AP: Može li Trump zaustaviti brojanje glasova
Predsednik Donald Trump je izjavio u sredu, 4. novembra, da će sa predsedničkim izborima ići na Vrhovni sud, ali, kako piše Asošijejted pres (AP), nije jasno na šta misli u zemlji u kojoj se prebrojavanje glasova rutinski nastavlja i nakon izbornog dana, a države uglavnom postavljaju pravila kada se prebrojavanje mora završiti. Nema prijava većih incidenata.
"Ići ćemo na američki Vrhovni sud - želimo da sva glasanja prestanu", rekao je Trump u prvom posleizbornom obraćanju javnosti.
Međutim, AP poseća da je glasanje gotovo i da je ostalo prebrojavanje glasova. Nijedna država neće brojati glasove u odsustvu koji su nakon dana izbora označeni poštanskim žigom.
Iz kampanje njegovog rivala, demokrate Joea Bidena saopštili su da Trumpova izjava "nečuvena, bez presedana i netačna".
Stručnjak za izborno pravo Richard Hasen napisao je u nedjelju u listu Slate da "nikada nije bilo osnova za tvrdnju da se glasački listić koji je stigao na vreme ne može prebrojati ako službenici ne mogu završiti svoje brojanje u izbornoj noći."
Profesor izbornog zakona Univerziteta Ohio Edward Foley napisao je na Twitteru u srijedu: „Brojaće se važeći glasovi. Vrhovni sud bi bio uključen samo kada bi postojali sumnjivi glasovi koji bi napravili razliku, što možda i nije slučaj. Vladavina zakona odrediće službenog pobednika na glasanju u svakoj državi. Neka vladavina zakona deluje. "
U svakom slučaju, piše AP, ne postoji način da se direktno ide na viši sud sa tužbom za prevaru. Trump i njegova kampanja mogli bi navesti probleme s načinom na koji se broje glasovi u pojedinim državama, ali svoju pravnu borbu morali bi započeti na državnom ili nižem saveznom sudu.
Žalba republikanaca Vrhovnom sudu u vezi pitanja može li Pennsylvania prebrojati glasove koji stižu poštom od srede do petka, roka čiji produžetak je naredio najviši sud države, je na čekanju.
Taj slučaj ne uključuje glasačke listiće koji su već stigli i koji su u posedu zvaničnika izbornih štabova, čak i ako ih tek treba prebrojati.
Visoki sud je pre izbora odbio da isključi te glasačke listiće, ali konzervativni suci nagovestili su da bi mogli ponovno razmotriti pitanje nakon izbora.
Vrhovni sud je takođe odbio da blokira rok za prijem i brojanje glasačkih listića u odsutnosti u Severnoj Karolini duže od tri dana predviđena državnim zakonom.
Bidenov tim najavio pravnu borbu ako se Trump obrati sudu
Iz kampanja demokratskog predsedničkog kandidata Joea Bidena saopštili su da su njihovi pravni timovi u pripravnosti, ako se američki predsednik Donald Trump obratiti sudu i pokuša zaustaviti brojanje glasova.
"Ako predsednik ispuni pretnju da će se obratiti sudu i pokušati sprečiti pravilno prebrojavanje glasova, imamo pravne timove koji su spremni da se rasporede kako bi se oduprli tom naporu", rekla je u izjavi menadžerica kampanje Biden, Jen O'Malley Dillon.
Borelj: EU potvrđuje spremnost da nastavi partnerstvo sa SAD
Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borell) je prvi visoki evropski zvaničnik koji je reagovao na predsedničke izbore u Americi.
“Američki narod je rekao svoje. Dok čekamo izborni rezultat, EU je i dalje spremna da nastavi izgradnju jakog transatlantskog partnerstva, zasnovanog na našim zajedničkim vrednostima i istoriji”, objavio je Borelj na njegovom nalogu na Twitteru.
Ministarka odbrane Nemačke zabrinuta zbog situacije u SAD
Nemačka ministarka odbrane Annegret Kramp-Karrenbauer izjavila je u sredu da je situacija u Sjedinjenim Državama nakon predsedničkih izbora jako napeta i da je zabrinuta da bi to moglo dovesti do ustavne krize.
"Ovo je vrlo eksplozivna situacija. To je situacija koja može dovesti do ustavne krize u SAD-u, kao što stručnjaci s pravom tvrde. I to je nešto što mora izazvati veliku zabrinutost", rekla je nemačkom televizijskom kanalu ZDF.
Predsednik SAD Donald Trump je, uprkos činjenici da nisu svi glasovi prebrojani, rekao da je pobedio i izneo tvrdnje o nepravilnostima na izborima, za koje nije izneo dokaze.