok se brojanje glasačkih listića nastavlja. Pensilvanija je sa svojih 20 elektorskih glasova ključna država za određivanje toka izbora, odnosno ko će biti predsednik SAD.
Kako bi Džordžija mogla da utiče na većinu u Senatu?
U saveznoj državi Džordžiji čekaju se rezultati izbora za predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i senatore, no ono što je sigurno jeste da će biti mesto drugog kruga izbora 5. januara kako bi se rešilo koja će stranka kontrolisati Senat.
To je bilo jasno u petak uveče kada su objavljeni rezultati prema kojima ni jedan od kandidata, demokrat Džon Osof i senator David Perdu nemaju potrebnu većinu za izbor.
S obzirom na veoma malu razliku u oba slučaja, Džordžija je bila poprište kampanje na skoro nacionalnom nivou, sa desetinama miliona dolara potrošenim od obe strane, podseća agencija Asošijejted pres (AP).
Za drugu trku, specijalne izbore za popunjavanje mandata bivšeg senatora Džonija Isaksona koji je istekao, biće potreban drugi krug između Rafaela Varnoka i Keli Lofler, republikanske kandidatkinje koja je imenovana na mesto Isaksona prošle godine.
Na nacionalnom nivou, trenutno stanje u Senatu je 48-48, ali republikanci vode na Aljasci i u Severnoj Karolini. Ako dobiju ta dva mesta, odnos u Senatu bi bio 50-48. Pobeda demokrata iz Džordžije bi taj odnos izjednačila.
Ako bi ih demokrate osvojile, Bajden bi imao šansu za donošenje zakona i osiguranje potvrde glavnih imenovanja. U suprotnom, vođa aktuelne republikanske većine u Senatu, Mič Mekonel mogao bi da blokira Bajdenove odluke.
Šta znamo do sada?
Demokratski kandidat Džo Bajden (Joe Biden) iz sata u sat povećava prednost u Pensilvaniju u odnosu na republikanskog predsednika Donalda Trampa (Trump) koja sada iznosi 28.833 glasova.
Preostalo je da se prebroji još oko 100 hiljada glasova ili 4 odsto.
Tramp je vodio u sredu u ovoj državi sa više od 600 hiljada glasova, ali se ta razlika smanjivala kada su počeli da se prebrojavaju listići pristigli poštom, koji idu u prilog Bajdenu. Demokratski kandidat je u petak pretekao predsednika SAD i od tada konstantno uvećava vođstvo.
Pensilvanija donosi 20 elektorskih glasvoa i ukoliko Bajden u njoj potvrdi pobedu, imaće 273 elektora što je dovoljno da postane predsednik SAD. Tramp, koji trenutno ima 213 elektora, morao bi da pobedi u Pensilvaniji da bi ostao u utrci.
Bajden vodi u preostale tri ključne države:
- Arizona - sa 29.861 glasova, mada Tramp smanjuje razliku. Treba da se prebroji još oko 173 hiljade, ili 3,5 procenta glasova.
- Džordžija - Bajden vodi sa 4.396 glasova razlike. Ostaje još jedan odsto glasova da se prebroji. No, iz ove države su najavili ponovno prebrojavanje s obzirom da je razlika manja od 0,5 odsto.
- Nevada - Bajden vodi za 22.657 glasova. Treba da se prebroji 7,8 posto glasova. Ova država je donela uredbu da će biti obrađeni svi glasovi poslati na dan izbora u utorak 3. novembra, koji stignu u narednih sedam dana, odnosno do sledećeg utorka.
Bajden: Nemamo vremena za stranačke ratove
- Džo Bajden izjavio u petak kasno uveče po američkom vremenu da će dobiti predsedničke izbore “sa jasnom većinom”, ali nije proglasio pobedu pozivajući na strpljenje dok se ne prebroje svi glasovi. “Amerikanci žele promene a ne nastavak stare politike,” kazao je Bajden.
- Republikanci u Pensilvaniji su pokrenuli postupak pred Vrhovnim sudom sa zahtevom da se isključe glasove koji su pristigli nakon izbora u Filadelfiji.
- Državna sekretarka Arizone Keti Hobs (Katie Hobs) izjavila je za CNN povodom tvrdnji predsednika SAD da “apsolutno nema nikakvih neregularnosti” kada je reč o prebrojavanju glasova.
- Policija je uhapsila dva muškarca sa napunjenim pištoljima u blizini Konvencionog centra u Filadelfiji u kome se broje glasovi na predsedničkim izborima u SAD.
- U petak u SAD zaraženo rekordnih 127 hiljada Amerikanaca korona virusom
Toliko od nas u ovoj smeni. Dragan Štavljanin vas pozdravlja. Razvoj događaja u SAD-u u nastavku će pratiti Žarka Radoja. Ostanite uz nas.