Dostupni linkovi

Albanci tražili udžbenike na maternjem


Protest Albanaca u Bujanovcu, 13. septembar 2011. FOTO: RTS.RS
Protest Albanaca u Bujanovcu, 13. septembar 2011. FOTO: RTS.RS
Više hiljada mladih Albanaca, uglavnom učenika, protestovalo je u centru Bujanovca tražeći udžbenike na albanskom jeziku i priznavanje diploma prištinskog univerziteta.

Uz transparente “Stop diskriminaciji” "Hoćemo znanje i diplome sa Univerziteta u Prištini", "Probudi se omladino", “Hoćemo knjige na maternjem jeziku”, intoniranje albanske himne, zatim albanske, američke i zastave EU Albanci sa juga Srbije zatražili su u Bujanovcu od Vlade Srbije da što pre reši problem sa udžbenicima na albanskom jeziku. Prisustvovali su i svi politički lideri iz Bujanovca i Preševa ali su glavni govornici bili srednjoškolci.

“Pozivamo kosovske institucije i one iz Albanije, da se u sklopu regionalne saradnje angažuju u odbrani interesa Albanaca u Preševskoj dolini,” navela je Fortesa Šabani, učenica srednje škole Sezai Suroi iz Bujanovca.

Učesnici protesta kažu da za ovu godinu imaju samo bukvar na albanskom jeziku koji je po odobrenju Ministarstva prosvete uvezen iz Albanije, a da su udžbenici za sve ostale razrede osnovne i srednje škole zastareli ili se koriste beleške koje djaci hvataju na času, a da im nije dozvoljen uvoz udžbenika iz Albanije i Kosova.

Predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi kaže za RSE da Albanci sa juga Srbije žele da se uskladi obrazovanje na albanskom jeziku u regionu kao što se to činilo u drugim delovima Srbije.
Kamberi: Želimo savremene udžbenike koji su u skladu sa standradima. Ali takođe želimo da u novim udžbenicima bude uključen deo albanske kulture i istorije.

“Čak ni bukvar se ne može koristiti bez odobrenja Ministarstva prosvete a nastavni planovi i programi datiraju još iz prošle decenije. Želimo savremene udžbenike koji su u skladu sa standradima. Ali takođe želimo da u novim udžbenicima bude uključen deo albanske kulture i istorije koji je sada marginalizovan ili negde samo simbilično predstavljen”, kaže Kamberi.

Ministar prosvete i nauke Srbije Žarko Obradović rekao je međutim, u Beogradu da problemi u obrazovanju nisu pravi razlog za demonstracije Albanaca na jugu Srbije, već da za to postoje mnogo dublji politički razlozi.

"Mislim da je ovo samo povod i da nije pravi razlog. Postoje mnogo dublji razlozi i poručujem da se obrazovanje ne zloupotrebljava u političke svrhe", rekao je Obradović koji tvrdi da je učinjeno mnogo pozitivnih akcija kada je reč o obrazovanju i dostupnosti obrazovanja Albancima i da su im udžbenici dostavljeni na vreme.

Iako se protesti poklapaju sa narastanjem tenzija između Beograda i Prištine oko prelaza na severu Kosova predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi negira bilo kakvu političku pozadinu današnjeg protesta.

„Reč je o osnovnim problemima koji se tiču ljudskih prava. Mislim da ako neko ima pravo da protestuje zbog malina zašto Albanci ne bi imali pravo da protestuju zbog svoje dece“, pita Kamberi.

Problematične i prištinske diplome

Za razliku od ministra prosvete Koordinaciono telo za jug Srbije na čijem je čelu ministar za ljudska i manjinska prava Milan Marković, ocenilo je da opravdan protest predstavnika albanske zajednice kojim se traži rešavanje problema u obrazovanju.

"Krajnje je vreme da Ministarstvo prosvete ozbiljnije pristupi rešavanju tog problema u skladu sa zakonima Srbije i praksom koja važi za druge nacionalne manjine", piše u saopštenju Koordinacionog tela.

Aleksandar Popov, foto: Vesna Anđić

Ministar Marković koji će u sredu u Bujanovcu i Medveđi promovisati novi bukvar na albanskom, nedavno je priznao da je "sistem obrazovanja najslabija karika državne politike u Bujanovcu i Preševu", jer „albanska deca već skoro 20 godina uče iz skripta, nelegalnih udžbenika koji odstupaju od plana i programa ili iz onoga što su zapisali“ i da je Koordinaciono telo još pre tri godine tražilo da se taj problem reši.

„Ove godine će najverovatnije biti samo pet udžbenika od prvog do četvrtog razreda, a obrazovanje za ostale će biti po starom što nije dobro,“ naveo je.

Osim toga Srbija ne priznaje fakultetske diplome koje su Albanci sa juga Srbije stekli u Prištini. A Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam kaže da i pored pomaka očito tempo rešavanja problema u obrazovanju nije zadovoljavajući.

„Obećano je da će u Bujanovcu ili Preševu biti otvoren fakultet na albanskom a otvoren je u Medveđi gde su Albanci u manjini tako da se radi na tome ali očito je da sami Albanci nisu zadovoljni tempom kojim se to rešava. Nesporno je i da se kosovska kriza na neki način preliva i na te prostore tako da po sistemu spojenih sudova sigurno da to ima veze jedno sa drugim i da izaziva nervozu tim pre što je stalno u opticaju kalkulacija trampe severa Kosova za ove opštine koje se nalaze na jugu Srbije“, kaže Popov.

Upravo je ministar i predsednik Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu upozorio da "od 2003. godine ne može da se zabeleži ništa u obliku smisaone politike prema jugu Srbije. Ranija politika se ispoljavala tako što je opštinama preko Koordinacionog tela uplaćivan ekstra novac kojim je kupovano ćutanje albanskih političara".

Na protestu je pročitana i deklaracija koju su 3. septembra u Preševu usvojili svi albnaski odbornici iz opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, a u kojoj se između ostalog poziva i na bojkot popisa stanovništva koji će biti održan od 1. do 15. oktobra.
XS
SM
MD
LG