Dostupni linkovi

Malo je žena u bh. političkom životu


Promocija početka kampanje "101 razlog zašto glasati za ženu", 24. maj 2010. Foto: Midhat Poturović
Promocija početka kampanje "101 razlog zašto glasati za ženu", 24. maj 2010. Foto: Midhat Poturović
Žene u bh. društvu su slabo zastupljene u političkom životu, a mali broj njih uopšte glasa. Stoga je 13 nevladinih organizacija iz BiH pokrenulo projekat "Osnaživanje uloge žene - 101 razlog zašto glasati za ženu”.

Time se željelo animirati što veći broj žena da glasa i da dobro razmisli ko će ih predstavljati u naredne četiri godine. Kako bi se u projekat uključilo što više ljudi, osmišljena je brošura sa odgovorima javnih ličnosti “101 razlog zašto glasati za ženu”, a odgovori javnih ličnosti emitovani su na talasima Radija Stari grad. Slušatelji su izbarali najbolji odgovor.

„Ako mogu Indira Gandi, Jadranka Kosor, Benazir Buto..., ne vidim razlog zbog kojeg bh. žene ne bi mogle biti na vodećoj funkciji u državi. Potrebna je ravnopravnost. I svakako treba dati podršku i hrabro pokušati stići i slijediti primjer vodećih zemalja svijeta u kojima žena zauzima važno mjesto u političkom životu i odlučivanju.“

Promocija početka kampanje "101 razlog zašto glasati za ženu", 24. maj 2010. Foto: Midhat Poturović
Ovo je odgovor sportskog komentatora Marijana Mijailovića na pitanje zašto glasati za ženu na sljedećim izborima u BiH. U takmičenju provedenom na talasima Radija RSG, u kojem je isto pitanje postavljeno 101 javnoj ličnosti, najviše glasova slušalaca dobio je Mijailovićev odgovor. Simbolično - Mijajlović je kao nagradu dobio megafon kako bi se njegova poruka čula što dalje:

„Ja mislim da za 10, 15 godina će vjerovatno žena biti trener muškog fudbalskog tima. To sad djeluje nemoguće, ali sve to djeluje nemoguće dok se ne dogodi. Jedino što moram reći gdje sam skeptičan da kod nas na Balkanu to sve ide sporije. Ali, hajde, pet, deset centimetara godišnje, pa će to biti kako treba.“

Žene mogu uspješno voditi politiku, i to bolje nego muškarci, jedan je od argumenata koje su ponudile poznate osobe iz BiH u brošuri “Domaćice manje zbori i za svoje mjesto se izbori”. Na ovaj način žele se promjeniti stereotipi koji su prisutni u bh. društvu - da je ženi mjesto u kuhinji, a ne u politici. TV voditeljica Segmedina Srna:

„Pozicija žene nije kakva bi trebala biti, pa je vrijeme da to promijenimo na predstojećim izborima. Razlozi su što su senzibilnije i što su u stanju obavljati više stvari istovremeno, što nije baš osobina muškaraca.“

Dr. ZO, reper:

„Poznato je svima, Bog je stvorio prvo muškarca, pa onda ženu. I kao i svaki veliki umjetnik, napravio je prvo skicu, pa onda remek-djelo.“


Jasminka Dzumhur, ombudsman za ljudska prava:

„Ja bih to zamijenila: 1001 razlog zašto ne glasati za ženu.“

Promocija početka kampanje "101 razlog zašto glasati za ženu", 24. maj 2010. Foto: Midhat Poturović
Napraviti prostora za žene

Kako je biti poltičarka u Bosni i Hercegovina odgovaila je Svetlana Cenić, jedna od rijetkih žena koja se bavi politikom:

„Ako skidate vođi partijskom prašinu i perut sa ramena, onda je to vrlo lako, jer ne trebate imati svoje mišljenje - vođa kaže šta ćete misliti. Ali ja to ne računam ženama u politici, nisu se one baš izborili za sebe. Ako govorimo o ženama koje nemaju tog svog vođu nego imaju svoj mozak, onda je vrlo teško. Ali konkurencija muška i nije baš čemu, pa može se izboriti - samo ženama treba da se pokrenu.“

Podaci pokazuju da je na političkim funkcijama samo 13 posto žena, a one čine 52 posto biračkog tijela. Od 2002. godine procenat žena u tijelima državne vlasti opada, kaže Jadranka Miličević iz Fondacije “Cure”:

„Praksa i iskustvo su pokazali koliko imamo mali broj žena, bez obzira što imamo 30 posto zagarantovanu kvotu. Nisu je prepoznali politički lideri, nisu je prepoznali unutar politčkih partija da joj daju pozicije gdje se donose odluke.“


Ovim projektom ne namjeravamo potisnuti muškarce sa političke scene, već napraviti prostora za žene. Žene treba podjednako da imaju mogućnost izbora, da imaju mogućnost da učestvuju u političkom životu u svim segmentima.
Svijest bosanskohercegovačkih birača mora se promjeniti kako bi konačno počeli glasati za žene kandidatkinje na izborima i tako doprinjeti razbijanju stereotipa koji još vlada u bh. društvu, smatra Zilka Spahić – Šiljak, iz TPO fondacije:

„Ovim projektom ne namjeravamo potisnuti muškarce sa političke scene, već napraviti prostora za žene. Žene treba podjednako da imaju mogućnost izbora, da imaju mogućnost da učestvuju u političkom životu u svim segmentima. I, naravno, na najvišim pozicijama moći, zašto da ne i u Predsjedništvu BiH? Nadamo se da ćemo jednu takvu ženu i dobiti.“

Nevladine organizacije su ovim projektom najavili edukaciju žena iz Bosne i Hercegovine o političkim pravima, kapacitetima, mogućnostima i odgovornostima, ističe Sabiha Husić, iz nevladine organizacije Medika Zenica:

„Projekat će se realizirati u preko 140 mjesta ruralnih i urbanih sredina. Posebno smo zadovoljne da je ovaj projekat uključio ruralne sredine, gdje smo vidjele da žene žele, hoće i mogu da daju svoj značajan doprinos. Tako će više od 3.000 žena biti u mogućnosti da čuju šta je to demokratija, šta znači glasati. Naša želja je, ustvari, da svaka žena u BiH zna da ima prava.“
XS
SM
MD
LG