Republikanci na putu da zadrže većinu u Senatu
Na izborima za Senat republikanci su na putu da zadrže većinu iako su izgubili dva mesta u Koloradu i Arizoni, ali su uspeli da dobiju jedno od demokrata u Alabami.
U ovom trenutku obe stranke imaju po 47 mandata, dok je neizvestan ishod na izborima za šest senatora.
Republikanci su uspeli da zadrže mandate u Južnoj Karolini, Ajovi, Teksasu, Kanzasu i Montani, čime se prilično smanjuje mogućnost demokratama da steknu većinu u Senatu, što je predviđano u više istraživanja.
Skot Džening (Scott Jennings), republikanski strateg izjavio je za AP da kakav god bude ishod predsedničkih izbora, Donald Tramp je "reorganizovao političke partije" pretvarajući republikance a ne demokrate u stranku "radničke klase" u Americi.
Inače, po prvi put je u Senat ušla i transrodna osoba. Reč je o Sari Mek Brajd (Sarah McBride), članici Demokratske stranke iz Delavera.
Mandat senatora traje šest godina i svake druge trećina članova ovog tela ide na izbore.
Osvajanje većine u Senatu je presudno za pobednika predsedničkih izbora, jer senatori potvrđuju kandidate za administraciju i odobravaju važne zakone.
Republikanci u sadašnjem sazivu imaju većinu od 53 prema 47.
Šta znamo do sada?
Ukoliko ste nam se tek pridružili, još uvek traje brojanje glasova američkih predsedničkih izbora i rezultat je nepoznat.
Da li će novi američki predsednik biti demokratski kandidat Džo Bajden (Joe Biden) ili će na toj poziciji ostati aktuelni predsjednik republikanac Donald Tramp (Trump), možda će biti poznato tek u narednim danima.
Ni jedan kandidat još uvek nema 270 osvojenih elektorskih glasova, potrebnih za pobedu.
U ovom trenutku Bajden ima 253, a Tramp 213 elektora.
Fokus je na četiri države: Nevada i Arizona u kojima Bajden ima neznatnu prednost i ukoliko pobedi u njima, postaće predsednik SAD.
Neizvesno je u Džordžiji i Pensilvaniji u kojima Tramp ima prednost, ali koja se smanjuje jer se sada prebrojavaju glasovi pristigli poštom iz okruga u kojima Bajden ima većinsku podršku.
Trampova kampanja zatražila je prekid brojanja glasova u Mičigenu, Pensilvaniji i Džordžiji, tvrdeći da su ograničeni pristup i transparentnost prilikom prebrojavanja glasačkih listića.
Ako se računaju glasovi na nacionalnom nivou, Bajden je osvojio 71,765,391 glasova - najviše u istoriji - odnosno 50.4 odsto, a Tramp 68,231,730 ili 47.9 procenata.
Na izborima je zabeležena najveća izlaznost od 1908. sa skoro 160 milona glasova, od toga oko 100 miliona u odsustvu kao i onih koji su stigli poštom.
Ono što je još sigurno jeste da prema Ustavu SAD-a, inauguracija novog predsednika biće 20. januara 2021. godine.
Šta još znamo?
- Čekamo rezultate iz još šest država u kojima treba da se prebroje glasovi: Aljaska, Džordžija, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija, kao i Arizona, za koju je AP ranije rekao da je pripala Bajdena, ali još uvijek nema druge potvrde.
- Arizona nosi 11 elektorskih glasova, Bajden ima prednost 51 odsto prema Tramovih 47,6 procenata, ali koja se smanjuje. Još uvijek se čeka prebrojavanje 14 odsto glasova. Demokrate nisu pobedile u ovoj državi od 1996.
- Džordija nosi 16 elektorskih glasova. Trump ima 49,8 procenata, a Bajden 49 odsto. Razlika je smanjena sa oko 300 hiljada na oko 40 hiljada glasova. Treba da se prebroji još 4,7 procenata glasova.
- U Pensilvaniji, sa 20 elektora, Tramp vodi sa 50,9 odsto naspram Bajdena sa 47,8 procenata. Razlika je nepunih 200 hiljada glasova dok je tokom dana u sredu iznosila i 600 hiljada. Čeka se prebrojavanje još 12 posto glasova.
- Bajden vodi u Nevadi (6 elektora) sa 49,3 odsto, Trump ima 48,7 procenata glasova. Treba da se prebroji 12,8 odsto glasova.
- CNN i AP su proglasile Bajdenovu pobedu u Viskonsinu koji donosi deset elektora. Biden vodi sa 49,4 odsto, Trump ima 48,8 procenata. Preostalo je da se prebroji 0,7 odsto.
- CNN i AP su proglasile Bajdenovu pobedu u Mičigenu (16 elektora) koji vodi sa 50,3 odsto prema 48,1 procenta koliko ima Tramp. Još uvek treba da se prebroji 2 odsto glasova.
