102 miliona glasova uoči izbornog dana
Ovi izbori su već na neki način ‘historijski’. Održavaju se uslijed pandemije COVID-19, koja je više od 100 miliona glasača potaknula da ranije glasaju.
Prema informacijama Izbornog SAD projekta na Univerzitetu Florida, očekuje se da će ovi izbori imati najveću izlaznost zabilježenu u modernoj historiji ove zemlje.
Prema analizi Associated Pressa, 102 miliona Amerikanaca glasalo je prije samog izbornog dana, poštom ili prijevremenim glasanjem. Ova brojka predstavlja 73 posto ukupnog glasačkog odaziva na izborima 2016. godine kada je glasalo 139 miliona.
Predviđa se da će glasati rekordnih 150 miliona glasača što je 65 posto od ukupnog broja onih koji po zakonu mogu da glasaju.
Ovo će biti rekordni odaziv na izborima još od 1908. godine na kojima je pobijedio republikanac William Howard Taft i tako postao nasljednik jednog od najpopularnijih američkih predsjednika Theodora Roosevelta.
Prvi 70+ izbori
Ovo su prvi izbori u američkoj historiji u kojoj su oba kandidata starija od 70 godina. Joe Biden ima 77 godina, dok aktuelni predsjednik Donald Trump ima 74 godine.
A kako se bira američki predsjednik pogledajte ispod u našoj infografici.
Rezultati u Sjevernoj Carolini bit će odgođeni
Rezultati u Sjevernoj Carolini, jednoj od neodlučnih zemalja, bit će odgođeni za najmanje 45 minuta, nakon što se državni izborni odbor složio da produži rad na četiri biračka mjesta zbog ranijih tehnčkih problema.
Preliminarni rezultati trebali su biti objavljeni u pola dva iza ponoći po srednjoevropskom vremenu, no za sada će se sačekati sa novom najavom o rezultatima dok se birališta ne zatvore.
Koje su savezne države u fokusu?
Američki birači glasaju u 50 saveznih država i Distriktu Kolumbija.
U većini država birališta su otvorena u 13:00 po srednjeevropskom vremenu.
Pojedine države historijski glasaju za određenu stranku, poput Californije za demokrate ili Texasa i Alaske za republikance, no nema garancije da će takav ishod biti i na ovim izborima. Očekuje se da će u ovim izborima biti neizvjesno u Arizoni, Floridi, Džordžiji, Mičigenu, Minesoti, Sjevernoj Karolini, Pensilvaniji i Viskonsinu.
Objavu rezultata pratit ćemo i uživo kroz našu mapu, no za sada pogledajmo koje savezne države će biti u fokusu večerašnjih izbora:
Velika pažnja posvećena je Floridi, neodlučnoj saveznoj državi, koja nosi 29 elektorskih glasova, u kojoj je Trump odnio pobjedu na izborima 2016. godine.
Pennsylvania, koja je na prošlim izborima također glasala za Trumpa, nosi 20 elektora. Prema pisanju AP-a, Biden koji je porijeklom iz ove države, ima blagu prednost, dok drugi tvrde da Trumpova pozicija ostaje jaka. Oba kandidata proveli su zadnji dan kampanje u posjeti Pennsylvaniji u nadi da će privoliti neodlučne glasače.
Ohio nosi 18 elektorskih glasova, država u kojoj je Trump pobijedio za osam poena na prošlim izborima, mada dosadašnje ankete pokazuju da će utrka u ovoj državi biti uska.
Georgia, savezna država koja nije glasala za demokratskog kandidata od 1990-ih, doživljava promjenu svoje populacije, navodi AP. Dio države počinje da naginje ka demokratama, a kako pojašnjava AP, razlog je što znatan broj starih, republikanskih glasača umire, a mijenjaju ih mlade demokrate.
Michigan sa svojih 16 glasova, dugo je smatran demokratskim uporištem, no Trump je osvojio glasove i u ovoj zemlji na prethodnim izborima.
Arizona sa 11 glasova, ima dugu historiju glasanja za republikance, što se pokazalo tačnim i na prethodnim izborima. No, kako navodi AP, to se više ne može reći sa sigurnošću, obzirom na porast latinoameričke populacije.
Wisconsin u kojem je Trump pobijedio 2016. nosi deset glasova. Kako previđa AP, za pobjedu ove godine, Trump bi morao proći dobro u urbanim područjima poput Milwaukee-ja i Madisona. No, očekuje se da bi Biden ustvari mogao da osvoji većinu glasova u urbanim područjima.
Nevada kao i Iowa nose po šest elektorskih, odnosno izbornih glasova. Trump je osvojio Iowu na prošlim izborima, no demokrate smatraju da, u sjeni ekonomske kao i krize javnog zdravlja uslijed pandemije, imaju šansu da osvoje glasove. Američki predsjednik je izgubio u Nevadi na prošlim izborima, no nada se da će moći ostvariti drugačiji rezultat na ovim, obzirom da je njegova kampanja posvetila dosta pažnje ovoj saveznoj državi.