Donedavna glasnogovornica glavne haške tužiteljice, novinarka Florence Hartmann, priznala je pred koji dan u intervjuu Hrvatskoj televiziji da je propust što haaško tužiteljstvo nije podiglo optužnice protiv vojnog vrha JNA:
„Ne znam zašto Kadijević i ostali nisu optuženi, oni su spomenuti u optužnici protiv Slobodana Miloševića kao članovi udruženog zločinačkog pothvata. Čim su spomenuti kao takvi, propust je što nisu optuženi“, zaključila je bivša glasnogovornica.
Haag to pitanje više neće otvarati, a Hrvatska je protiv Kadijevića i još nekoliko najviših oficira JNA podigla tri optužnice za ratne zločine protiv civilnog stanovništva, koje su odlukom osječkog Županijskog suda početkom mjeseca objedinjene. Međutim, od postupka još ništa. Hrvatski predsjednik Stipe Mesić:
„Sve nas to muči. Mene najviše muči to da vojni vrh nije izveden pred sud.“
I prije intervjua Veljka Kadijevića srbijanskim, a potom i hrvatskim medijima, hrvatski ured Interpola pismeno je zatražio od ruskih kolega da temeljem međunarodno preuzetih obaveza, koje proizlaze iz njihovog članstva u Interpolu, postupe po Interpolovom nalogu za uhićenje
Kadijevića iz ožujka ove godine. U policiji su svjesni da se ovakve stvari ne rješavaju za nekoliko dana, a ministrica pravosuđa Ana Lovrin naglasila je da će Hrvatske ustrajati na izručenju:
„Na snazi su podignute optužnice od strane Županijskog državnog odvjetništva u Vukovaru i u Bjelovaru. Prema tome, na snazi je tjeralica.“
Bude li Kadijević izručen Hrvatskoj, u osječkom Županijskom sudu kažu da su spremni za početak postupka. Iz izjave dojučerašnjeg predsjednika Sabora Vladimira Šeksa moglo bi se zaključiti da će se Hrvatska, što se tiče ostalih optuženika, vratiti napuštenoj praksi suđenja u odsutnosti:
„Sada su podignute optužnice protiv vojnog vrha JNA i vjerojatno će biti suđenja u odsutnosti.“
Profesor međunarodnog kaznenog prava Ivo Josipović podsjeća da Srbija neće izručiti svoje državljane koje Hrvatska optužuje za ratne zločine, a suđenje u odsutnosti – kazao je – daleko je od idealnog:
„To nosi brojne probleme. Na kraju krajeva i opasnost. Hrvatska je ponekad znala uletjeti u opasnost nekvalitetnog postupka, koji onda ne ispunjava svoju svrhu. S druge strane, ako nema nikakvih drugih mogućnosti, suđenje u odsutnosti jeste neka određena satisfakcija i podloga da se možda u budućnosti, ako okrivljenik, postane dostupan, udovolji pravdi. Dakle, nije riječ o baš sjajnoj varijanti, ali varijanti koja nosi kakvu-takvu satisfakciju.“
Predsjednik nevladine udruge Hrvatski pravni centar Goran Mikuličić, ovu Šeksovu izjavu stavlja u preizborni kontekst:
„Tu imamo jaku preporuku Evropske zajednice da se u te postupke ne ide. Imamo jedan načelan stav našeg pravosuđa da se u te postupke ne ide. A evo sad nam se bliže izbori, pa je sad valjda postalo popularno da se pripovijeda da bi se ipak u to išlo. Ja osobno mislim da od toga nema ništa i da se neće suditi nikome in absentia. A ako Rusi izruče Kadijevića, onda to znači da bi ga mogli suditi.“
A što je sa mogućnošću da se vojni vrh JNA, u situaciji kada Srbija neće izručiti svoje državljane, procesuira u Srbiji temeljem sporazuma o suradnji tužiteljstava Hrvatske i Srbije? U hrvatskom Državnom odvjetništvu nisu nam željeli odgovoriti – razmišlja li se i o toj mogućnosti?
Tužilaštvo Srbije za ratne zločine sa pravosuđem hrvatske sarađuje u svim predmetima koji imaju regionalni karakter, razmenjuje dokumentaciju i dokaze, ali povodom najavljenog procesa protiv vrha Jugoslovenske narodne armije još nije bilo kontakata. Nameru pravosuđa u Osijeku da povede taj postupak u Tužilaštvu u Beogradu nisu želeli da komentarišu. Profesor Stevan Lilić, predsednik udruženja Pravnici za demokratiju, rekao je za naš program da objedinjena optužnica protiv nekadašnjih čelnika JNA pokazuje složenost situacije:
"Ne znam procesno pravno da li to može. Mislim da ne može. Ali da ima sumnji da su oni krivi, to ima. Osnovana sumnja za njihovo gonjenje postoji. Znam za Ovčaru i smatram da postoji osnovana sumnja. I još ovi oficiri JNA za koje se tokom suđenja u Beogradu neposrednim izvršiocima pokazalo da su krivično odgovorni."
"Tu se vidi sav besmisao jedne takve optužnice. Zaista je bespredmetno komentarisati takav apsolutno besmisleni akt hrvatskog pravosuđa."