Ambasade Nemačke, Francuske, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu saopštile su da pozdravljaju "prihvatanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da sprovede preporuke Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR)".
"I stoga očekujemo da Vlada Srbije zatraži pomoć ODIHR-a, uz podršku drugih relevantnih institucija, kako bi se obezbedila efikasna i celovita primena datih preporuka i postigao osetan napredak pre predstojećih prolećnih izbora", navodi se u zajedničkom saopštenju ambasada.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da je "fer i korektno" ono što piše u konačnom izveštaju ODIHR-a i pozvao Vladu Srbije da uvaži preporuke tog međunarodnog tela.
Navode opozicije je nazvao "insinuacijama i besmislicama".
ODIHR je 28. februara objavio finalni izveštaj o izborima u Srbiji, koji su održani 17. decembra prošle godine.
U njemu piše da je na vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji "dominiralo je odlučujuće učešće predsednika, što je, zajedno sa sistemskim prednostima vladajuće stranke, stvorilo nepravedne uslove za učesnike".
Navodi se, pored ostalog, da su "osnovne slobode generalno poštovane u kampanji, ali je bila narušena oštrom retorikom, pristrasnošću u medijima, pritiscima na zaposlene u javnom sektoru i zloupotrebom javnih resursa".
Pored ODIHR-a, na nepravilnosti u izbornom procesu ukazali su i strani i domaći posmatrači.
- Evropski parlament poručuje da kandidate treba ocjenjivati na osnovu usklađivanja sa spoljnom politikom
- EU spremna da pomogne Srbiji u reformi izbornog procesa
- Srbiji potrebna politička volja obe strane za izlazak iz krize, ocenjuju posmatrači iz Evrope
Nevladina međunarodna organizacija Fridom Haus (Freedom House) ocenila je da je Srbija zemlja u kojoj je najveći pad sloboda od svih država Evrope, a da je jedan od razloga za to upravo izbori i manipulacije.
Domaća posmatračka misija CRTA je ocenila da su migracije organizovane na dan izbora uticale na ishod rezultata u Beogradu.
U međuvremenu je Evropski parlament usvojio Rezoluciju kojom se traži međunarodna istraga o navodnim nepravilnostima tokom izbora, kao i suspenzija evropskih fondova, ukoliko se dokaže da su vlasti bile direktno umešane u izbornu prevaru.
U Rezoluciji je EP pozvao na nezavisnu istragu sa posebnim osvrtom na izbore za Skupštinu grada Beograda i zbog navoda o organizovanim migracijama birača na lokalnom nivou.
Izbori su u Srbiji održani 17. decembra na republičkom, pokrajinskom i lokalnom.