Međutim, iako mnogi zvaničnici, ne samo u Srbiji već i Crnoj Gori, trenutne odnose opisuju kao dobre, istina je nešto drugačija. Dve zemlje imaju puno sporazuma, ali je svega mali broj njih ratifikovan. Poslednji dokument koji je ratifikovan je Sporazum o socijalnom osiguranju. Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, kaže za RSE, da odnosi između dve zemlje, nesumnjivo, mogu biti daleko bolji nego što su danas:
"Mislim da postoji apsolutni interes i jedne i druge države da se ti odnosi i dalje razvijaju i unapređuju, ne samo kroz potpisivanje bilateralnih sporazuma, koji jesu značajni sa stanovišta ostvarivanja prava građana, već i kroz unapređenje ekonomske i privredne saradnje. Da, naši odnosi trebaju i moraju biti bolji kada je u pitanju naš zajednički nastup pred različitim međunarodnim organizacijama i na većim tržištima. Nadam se da će odnosi biti bolji i da će Srbija i Crna Gora te odnose graditi iz svojih istorijskih, kulturnih, političkih, ali i ekonomskih razloga jer u ovom momentu nemamo krupnih političkih pitanja koji bi te odnose opterećivali – nema prepreka da odnosi budu bolji nego što su danas."
Sa druge strane, mnogi sporazumi se primenjuju, ali njihova važnost uvek može biti dovedena u pitanje. Tako je sa sporazumima o školstvu, privrednoj ili kulturnoj saradnji. Iako dosadašnje odnose opisuje kao dobre, ambasadorka Crne Gore u Srbiji Anka Vojvodić, kaže za RSE, da pred Srbijom i Crnom Gorom stoji puno međunarodnih bilateralnih sporazuma koje tek treba potpisati:
"Mislim da je sledeći dogovor koji mora uslijediti, a koji je trenutno neusklađen i na stand-by, dogovor o državljanstvu, dvojnom ili ne - međunarodni sporazum koji mora uslijediti nakon što Crna Gora donese svoj zakon o državljanstvu. Bez nekih drugih pojedinosti zaista mislim da se naši odnosi kreću u željenom smijeru. Koliko brzo? Onoliko brzo koliko je vlada ovdje zaokupljena veoma važnim pitanjima, statusnim pitanjima, i svime onime što se dešava u Srbiji. Mislim da, s obzirom na te okolnosti, možemo biti zadovoljni."
Dušan Lazić iz Foruma za međunarodne odnose, kaže za RSE, da u razvoju odnosa između Srbije i Crne Gore postoji još puno neiskorišćenih mogućnosti:
"Mislim da ne bismo mogli biti zadovoljni nivoom koji je postignut. Nadam se da će se u sledećem periodu intezivirati uzajamne aktivnosti. Jedan od problema, koji se na jedan ili drugi način javlja u odnosima, je svakako pitanje Kosova, odnosno stava Crne Gore u vezi sa verovatnim proglašenjem nezavisnosti Kosova. To takođe može da izazove određeno trenje u odnosima Srbije i Crne Gore, ali dugoročno posmatrano mislim da će se ti problemi prevazići i da će se upravo na liniji uzajamnih interesa odnosi dalje razvijati."
Anka Vojvodić naglašava da je za odnose dve države najvažnije to da ne postoje problemi u vezi sa pravima koje građani u ove dve države ostvaruju i da je u daljim odnosima sa Srbijom namera Crne Gore, sasvim prepoznatljiva:
"Mi želimo najbolje moguće odnose sa najvećom zemljom na zapadnom Balkanu, sa zemljom od čije stabilnosti zavisi stabilnost čitavog okruženja, sa zemljom od čijeg prosperiteta takođe zavisi prosperitet susjednih država. Apsolutno smo uvjereni da je takva namera i u politici Srbije. Stvari se uvijek u životu odvijaju malo sporije nego što bismo htijeli."
Proces institucionalizacije odnosa Crne Gore i Srbije, putem bilateralnih sporazuma, ne odvija se zadovoljavajucom brzinom, opšta je ocjena političkih subjekata u Crnoj Gori. Razlika je u tome što opozicija za to optužuje crnogorsku Vladu, a predstavnici vlasti "lopticu" prebacuju u susjednu Srbiju.
.