U objavi na Twitteru, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u četvrtak se osvrnula na postupke i stavove Stranke demokratske akcije (SDA), vodeće bošnjačke političke partije i jedne od vladajućih stranaka u BiH.
Istaknuli su da sa zanimanjem prate tvrdnje iz te stranke da dijeli iste ciljeve u BiH kao i SAD, Evropska unija i visoki predstavnik, a kada je u pitanju izgradnja funkcionalne države i stabilnih institucija te osiguranje vladavine prava.
"Ukoliko SDA zaista dijeli takve ciljeve sa SAD, onda funkcioneri te stranke ne bi pokušavali blokirati i ometati istrage o korupciji. Ako dijele iste ciljeve, ne bi doprinosili disfunkcionalosti Federacije BiH i ne bi preferirali retoriku podjela u odnosu na pokušaje pomirenja", naglasili su iz ambasade SAD.
Iz Ambasade su naveli da SAD ne favoriziraje nijednu političku stranku ili etničku skupinu nego sve stanovnike u BiH, objavila je 9. juna Ambasada.
Poručeno je da Sjedinjene Države podržavaju sve građane BiH - Bošnjake, Srbe, Hrvate i Ostale, kao i politike koje će građanima donijeti bolju budućnost.
Predsjedništvo SDA saopćilo je 8. juna da pozdravlja novu odlučnost Evropske unije, SAD, Velike Britanije i Ureda visokog predstavnika u "zaustavljanju udara na Daytonski mirovni sporazum i stabilnost BiH", kao i "jasan odgovor na političke blokade i pokušaj ugrožavanja demokratskih standarda".
"Konkretni potezi, poput odluka visokog predstavnika kojima su osigurana sredstva za održavanje izbora i trajno spriječena mogućnost blokade svih budućih izbornih procesa, kao i sankcije protiv predvodnika antidržavnih politika, doprinijet će ubrzanoj stabilizaciji prilika u BiH", naveli su iz SDA.
Ministarstvo financija Sjedinjenih Američkih Država 6. juna je listi sankcioniranih državljana Bosne i Hercegovine (BiH) dodalo ministra zdravlja i socijalne zaštite entiteta Republika Srpska Alena Šeranića i predsjednika entiteta Federacija BiH Marinka Čavaru.
Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva financija SAD-a ocijenio je da su potezi Šeranića i Čavare "ugrozili stabilnost regiona podrivajući Daytonski mirovni sporazum i demokratske procese ili institucije".
Dan kasnije, visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuo je odluku kojom se Centralnoj izbornoj komisiji BiH doznačuje 12,52 miliona maraka (oko 6,41 milion eura) za organizaciju oktobarskih općih izbora, čije održavanje je bilo upitno zbog neusvajanja budžeta BiH za ovu godinu.