Pakistansko Ministarstvo unutrašnjih poslova tvrdi da je napad djelo terorista, ali za sada niko nije preuzeo odgovornost za taj incident. Predsjednik Pervez Mušaraf označio je sinoćnji masakr kao "zavjeru protiv demokratije", a analitičari primjećuju kako je na Benazir Buto pokušan atentat samo nekoliko sati nakon što je pakistanskoj javnosti obećala povratak politici u kojoj će se boriti za pobjedu demokratije i kraj vladavine nasilja.
Bila je to eksplozija od koje se ledi, izvještavaju reporteri koji su pratili povratak bivše premijerke Benazir Buto. Njena se povorka kretala 10 sati ka centru Karačija s pristalicama koje su visile na oklopljenom kamionu kada je eksplozija odjeknula ispred vozila. Najprije mala, a potom veća.
Muhammad Uzair, jedan od povrijedjenih:
"U pitanju je bila bomba, eksplozija nas je zaslijepila. Pogodio me geler, ja sam pao, i izgubio svijest."
Stakla na vozilu u kojem je bila Buto su popucala, ali ona je neozlijedjena prebačena u svoju palatu. Uništena su dva policijska kombija koja su pratila povorku. Ministar unutarnjih poslova Aftab Khan Sherpao izjavio je da su vozila s lijeve strane oklopljenog kamiona podnijela najveći udar. Šef policije tvrdi da su sigurnosne službe strahovale od atentata, da su upozorili lidere Narodne stranke, ali da su savjetnici bivše premijerke evidentno neozbiljno shvatili upozorenja i potrebu pojačanih mjera sigurnosti. Ponoćni samoubilački napad u kojem je ubijeno više od 130 ljudi moglo bi biti djelo Al Kai'de i talibana, saopštile su popodne vlasti u Karačiju, dok forenzičari proučavaju odrubljenu glavu jednog od navodnih bombaša, pokušavajući utvrditi njegov identitet.
Ovaj napad - jedan od najkrvavijih u pakistanskoj istoriji, prema sigurnosnim zvaničnicima nosi oznake ekstremista u savezništvu s protalibanskim ratnim vodjom Baitullahom Mehsudom i al-Qaidom. Drugi su izvori medjutim skloni primjetiti da je državna sigurnost namjerno slabo osigurala povorku u kojoj se Buto kretala.
Pakistanski novinar Ahmad Rašid:
"Više je pokazatelja koji ukazuju koliko je zemlja podijeljena. Mušaraf ne čini ništa da okonča tu polarizaciju. Buto za mnoge ovdje simbolizira budućnost, i jako je popularna. Ali je mnogi desničari i mrze, ponajprije oni religijski, a djelimično i oni iz vlasti. Armija naprimjer nema ni trunku emocija za nju." Buto je ostala neozlijedjena, fizički, ali su eksplozije ostavile prizor razaranja, žrtava koje jecaju i velikih vatrenih lopti koje su krenule ka nebu. Osim toga, kažu analitičari, ovaj napad mogao bi izazvati i odlaganje izbora koji su zakazani za januar iduće godine. Izbori su bili i glavni razlog zbog kojih se Benazir Buto, prva žena premijer u istoriji islamskih zemalja, vratila u Pakistan. Ona je 1999. godine otišla iz zemlje zbog optužbi za korupciju.