Piše: Firuza Azizi
Amina je bila sedmi razred kada su talibani preuzeli vlast u Afganistanu 2021.
Ubrzo nakon preuzimanja vlasti, talibanski militanti su zabranili tinejdžerkama da pohađaju školu, što je uništilo snove 14-godišnjakinje da završi svoje obrazovanje, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Nekoliko mjeseci kasnije, Aminina porodica u centralnoj provinciji Majdan Vardak primorala ju je da se uda za lokalnog 37-godišnjeg muškarca.
Amina, čije je ime promijenjeno da bi se zaštitio njen identitet, rekla je da je bila "traumatizovana i bolesna" kada su joj rekli šta planira njena porodica.
"Moja porodica se suočila sa ekonomskom propašću nakon dolaska talibana", rekla je Amina, sada 16-godišnjakinja, za Radio Azadi RSE.
Aminin muž je platio "valvar" ili predbračnu naknadu, roditeljima buduće mlade, koja je iznosila oko 12.000 dolara. Valvar plaćanja su uobičajena u Afganistanu i podstiču roditelje da udaju svoje ćerke u ranoj mladosti.
Amina je među hiljadama maloljetnih djevojčica koje su bile primorane na brak od pada afganistanske vlade koju podržava Zapad u avgustu 2021.
Aktivisti kažu da je talibanska zabrana obrazovanja doprinijela porastu ranih i dječjih brakova. Razorna humanitarna kriza i nedostatak obrazovnih i profesionalne perspektive za žene podstakli su nagli porast, kažu oni.
'Nisam imala izbora'
Mursal je imala 15 godina kada ju je porodica natjerala na vjeridbu sa starijim muškarcem.
"Nisam imala izbora jer mi je porodica rekla da je u nedostatku obrazovanja moja jedina opcija da se udam", rekla je Mursal, koja sada ima 17 godina.
Mursal, čije je ime takođe promijenjeno da bi se zaštitio njen identitet, rekla je da joj je san bio da postane ljekarka.
Za neke porodice, vjenčanje njihovih djevojaka pruža određeni osećaj sigurnosti: manje usta za hranjenje u vrijeme kada se zemlja suočava sa humanitarnom krizom i ekonomskom propašću.
Neki roditelji su takođe udali svoje ćerke adolescentkinje kako bi izbjegli prisilne brakove sa talibanskim borcima.
Ali aktivisti kažu da je odluka talibana iz septembra 2021. da zabrani pohađanje škole milionima devojčica starijih od šestog razreda takođe dovela do toga da poraste broj dječijih brakova.
Dana 13. juna se navršava 1.000 dana od kada su talibani objavili svoju zabranu, što je pokrenulo međunarodnu osudu i proteste u Afganistanu.
Tokom svoje skoro tri godine na vlasti, militantna grupa je ozbiljno ograničila pojavljivanje žena i djevojaka, slobodu kretanja i pravo na rad i učenje.
'Veoma opasno'
Dječiji brakovi su porasli za oko 25 odsto od preuzimanja vlasti talibana, prema UN Woman, agenciji Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.
"Ovo je užasno i veoma opasno za budućnost Afganistana", rekao je za Radio Azadi Šaharzad Akbar, borkinja za prava Afganistana koja je bila na čelu bivše nezavisne komisije za ljudska prava Afganistana.
Akbar, koja sada vodi nezavisnu zagovaračku organizaciju Ravadari, rekla je da je njihovo istraživanje utvrdilo potencijalno razorne uticaje talibanske zabrane obrazovanja za tinejdžerke.
"U budućnosti nećemo imati studentkinje", rekla je ona. "I neće biti zdravstvenih radnika ili drugih radnica u obrazovanju."
Facebook Forum