Dostupni linkovi

Afganistanke optužuju talibane za mučenje i iznudu zbog kršenja kodeksa oblačenja


Pripadnik osiguranja talibanskih boraca na dužnosti dok žena prolazi pored njega u Kabulu, decembar 2022.
Pripadnik osiguranja talibanskih boraca na dužnosti dok žena prolazi pored njega u Kabulu, decembar 2022.

Ozloglašena talibanska vjerska policija privela je desetine afganistanskih žena i djevojaka posljednjih sedmica zbog navodnog kršenja islamskog kodeksa oblačenja te ekstremističke grupe, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Među njima je bila Zahrina mlađa sestra, koja je uhapšena u glavnom gradu Kabulu početkom januara jer se navodno nije pokrila od glave do pete u javnosti.

"Moja sestra je bila ponižavana i mučena dok je bila u talibanskom pritvoru", rekla je za Radio Azadi RSE-a Zahra, čije je ime promijenjeno da bi se njen identitet zaštitio. "Rekli su joj da je nevjernica jer nosi tijesnu odjeću."

Zahra je rekla da je njena porodica bila primorana da plati talibanskim službenicima gotovo 12.000 dolara mita kako bi osigurali njeno oslobađanje.

Talibanske akcije hapšenja žena koje navodno krše kodeks oblačenja te tvrdolinijaške islamističke grupe je posljednji udarac Afganistankama.

Otkako su preuzeli vlast 2021., talibani su ozbiljno ograničili prava žena na rad i studiranje te uveli ograničenja na njihov izgled i slobodu kretanja.

U maju 2022. talibani su naredili svim ženama da u javnosti nose sveobuhvatnu burku ili islamsku abaja halju i nikab koji pokrivaju kosu, tijelo i veći dio lica. Potonje je uobičajeno u arapskim zaljevskim državama.

Afganistanke, posebno one u urbanim sredinama, smatraju da su burka i nikab strani afganistanskoj kulturi. Prije povratka talibana na vlast, mnoge su žene nosile široke marame koje su im samo pokrivale kosu.

Talibansko provođenje pravila oblačenja bilo je sporadično i neujednačeno u cijeloj zemlji. Međutim, aktivisti kažu da je od početka godine grupa intenzivirala provođenje zakona.

'Proći kroz agoniju'

Masuda Kohistani, aktivistica za prava žena u Kabulu, rekla je da su talibani ciljali čak i žene i djevojke koje nose hidžab, maramu koja prekriva kosu i vrat, ali ostavlja lice vidljivim.

Kohistani tvrdi da je bila svjedok kada su pripadnici talibanske vjerske policije pritvorili 20-godišnju ženu u predgrađu Khairkhana u sjevernom Kabulu koja je nosila hidžab.

"Vlasnici prodavnica su pokušali raspravljati s talibanima ističući da ona nosi hidžab, ali su ih militanti pretukli", rekla je Kohistani za Radio Azadi.

"Njena porodica prolazi kroz agoniju. Ne znaju šta da rade dok nastoje da je pronađu."

Žena s nikabom ulazi u kozmetički salon u Kabulu.
Žena s nikabom ulazi u kozmetički salon u Kabulu.

Talibansku vjersku policiju nadgleda Ministarstvo za promovisanje vrlina i sprječavanje poroka, koje je odgovorno za provođenje talibanskih zakona o moralu, uključujući njihova stroga pravila oblačenja i rodnu segregaciju u društvu.

Mlada žena, koja je tražila anonimnost zbog straha od odmazde, rekla je za Radio Azadi da su talibani 3. januara pritvorili nekoliko žena u Dasht-e Barchiju, kabulskom naselju u kojem žive mnogi pripadnici šiitske manjine Hazara. Rekla je da je izbjegla hapšenje nakon što ju je stariji muškarac upozorio da se sakrije.

"Rekao mi je da trčim prema svojoj kući jer su talibani upravo uhapsili nekoliko žena u susjedstvu", rekla je.

Mina Rafiq, aktivistica za prava žena u Kabulu, rekla je da je talibanska akcija počela u Kabulu, ali se proširila na druge dijelove zemlje, uključujući centralnu pokrajinu Daikundi, zapadnu pokrajinu Herat i sjeverne pokrajine Balkh, Kunduz i Takhar.

"Sada nam čak nije dopušteno da biramo odjeću koju ćemo nositi", rekla je za Radio Azadi. "Kako će nam ikada dopustiti da se obrazujemo ili slobodno govorimo?"

Koliko je tačno žena privedeno posljednjih sedmica, nije utvrđeno.

'Ponižavajuće i opasno'

Ujedinjeni narodi i globalne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile su najnovije talibanske napade na žene.

"Talibanska akcija koja se odnosi na kodeks oblačenja i proizvoljna hapšenja dodatno su kršenje slobode kretanja i izražavanja žena u Afganistanu", naveo je Amnesty International 14. januara.

Afganistanska žena odjevena u burku provjerava haljinu u trgovini u Faizabadu, glavnom gradu pokrajine Badakhshan.
Afganistanska žena odjevena u burku provjerava haljinu u trgovini u Faizabadu, glavnom gradu pokrajine Badakhshan.

Misija Ujedinjenih naroda za pomoć Afganistanu (UNAMA) saopštila je 11. januara da ispituje tvrdnje o zlostavljanju žena i iznudi u zamjenu za njihovo oslobađanje.

"Prisilne mjere koje uključuju fizičko nasilje posebno su ponižavajuće i opasne za afganistanske žene i djevojke", rekla je Roza Otunbayeva, posebna izaslanica UN-a i voditeljica misije.

Zabihullah Mujahid, glavni glasnogovornik talibana, odbacio je zabrinutost UNAMA.

"Afganistanske žene same nose hidžab", napisao je na X, prije poznatom kao Twitter. "Niti su bile prisiljene na to, niti ih je ministarstvo za poroke i vrline maltretiralo."

Afganistanski aktivisti rekli su da je nova akcija još jedan veliki udarac ženama, koje su zapravo izbrisane iz javnog života.

"Situacija žena u Afganistanu svakim je danom sve gora", rekla je Ruqiya Saee, aktivistica za prava žena u Kabulu.


*Napisao Abubakar Siddique na temelju izvještaja Khujasta Kabirija s Radio Azadi RSE-a.
XS
SM
MD
LG