- Bajden se obratio javnosti i rekao da će sačekati konačno prebrojavanje glasova, ali da je uveren da će biti u njegovu korist.
- Kandidat republikanaca Donald Trump je ranije rekao da je pobedio, iako glasovi nisu do kraja prebrojani. Pročitajte zašto je prerano za to OVDJE
- Trump je najavio tužbu Vrhovnom sudu zbog glasova, Bajdenov tim najavio pravnu borbu.
- U Senatu se još uvek čekaju rezultati šest mesta: demokrate i republikanci imaju po 47 mandata, od ukupno 100. Smanjene šanse demokrata preuzmu većinu u ovom telu.
- Demokrate zadržale većinu u Predstavničkom domu.
Tramp zatražio prekid brojanja glasova u tri države
Kampanja predsednika SAD Donalda Trampa pokrenula je pravnu procedure tražeči prekid brojanja glasova u Mičigenu, Pensilvaniji i Džordžiji, tvrdeći da su ograničen pristup i transparentnost prilikom otvaranja glasačkih listića.
Trampova kampanja je optužila zvaničnike u Pensilvaniji zbog blokiranja “posmatrača” da priđu bliže od osam metara štandovima na kojima se broje glasovi.
"Takođe smo pokrenuli postupak za privremeno obustavljanje prebrojavanja dok se ne omogući smislena transparentnost i rebulikanci mogu da se uvere da su svi glasovi prebrojani u skladu sa zakonom," kazao je jedan zvaničnik Trampove kampanje.
U Pensilvaniji, koja donosi 20 elektorskih glasova, vodi Tramp sa 52 odsto glasova naspram 47 procenata Bajdenovih, na osnovu 85 odsto glasova. Međutim, mnogi posmatrači izbora ističu da će većina preostalih glasova dolazi iz oblasti koje naginju Bajdenu.
Trampov izborni štab je najavio i podnošenje zahteva za obustavljanjem prebrojavanja glasova u Džordžiji, u kojoj Tramp ima malu prednost, navodeći kao razlog slične slučajeve kao u Pensilvaniji.
AP podseća da su ovi postupci pokrenuti iako nema dokaza o izbornim nedostacima.
Osim Džordžije i Pensilvanije, neizvesno je u državama Nevada i Arizona u kojima Bajden vodi sa neznatnom razlikom. AP i CNN su ga prethodno proglasili pobednikom u Mičigenu, još jednoj od ključnih država.
Ukoliko pobedi u ove dve države osvojiće 270 elektorskih glasova neophodnih za izbor novog predsednika SAD.
Zašto je AP proglasio Bajdenovu pobedu u Mičigenu?
AP je proglasio pobedu demokratskog kandidata Džoa Bajdena u Mičigenu, u kojoj je republikanski predsednik Donald Tramp dobio većinu glasova 2016. To je treća država koju je Bajden uspeo da preuzme od Trampa u odnosu na prethodne izbore.
AP je zaključio da preostali glasovi koji treba da se prebroje u oblastima koje naginju Trampu, nisu dovoljni da ugroze Bajdenovo vođstvo.
Bivši potpredsednik je u sredu veče imao prednost od 70 hiljada glasova, odnosno 1,3 odsto više od Trampa. Većina glasova koja treba se prebroji dolazi iz oblasti u kojima demokrate imaju većinu kao što je okrug Vejn u kome se nalazi grad Detroit.
Mičigen je među nekoliko ključnih država u kojima je Tramp u sredu izutra preuranjeno proglasio pobedu.
“Pobeđujemo u Mičigenu, video sam brojeve,” kazao je Tramp u obraćanju iz Bele kuće najavljujući da će pokrenuti proceduru pred Vrhovnim sudom zbog, kao je naveo, pokušaja “izborne prevare”.
Kasnije tokom dana se oglasio na Tviteru ponavljajući da je “pobedio u državi Mičigen” iako je Bajden u međuvremenu preuzeo vođstvo.
Oba kandidata vode neizvesnu utrku za osvajanje 270 elektorskih glasova, ali se po oceni AP, smanjuju mogućnosti Trampa da dobije drugi mandat.
U ovom trenutku Bajden ima 253 elektorska glasa – dok Tramp 2013 - i ukoliko pobedi u državama Arizona (11 elektora) i Nevada (6), u kojima trenutno vodi, postao bi predsednik SAD.
Tramp vodi u Džordžiji (16) i Penslivaniji (20), u kojoj je preostalo da se prebroji još milion glasova, od kojih je većina stigla poštom iz oblasti koje uglavnom podržavaju Bajdena, navodi AP.
Mičigen je deo “plavog zida” (blue wall), zajedno sa Viskonsinom i Pensilvanijom, u kome su demokrate dugo imale većinu, ali je u sve tri države na izborima 2016. pobedio Tramp sa manje od jedan odsto glasova razlike u odnosu na Hilari Klinton.