Mnogi u Iranu zabrinuti su zbog mogućeg rata s Izraelom i njegovog eventualnog uticaja na posrnulu ekonomiju zemlje.
To uključuje članove velike zajednice afganistanskih izbjeglica i migranata u Iranu, jedne od najranjivijih skupina u društvu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Stručnjaci su upozorili da je sveopšti rat moguć nakon iranskog napada bez presedana na Izrael 13. aprila.
Afganistanci u Iranu, govoreći za Radio Azadi RSE, opisali su ratnu atmosferu u Iranu od prvog direktnog napada Teherana na Izrael.
Također su rekli da su vlasti intenzivirale svoj obračun s Afganistancima bez dokumenata, od kojih su mnogi pobjegli od rata, siromaštva i progona u Afganistanu.
"Ova situacija je alarmantna za sve afganistanske migrante u Iranu", rekao je Omid Poja, prognani afganistanski novinar koji živi u Iranu. "Oni koji nemaju legalne dokumente (za boravak u Iranu) više ni ne izlaze iz svojih kuća."
Afganistanski migrant, koji je govorio pod uslovom anonimnosti zbog straha od odmazde, rekao je da su od 13. aprila "iranski gradovi u situaciji poput vanredne", misleći na raspoređivanje dodatnih policijskih službenika na ulicama. To je, kako kaže, "mnoge od nas natjeralo da se zabrinemo za našu budućnost".
Procjenjuje se da 4,3 miliona Afganistanaca trenutno živi u Iranu, prema podacima UN-a. Više od milion deportovano je prošle godine u sklopu plana Teherana da protjera sve Afganistance bez dokumenata.
Afganistanci trpe široko rasprostranjeno zlostavljanje i diskriminaciju u Iranu, gdje nerijetko bivaju optuživani za izazivanje nesigurnosti i uzrokovanje nezaposlenosti.
Život još teži
Mnogi Afganistanci zabrinuti su da će mogući rat između Irana i Izraela pogoršati ionako lošu ekonomsku situaciju u Islamskoj republici, koja je posljednjih godina svjedočila skokovitoj inflaciji, te rastu nezaposlenosti i siromaštva.
Nakon iranskog napada 13. aprila, nacionalna valuta, rial, pala je na novu rekordno nizak nivo u odnosu na američki dolar.
To je imalo direktan uticaj na egzistenciju Afganistanaca i na to koliko novca mogu poslati natrag svojim porodicama u Afganistan.
"Život je postao teži nakon što je dolar porastao u odnosu na iransku valutu", rekao je Azizgul Afgan Beg, Afganistanac koji živi u Teheranu.
"Naša glavna briga je kuda ćemo pobjeći ako ovdje izbije rat."
Procjenjuje se da se 70 posto od oko 3,6 miliona Afganistanaca koji su pobjegli iz svoje domovine nakon što su talibani preuzeli vlast 2021. preselilo u Iran.
Afganistanci, uključujući novinare, aktiviste i bivše vojnike i policajce, rekli su da se plaše da će biti prisiljeni da pobjegnu iz Irana i da se vrate u svoju domovinu.
"Životi će nam biti u opasnosti", rekla je Kadarija Rezaei, borkinja za prava Afganistana koja živi u Iranu. Afganistanci će platiti "visoku cijenu" ako Teheran bude upleten u sukob s Izraelom, rekla je.
Drugi Afganistanci kažu da razmišljaju o povratku u Afganistan.
"Bolje je vratiti se u našu domovinu zbog sve većih briga oko rata i oštrog pada zaposlenosti", rekao je Šamsul Rahman, Afganistanac koji živi u gradu Kermanu na jugoistoku zemlje.
*Napisao Abubakar Siddique na temelju izvještaja Radija Azadi RSE.