Dostupni linkovi

Protest zbog formiranja antizapadnog raspoloženja


grafit u Beogradu
grafit u Beogradu

Evropski pokret u Srbiji i 17 nevladinih organizacija uputili su otvoreno pismo državnim zvaničnicima i strankama, u kojem protestuju zbog promene spoljnopolitičkog kursa države.

Bez ozbiljne podrške, saradnje i dalje evropske integracije, Srbiji vrlo brzo prete finansijska kriza i ozbiljne teškoće u otplati spoljnog duga, ističe se u tom pismu nevladinih organizacija. Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, kaže za RSE, da sve nevladine organizacije, potpisnice ovog pisma, sa velikom zabrinutošću prate poruke koje se od strane političara neprestano šalju, kako svetskoj tako i domaćoj javnosti:

“Koje u mnogome dovode u pitanje spoljnopolitički kurs Srbije, u krajnjoj liniji, i sam proces pridruživanja Srbije EU. Osetili smo se pozvanim da, budući da smo pored Evropskog pokreta organizacija koja zaista dugi niz godina radi na demokratizaciji zemlje i svim reformama koje nas vode ka EU, damo svoje mišljenje i iskažemo zabrinutost jer smatramo da neki potezi i poruke mogu imati negativne posledice za sam razvoj Srbije, u ekonomskom, socijalnom i političkom smislu - iz tog razloga smo uputili pismo izabranim predstavnicima vlasti i svim parlamentarnim strankama Skupštine Srbije.“

Tanja Miščević, direktorka Kancelarije za evropske intgracije Vlade Srbije, kaže za RSE, da je pismo grupe nevladinih organizacija, zapravo, odraz želja velikog broja građana da Srbiju vide u Evropskoj uniji:

“Razumem njihovu potrebu da insistiraju na upravo na tom evropskom putu, razumevajući ga na pravi način. Treba biti konstantno zauzet tim važnim reformama koje se već osam godina sprovode u Srbiji, a civilno društvo ima veoma veliki značaj upravo u tome – u pokretanju čitavog društva za projekat Srbije u EU. Zato i ovaj njihov apel, koji je upućen najvišim zvaničnicima Srbije, treba posmatrati kao apel najšireg kruga građana da Srbija nikako ne sme odustati od ovog procesa.“

I pored toga što ovo pismo nije izazvalo tako veliku pažnju u srbijanskim medijima, njegove poruke najozbiljnije su primljene u mnogim evropskim prestonicama. Ta akcija civilnog društva i nevladinih organizacija je izuzetno važna u ovom trenutku , kaže za RSE, Ivan Vejvoda, izvršni direktor Balkanskog fonda za demokratiju:

“Ta akcija civilnog društva i nevladinih organizacija je izuzetno važna u ovom trenutku. Ona je primljena sa svom ozbiljnošću u svim glavnim gradovima Evrope i u Briselu. Ceni se da građansko društvo stoji zaista čvrsto na opredeljenju za evropske integracije i to se vidi kao zaista velika pomoć svekolikim naporima Srbije da ubrza taj svoj put i da, konkretno, možda dobije taj potpis 28. januara.“

Iako se oba predsednička kandidata trude da govore i o priključenju Srbije Evropskoj uniji, ti pravci se bitno razlikuju. Analitičari smatraju da je put Srbije ka EU, danas ozbiljno ugrožen. Danijel Pantić, saradnik Instituta za evropske studije, kaže za RSE, da uprkos sve češćem isticanju važnosti priključenja Srbije EU, politički konsenzus o tome, zapravo, još uvek ne postoji:

“U Srbiji opet imamo, rekao bih, kvazi-referendumsku situaciju sa predsedničkim izborima – izjašnjavamo se o dva kandidata i o njihovim vizijama o približavanju Evropi koje se u suštini bitno razlikuju. Reč je zapravo o uspostavljanju i održavanju nacionalnog konsenzusa za pristupanje EU i taj konsenzus nije lako izgraditi. Ono što je, na žalost, specifično za Srbiju jeste da tog konsenzusa niti je bilo, nema ga ni danas, a izgleda da ga neće biti ni u bliskoj budućnosti.“

XS
SM
MD
LG