Dostupni linkovi

Premijer RS podržao eventualnu nezavisnost


Srdan JANKOVIC, Ljudmila CVETKOVIC

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik, tokom susreta sa crnogorskom premijerom Milom Đukanovićem podržao je legitimno pravo Crne Gore da odluči o državnm statusu i založio se za politiku čistog računa na Balkanu i saopštio da, nakon odluke na referendumu, niko neće postaviti gvozdenu zavjesu između Crne Gore i Repulike Srpske. Komentarišući Dodikovu izjavu, visoki funkcioner Demokratske partije socijalista Dragan Kujović ocjenjuje da taj susret i stavovi premijera Republike Srpske u potpunosti razbijaju tezu opozicije koja se zalaže za očuvanje Državne zajednice - da suverenisti vode antisrpsku kampanju:

„Pokušaji da se naš projekat državne samostalnosti predstavi kao antisrpski i antievropski djeluje smiješno i čak priprosto pred svakim razumnim čovjekom. Potreba za to da razumni svijet ignoriše takvu priču bloka za zajednicu bez alternative jeste juče saopšteni stav i mišljenje političara koji razumije procese i u Crnoj Gori i na Balkanu i Evropi gospodina Dodika, jer on je jedan od onih političara koji znaju kako stvari stoje u odnosima među bivšim republikama i on je čovjek kome je jasno da uslov za konačno rješavanja bivšeg jugoslovenskog prostora jeste dovođenje procesa rastakanja do kraja i on je čovjek kome je jasno da uslov dobrih odnosa među bivšim jugoslovenskim republikama jeste upravo osamostaljivanje tih republika do samog kraja, dakle Crne Gore, pa tako i Srbije. Znači, za razliku od Koštunice i njegovog ministra Vuksanovića i lidera prosrpske opizicije u Crnoj Gori, Milorad Dodik je realan i otvoren političar koji zna šta je dobro za narode u cijelom regionu i koji to otvoreno saopštava.“

Na drugoj strani, Novica Stanić, potpredsjednik Srpske narodne stranke, članice bloka za zajednicu, slaže se sa izjavom Premijera Republike Srpske da je referendum legitimno pravo građana da se izjasne o državnom statusu, ali se ne slaže sa dijelom izjave Dodika da će u slučaju nezavisnosti Crne Gore odnosi biti isti:

„Ja ostajem pri svojoj tezi da ništa ne može biti isto ako se Crna Gora odvoji od Srbije. Dovoljno je samo pročitati zakone koje Crna Gora ima, a vjerujem da ih ima i Srbija, o tretmanu stranaca u Crnoj Gori i kada se tiče liječenja i kada se tiče školovanja i kada se tiče zapošljavanja. Prema tome, izjava gospodina Dodika u tom dijelu ne stoji. Stoji da je legitimno pravo Crne Gore da provjeri svoje raspoloženje, odnosno raspoloženje svojih građana, ali ja tvrdim da se to raspoloženje ne provjerava na demokratski i slobodan način. I u tome je razlika između mene i gospodina Dodika i gospodina Đukanovića.“

Od Stanića smo tražili i njegovo viđenje različitih stavova zvaničnika Republike Srpske i vlasti u Beogradu o odnosima sa Crnom Gorom, nakon eventualne odluke građana o nezavisnosti o referendumu:

„Ja ne mogu znati otkud različiti stavovi. Gospodin Dodik je premijer Republike Srpske, a Beograd je Beograd. Svako formira svoje mišljenje, ali ja mogu da kažem ko je u pravu, a ko nije“.

* * * * *

U Koštuničinoj Demokratskoj stranci Srbije, koja se protivi ideji osamostaljenja Crne Gore, smatraju da Milorad Dodik može da govori samo u ime Vlade Republike Srpske, ali ne i svih njenih građana. Đorđe Mamula, poslanik DSS-a:

„Ali naravno, svako je slobodan da iznese svoje mišljenje. Treba sačekati da vidimo kako će ostali članovi vlade Republike Srpske reagovati posle ove izjave. Do sada su oni zastupali stav da je svako slobodan da iznese svoje mišljenje i da će se rezultati poštovati, ali je ovo prvi put da gospodin Dodik predviđa rezultat.“

Najoštrija kritika Milorada Dodika stigla je iz Srpske radikalne stranke, koja je najavila učešće u kampanji za opstanak zajedničke države. Dragan Todorović, funkcioner Radikala, kaže da ga uopšte ne čudi Dodikova izjava:

„Milorad Dodik je kriminalac i on je, zato što je kriminalac, potpuno u rukama okupatora u Republici Srpskoj i sprovodi sve njihove naloge, kao i ove marionete u Srbiji, kao i marionete u Crnoj Gori. Ipak sam ubeđen da će narod u Crnoj Gori dobro razmisliti, proceniti i dobro oceniti da je ostanak u zajedničkoj državi, pre svega, njihov interes.“

Najumerenije reaguje Demokratska stranka predsednika Srbije, Borisa Tadića, koja, i pored opredelenja za zajedničku državu, smatra da u budućem državnom statusu Crne Gore treba da odluče njeni građani. Đorđe Todorović, portparol DS-a:

„Pravo Milorada Dodika jeste da iznosi svoj stav i svoje političko viđenje situacije u Crnoj Gori, što ne znači da neće biti onako kako budu glasali građani Crne Gore. Mislim da, bez obzira na ishod referenduma i bez obzira na to da li će on pokazati da treba da ostanemo zajedno ili da se razdvojimo, treba da nastavimo da sarađujemo jer na stranu sve emocije, imamo mnogo zajedničkih interesa.“
XS
SM
MD
LG