Dostupni linkovi

Od Cosa Nostre do koze


Dok je jučer premijer Ivo Sanader u Banskim dvorima primio izaslanstvo Viteškog alkarskog društva, dotle su u sinjskom hotelu „Alkar“, radnici tvornice konca „Dalmatinke Nove“ iz Sinja, prozivali i pozivali državnu vlast da im pomogne riješiti pitanje ugrožavanja radničkih prava od poslodavaca, braće Ladini iz Italije:

„Imamo problema otkako je ušao ovaj poslodavac u tvornicu. Na samom početku, od 2003. godine, on nama ne isplaćuje plaće, šikanira nas.“

Govori nam predsjednica sindikalne podružnice, Iva Radonja:

„Radimo pod pritiskom. Ozljeda na radu nikada nije bilo toliko, kao što ih ima sada. Ovaj poslodavac ne cijeni državne institucije. Mojih devet kolegica i ja smo suspendirane prije 13 mjeseci.“

Tvornica ne radi već drugi mjesec, a radnici nisu primili plaću od veljače. Ovo je divlji kapitalizam, kaže Iva Radonja. Problemi radnika se ignoriraju:

„Gospodina Sanadera pozivamo, a on ne reagira. Bio je ovdje prije mjesec dana, kada se otvarala autocesta, ali probleme radnika i Dalmatinke očito svjesno zanemariva.“

Preko 400 radnika jučer je ponovo pozvalo državnu vlast da im pomogne riješiti pitanje ugrožavanja radničkih prava od poslodavca iz Italije, a ako u roku od osam dana ne dobiju odgovor, spremni su na prosvjede, kaže sindikalistica Iva Radonja:

„Od momenta kada krene svečana povorka od Dvora, mi ćemo biti sa strane sa našim transparentima. Vjerujem da će biti veliki odaziv građana. Ne možemo mi nikoga uhvatiti za ruku i prisiliti ga da s nama razgovara, ako on neće. Iza toga ćemo doći organizirano autobusima u Zagreb.“

Za razliku od nezaposlenih radnika Dalmatinke, u Alkarskim dvorima sve je užurbano. Priprema se 292. Alka na kojoj će, nakon dugo vremena, biti čitav državni vrh. Predsjednik Viteškog alkarskog društva, doktor Stipe Jukić, to smatra velikim uspjehom, a za najavljene prosvjede kaže:

„Naravno da se radnici Dalmatinke pokušavaju sindikalno boriti za svoj težak položaj i da žele ukazati na svoje probleme, ali sam siguran da nikome ne pada na pamet da spriječi, ili na neki način dovede u pitanje, održavanje Alke.“

U tijeku je suđenje zbog ratnog zločina u Medačkom džepu bivšem alkarskom vojvodi Mirku Norcu, ali Stipe Jukić ne očekuje da bi njegove pristaše mogle izazivati nered na Alci:

„Očekujemo da će se svi gosti koji dođu u Sinj ugodno osjećati i da će alkarske svečanosti proteći u najboljem redu.“

Radnici poslije Alke imaju svega još mjesec dana da nešto poduzmu jer 5. rujna ove godine istječe petogodišnji ugovor koji je država potpisala preko HFP-a s talijanskom tvrtkom La distributrice, nakon čega će tvornica, sa svom imovinom, prijeći u stopostotno vlasništvo talijanske tvrtke, a onda će - kaže Iva Radonja - doći do finala kriminalne privatizacije „Dalmatinke“:

„Pošto sve ove državne strukture idu njima na ruku, 5. rujna oni će postati apsolutni vlasnici. To je stambeno industrijska zona i cijena je 100 eura po metru kvadratnom. Zna se gdje će i kako će to završiti. Vlasnik će se obogatiti, obzirom da je platio 3,760,000 kuna, a zaradit će najmanje deset puta toliko. Mi smo tu nemoćni. Grad Sinj i županija će se 5. rujna suočiti sa 420 nezaposlenih radnika.“

Tako će i tvornici konca doći konac. Neki radnici će na ulicu, a neki natrag na selo, prevalivši put od Cosa Nostre do koze, naše.
XS
SM
MD
LG