U posljednjoj akciji Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podneseno je 14 krivičnih prijava protiv 23 policajca. Direktor policije ovog entiteta Uroš Pena ističe da se radi o različitim krivičnim djelima za koja se terete policajci:
„Uglavnom krivična djela se odnose na falsifikovanje službenih isprava, falsifikovanje i uništavanje službenih isprava, falsifikovanje isprava, ima jedna slučaj nedozvoljene trgovine, jedan slučaj primanja mita. Ti policjaci su suspendovani do okončanja disciplinskog, odnosno krivičnog postupka. Uporedo sa krivičnim postupkom, znači ono što je kod tužioca, vodi se unutrašnji postupak koji vodi unutrašnja kontrola, odnosno jedinica za profesionalne standarde, koja će ići s inicijativom za pokretanje postupka pred disciplinskim tužiocem i sudom u okviru MUP-a.“
Zbog nezakonitih radnji nedavno je poveden postupak i protiv pet predstavnika Granične službe BiH.
Borba protiv kriminala unutar policije intenzivirala se u BiH nakon što su policijske strukture prihvatile kodeks ponašanja policajaca koji je ponudila Policijska misija Evropske unije u BiH. Jedan od strateških ciljeva Policijske misije Evropske unije je upravo borba protiv kriminala i korupcije unutar policijskih struktura u BiH, kaže portparol EUPM-a Slađana Lizdek:
„Policijska misija Evropske unije predlaže strategije i mi, također, imamo inspekcijsku ulogu, naime kontrolišemo rad policije i na taj način obezbjeđujemo da se interne istrage, koje se provode u policiji, provode na profesionalan i korektan način.“
Granična služba Bosne i Hercegovine i policija RS-a, prema riječima Lizdekove, u aprilu ove godine su predstavile i svoje strategije za borbu protiv kriminala u svojim redovima, što je počelo polako davati i rezultate na ovom polju:
„Predstavnici ostalih agencija za sprovođenje zakona su se obavezali da će poduzeti odgovarajuće korake u tom smjeru. Neki već imaju dobre rezultate u tome, a policija Brčko Distrikta u avgustu je usvojila akcioni plan za borbu protiv korupcije.“
O rezultatima prije i nakon usvajanja akcionog plana za borbu protiv korupcije u policiji Brčkog Distrikta, portparol policije Halid Emkić kaže:
„Imali smo u proteklom periodu jedan slučaj koji se tiče našeg radnika. Ta istraga je završena i nagodba je bila sa tužiocem, a osim toga protiv njega proveden je i disciplinski postupak u kojem je on kažnjen. Mi smo, dakle, usvojili akcioni plan spriječavanja korupcije u policiji Brčko Distrikta BiH 29. 8. 2007. godine. U ovom periodu, dakle u ovih mjesec dana imali smo jednu prijavu od strane građanina, za koju je utvrđeno nakon provedenih istraga da je neosnovana.“
Međutim, policajci u BiH još uvijek ne uživaju povjerenje građana. To potvrđuje i Globalni barometar korupcije Tansparency Internationala, koji analizira percepciju korupcije kod građana. Prema svim dosadašnjim istraživanja Globalnog barometra korupcije, najkorumpiranije su političke partije, slijede parlamentarni organi i pravosuđe, dok se na četvrtom mjestu nalazi policija sa ocjenom 4 , kaže menadžer Transparency Inetrnationala BiH Srđan Blagovčanin:
„Istraživanje rangira ocjenama od 5 do 1 institucije, dakle gdje je 5 ekstremna korupcija, dok je 1 bez prisustva korupcije. Poredeći ove ocjene sa regionom, BiH je, dakle, prema korupciji u policijskim snagama u principu na 2. mjestu u regionu jugoistočne Evrope, iza Moldavije koja jedino ima višu ocjenu, odnosno veći stepen prisustva korupcije u okviru agencija za sporovođenje zakona, odnosno policijskih struktura.“
Iako su svakako za pohvalu potezi koji se rade u policijskim strukturama u BiH, očigledno je da će se morati uraditi još mnogo toga kako bi policija povratila povjerenje građana, koja je posebno tokom rata izgubljeno.