Dostupni linkovi

Glad tjera Afganistance da šalju djecu na rad


Afganistanska djeca u fabrici opeke u kojoj rade na periferiji Kabula. U Afganistanu radi najmanje milion djece, gdje su prihodi pali, a milioni su na ivici gladi.
Afganistanska djeca u fabrici opeke u kojoj rade na periferiji Kabula. U Afganistanu radi najmanje milion djece, gdje su prihodi pali, a milioni su na ivici gladi.

Ghulam Ali zarađuje do dva dolara dnevno prodajući povrće iz drvenih kolica koja vuče po afganistanskoj prijestonici Kabulu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Ali ima samo 14 godina, ali on je jedini hranitelj svoje porodice. Budući da njegov otac nije mogao da radi zbog lošeg zdravlja, Ali je prošle godine bio primoran da napusti školu i zaradi za život.

"Prije godinu dana učio sam i ponekad radio", rekao je Ali, koji je bio osmi razred, za Radio Azadi RSE-a. "Ali ove godine moram redovno raditi."

Ali je jedan od najmanje milion djece koja rade u Afganistanu, gdje su prihodi pali, a milioni su na ivici gladi. Mnoga djeca koja rade glancaju čizme, peru automobile, prose na ulicama ili rade u rudnicima.

Broj djece koja rade naglo je porastao otkako su talibani preuzeli vlast 2021., što je pogoršalo ionako veliku humanitarnu krizu i izazvalo ekonomski kolaps koji je doveo do naglog porasta inflacije i masovne nezaposlenosti.

Ujedinjeni narodi (UN) procjenjuju da je šest miliona Afganistanaca na ivici gladi, a dodatnih 28 miliona ljudi treba hitnu humanitarnu pomoć.

Mnoga afganistanska djeca rade u automehaničarskim radionicama.
Mnoga afganistanska djeca rade u automehaničarskim radionicama.

Talibanska stroga ograničenja na zapošljavanje žena, uključujući zabranu ženama da rade za lokalne i strane nevladine organizacije, također su doprinijela porastu dječjeg rada.

Domaćinstva koja vode žene oslanjala su se na pomoć humanitarnih agencija u novcu i hrani da prežive. Međutim, mnogi su bili primorani da se sami staraju za sebe nakon što su strane nevladine organizacije prekinule svoje operacije pošto je talibanska zabrana stupila na snagu u decembru.

Sami, čiji je otac umro prije nekoliko godina, prebira po smetljištima u gradu Farahu na zapadu zemlje tražeći plastiku i metal koji se mogu reciklirati da bi ih mogao prodati. U dobrim danima zarađuje 50 centi dnevno.

Kako je njegova porodica uglavnom onemogućena da prima humanitarnu pomoć, Sami je primoran da radi na ulici.

Afganistanska djeca rade u fabrici opeke na periferiji Kabula.
Afganistanska djeca rade u fabrici opeke na periferiji Kabula.

"Imam samo 13 godina, a kod kuće nas je šestero", rekao je za Radio Azadi. "Ne mogu da pokrijem kućne troškove. Potrebna nam je pomoć."

Očajni roditelji

Do jedne petine porodica u Afganistanu bilo je primorano da pošalju svoju djecu na rad, prema istraživanju organizacije "Save The Children" iz 2022.

"Ako je samo jedno dijete u svakoj od ovih porodica poslano na rad, onda je više od milion djece u zemlji angažovano u dječjem radu", saopštila je organizacija sa sjedištem u Londonu.

Drugo istraživanje pokazalo je da je 29 posto domaćinstava koje vode žene u 2022. imalo najmanje jedno dijete koje se bavilo dječjim radom, što je porast u odnosu na 19 procenata u 2021. U domaćinstvima koje vode muškarci brojke su skočile s 13 na 21 posto.

Afganistanska djevojčica radi u fabrici za proizvodnju cigala u pokrajini Nangarhar.
Afganistanska djevojčica radi u fabrici za proizvodnju cigala u pokrajini Nangarhar.

Nisar Ahmad Kohin, afganistanski stručnjak za prava djece, rekao je za Radio Azadi da će "zanemarivanje budućnosti naše djece samo uništiti budućnost naše zemlje".

Aktivisti su pozvali talibane da zaustave rad djece. Međutim, militantna grupa nije iznijela nikakve planove za rješavanje tog problema.

Broj djece koja rade vjerovatno će samo rasti kako se teška ekonomska i humanitarna kriza pogoršava u Afganistanu.

Prošli mjesec UN je objavio da oko 85 posto Afganistanaca živi ispod granice siromaštva. Ta brojka predstavlja ogromno povećanje od 15 miliona od 2020., kada je afganistanska vlada koju podržava Zapad još uvijek bila na vlasti.

Afganistanski dječak radi u rudniku uglja u provinciji Samangan.
Afganistanski dječak radi u rudniku uglja u provinciji Samangan.

Habibulah je vlasnik automehaničarske radnje u centralnoj provinciji Bamijan. Rekao je da roditelji očajnički žele prehraniti svoje porodice i sve češće šalju svoju djecu na posao.

"Svaki dan dolaze roditelji i mole me da uzmem njihovu djecu za šegrte", rekao je Habibulah za Radio Azadi. "Ekonomski uslovi tjeraju ljude da žrtvuju obrazovanje svoje djece (i šalju ih na posao)."

Mira Jan Rasik, socijalna radnica u Bamijanu, rekla je da bi talibani trebali preuzeti odgovornost. "Vlada je dužna da zaštiti djecu od mukotrpnog života", rekla je Rasik za Radio Azadi.

XS
SM
MD
LG