Dostupni linkovi

Antiamerička retorika za domaću upotrebu?


Vojislav Koštunica u sedištu Evropske unije 12. septembra, 2007.godine
Vojislav Koštunica u sedištu Evropske unije 12. septembra, 2007.godine

Zaoštrena diplomatska retorika Beograda ponovo je usmerena ka Sjedinjenim Američkim Državama.

Različiti i često suprostavljeni pristupi vlasti u Beogradu u rešavanju važnih državnih pitanja kao što su Hag i Kosovo, ponovo je aktuelizovano oštrom retorikom premijera Koštunice prema SAD. Da li je to stvarni kurs srpske politike ili je reč o postupcima koji se koriste za unutrašnju političku scenu Srbije.

Zaoštrena diplomatska retorika, koja se u Beogradu kao po pravilu ponavlja, uoči razgovora o budućnosti Kosova, ponovo je usmerena ka Sjedinjenim Američkim Državama. Postavlja se pitanje u kojoj meri je to izraz stvarnog diplomatskog odnosa Srbije prema važnom činiocu u traganju za rešenjem budućeg statusa Kosova ili je na delu izricanje stavova samo za unutrašnju političku upotrebu. Živorad Kovačević, dugogodišnji diplomata i nekadašnji ambasador u Vašingtonu i član spoljnopolitičkog odbora ministarstva spoljnih poslova Srbije, kaže da se tokom pregovaračkog procesa mora pokazati izvesna uzdržanost, jer u suprotnom oštra retorika može biti kontraproduktivna:

„Šta prema drugim velikim silama, da li dolazi u obzir prekidanje diplomatskih odnosa. Dakle, ako je u pitanju kriterijum štete onda treba biti sasvim racionalan i videti kome više šteti prekidanje odnosa sa Amerikom – Americi ili nama, da li time idemo u neku novu samoizolaciju. Morao bi se utvrditi mogući odgovor na nepoželjan, za nas, rasplet pregovora o Kosovu. Ali, o tome mora da se zauzme stav, ne može da svako ima svoj stav i vrlo je loše ako u tom pogledu postoji, bez obzira na nesumnjiv politički konsenzus, razlika kako o tom pitanju govore predsednik i premijer.“

Živorad Kovačević: Kome šteti prekidanje odnosa sa Amerikom – Americi ili nama?

Komentarišući zaoštravanje retorike Beograda prema SAD, nekadašnja pomoćnica šefa diplomatije Aleksandra Joksimović uviđa da poslednje izjave premijera i državnih službenika bliskih njegovoj stranci u izvesnoj meri predstavljaju otklon od proklamovane politike započete 2000. godine:

„Čak i ako je za unutrašnju upotrebu mislim da je takva retorika veoma pogrešna s obzirom da razvija osećanje na unutrašnjo-političkoj sceni koje može biti u suprotnosti sa eventualnim suštinskim spoljno-političkim ciljevima koje imamo. Prema tome, u svakom obliku, bilo za unutrašnju ili za spoljnu upotrebu, nanose suštinski ozbiljnu štetu.“

Ovo dakle postavlja i drugo pitanje - da li ta retorika znači odustajanje Srbije od dosadašnje evropske orijentacije. Predsednik spoljnopolitičkog saveta ministarstva spoljnih poslova Srbije Dušan Lazić kaže da ne treba sumnjati da autori brojnih izjava uperenih protiv dela međunarodne zajednice, a pre svih SAD, vrlo dobro znaju koliko to može imati kontraproduktivan odnos po samu Srbiju:

„Te izjave su, ako se dobro analiziraju, pre svega upućene domaćoj političkoj javnosti, odnosno to predstavlja vrstu nadmetanja političkih stranaka kod nas uoči predstojećih izbora i uoči eventualnog rešenja statusa Kosova, koje može da bude nepovoljno sa stanovišta zvanične politike Srbije. Treba pokazati javnosti ko je veći patriota, ko se više zalagao za to, da bi u slučaju jednog takvog događaja dobio neke političke poene i da ne bi imao štetu na političkoj sceni.“


Kako se u javnosti stvorio utisak da u spoljnopolitičkom prioritetu postoje proklamovani i stvarni ciljevi, dugogodišnji dopisnik beogradskih nezavisnih medija iz Vašingtona Gordana Logar ne vidi ništa čudno u pojačanoj retorici premijera Koštunice prema Sjedinjenim Američkim Državama:

„Premijer Koštunica je dosta oštro govorio i na konferenciji za štampu u UN prošle godine – gde god ode on tako govori. Amerikanci, kako vidimo, uprkos tome ostaju pri svome kao i Rusi. Ne verujem da to može da utiče, jedino u nekoj krajnjoj liniji može da nam šteti – to se ne mora neminovno dopasti ni Rusima. To ne bih sada objašnjavala ali i o tome treba razmisliti.“

Svi sagovornici radija Slobodna Evropa saglasni su da Beograd ne bi smeo da menja utvrđene spoljnopolitičke prioritete, što bi se zaoštrenom retorikom donekle moglo staviti pod sumnju, i istovremeno ukazuju da postoje krupne razlike kada su u pitanju evroatlanske integracije pogotovo saradnja sa zapadnom vojnom alijansom.

\u003cspan class\u003dsg\>\u003cbr /\>\u003cbr /\>--\u003cbr /\>Best regards,\u003cbr /\> evropa mailto:\u003ca onclick\u003d\"return top.js.OpenExtLink(window,event,this)\" href\u003d\"mailto:evropa@sbb.co.yu\"\>evropa@sbb.co.yu\u003c/a\>\u003cbr /\>\u003cbr /\>\u003c/span\>\u003c/div\>",0] ); D(["ce"]); //-->

XS
SM
MD
LG