Još uvijek traje prebrojavanje glasova
Ukoliko ste ste tek priključili, dobro došli, 15:40 je, još uvijek čekamo rezultate iz šest ključnih saveznih država o ishodu glasanja na američkim predsjedničkim izborima.
Kandidat Republikanske stranke, predsjednik Donald Trump ima 214 elektorskih glasova, kandidat Demokratske stranke, bivši potpredsjednik Joe Biden za sada je u prednosti sa 253 glasa.
Još uvijek se čekaju rezultati iz šest država: Arizona, Alaska, Georgia, Nevada, Pennsylvania i Sjeverna Carolina.
Prema posljednjem mjerenju 270 to Win, još uvijek se odlučuje o 71 elektorskom glasu.
Trump je u prednosti u Pennsylvaniji koja nosi 20 elektorskih glasova sa 50,5 posto. Preostalo je još 8,6 glasova da se prebroji. Također vodi u Georgiji sa 49,6 posto.
Biden vodi u Nevadi sa 49,3 i Arizoni sa 50,5 posto.
Kada će biti poznati rezultati?
Tri mjeseca traje proces od izbornog dana u Americi pa do inauguracije novog predsjednika.
Izbori se, kao što nam je sada dobro poznato, održavaju prvog utorka u novembru, a sama inauguracija 20. januara.
No, koliko države imaju vremena da prebroje glasove i kakav je proces potvrđivanja pobjedničkog kandidata?
Glasovi se broje širom zemlje na izborni dan. Iako su na ranijim izborima mediji proglašavali pobjednika još u izbornoj noći, većina država ima zakonske ovlasti koje omogućavaju prebrojavanje glasova koji su stigli poštom, i u danima nakon izbora. Međutim rijetke države počinju brojati glasove i prije izbornog dana. Arizona, kako piše CNBC počinje sa brojanjem ranih glasova, već 20 oktobra, no glasove prihvataju do izbornog dana.
Kakva je situacija u drugim državama u kojima se još uvijek broje glasovi?
Kako pojašnjava CNN, glasovi koji stižu poštom moraju na kovertama imati žig sa datumom do 3. novembra. No, sami glasovi mogu stići i kasnije, u većini država to je dan-dva nakon izbora.
U ključnim državama rokovi su kraći, tako u Sjevernoj Carolini i Pennsylvaniji glasovi mogu stići do 6. novembra, dok je taj rok za Nevadu 10. novembar. Georgija, u kojoj su rezultati još uvijek nepoznati, glasove prihvata do zatvaranja birališta, piše CNBC.
Krajnji rok za potvrđivanje rezultata u državama je 8. decembar. To znači da do tog datuma glasovi moraju biti prebrojani, sporovi riješeni te ustanovljeni pobjednici elektorskih glasova u državama.
Nakon toga, trećeg ponedeljka u decembru, elektori zvanično daju glas za odabranog kandidata, a do 23 decembra ti glasovi trebaju biti u Washingtonu. Novi Kongres polaže zakletvu 3. januara, a tri dana kasnije članovi Senata i Predstavničkog doma sastaju se kako bi zvanično pročitali glasove, nakon čega potpredsjednik SAD-a najavi rezultate izbora.
Novi predsjednik polaže zakletvu 20. januara.
Prema dosadašnjim rezultatima demokrate imaju više mjesta u Predstavničkom domu američkog Kongresa. U Senatu je broj mjesta republikanaca i senatora za sada izjednačen. Do sada su republikanci imali većinu u Senatu, a demokrate u Predstavničkom domu.