Dostupni linkovi

Višegrad zbog duga ljut na Elektroprivredu Srbije i Vladu RS


Region Bajine Bašte - ilustracija
Region Bajine Bašte - ilustracija
Opština Višegrad pokrenuće niz aktivnosti kako bi HE Bajina Bašta u Srbiji počela isplaćivati dug. Već 20 godina ova HE ne poštuje ugovor koji je potpisan između HE Bajina Bašta i Opštine Višegrad čije područje je dijelom potopljeno akumulacijom jezera.

Višegrađani su ljuti kako na Elektroprivredu Srbije, tako i na Vladu Republike Srpske koji ništa ne čine da se ovaj problem počne rješavati.

Hidroelektrana Bajina Bašta u Srbiji duguje opštini Višegrad u RS više od 15 miliona maraka naknade za potopljeno zemljište jer nije plaćala dug punih 20 godina, tačnije od 1991. godine u budžet višegradske opštine nije se slio nijedan fening.

Ovu problematiku u Narodnoj skupštini RS iznio je narodni poslanik SDS-a iz Višegrada Miroslav Kojić i upozorio da će, zajedno sa građanima, organizovati proteste i blokadu graničnih prelaza ukoliko republičke vlasti ne učine ništa da se ovaj dvodecenijski problem ne riješi.

«A zadnja varijanta je da pokažemo da smo spremni da se borimo do kraja svim raspoloživim demokratskim sredstvima, da će građani Višegrada svoja prava potražiti onda i drugim metodama, a jedna od njih je blokiranje graničnih prelaza, blokiranje HE Višegrad, pa ćemo poremetiti vodni režim, pa će HE Bajina Bašta da razmišlja», rekao je Kojić.

Na pitanje zašto vlast u RS prećutkuje ovu problematiku i ne pokrene otvorene razgovore sa Elektroprivredom Srbije, Kojić odgovara:

"Jednostavno nema dovoljno želje i volje i svako ima nekih svojih prečih problema. U opštini Višegrad, ja sam to javno rekao - su višestruko povećana kancerogena oboljenja respiratornih organa, dijete svako deseto, to sam statistički istražio, i starije osobe boluju od bronhitisa i astme. Gotovo 50 posto ukupne akmulacije zahvata opštinu Višegrad. Normalno da to nas interesuje, a nekoga drugoga ne interesuje. Jednostavno, kao i u svemu."

Problemi i šteta zbog hidroakumulacije

Koordinator za odnose sa hidroelektranama na Drini Neđo Savić takođe ističe da HE Bajina Bašta od 1991. godine ne izmiruje svoje obaveze prema opštinama Višegrad, Rogatica i Srebrenica, iako postoji ugovor između tadašnjih organa upravljanja HE Bajina Bašta i Izvršnog odbora Skupštine opštine Višegrad, kada je po tadašnjim zakonima utvrđena tačna površina zauzetog zemljišta i zapremina vode od 48,48 ukupne hidroakumulacije.

«Po tom osnovu HE Bajina Bašta opštini Višegrad godišnje izmirivala obaveze negdje oko 400.000 maraka»
, kazao je Savić.
Bilal Memišević - iz arhive

Savić kaže da je opština Višegrad u više navrata nakon rata pokušavala animirati odgovorne ljude iz HE Bajina Bašta, ali uzalud.

«Čak u jednom momentu smo im ispostavljali i fakture, odnosno račune za zauzetu površinu i količinu vode. Međutim, oni su nam vraćali te račune upućujući nas da problem treba riješiti sa Elektroprivredom Srbije. Kada smo se njima obraćali, oni su nas opet vraćali na Privredno društvo Drinsko-limske hidroelektrane, tako da smo se stalno vrtili u krug. I mislim da se ovaj problem ne može riješiti na nivou opštine i HE Bajina Bašta, već samo na nivou RS, odnosno BiH i Republika Srbija», kazao je Savić.

I predsjednik lokalne skupštine Bilal Memišević ukazuje na probleme i štetu koju trpe Višegrađani kao posljedicu hidroakumulacije.

«Opšte je poznato da su sve nizvodne putne komunikacije i sa desne i sa lijeve strane bile održavane i finansirane redovno iz sredstava koje je odvajala HE Bajina Bašta. Mi svakog mjeseca imamo ovdje ljude koji imaju pritužbe na put na lijevoj obali rijeke Drine. Još ako uzmemo u obzir da HE Višegrad otprilike izdvaja između 2,5 do tri miliona godišnje za stimulaciju razvoja i ostalo, mnogo manju štetu Višegrad i stanovnici Višegrada imaju od jezera višegradske hidroelektrane u odnosu na kapacitet i kilometražu koju na opštini Višegrad ima jezero Bajina Bašta», navodi Memišević.
XS
SM
MD
LG