Populistički predsjednik Hrvatske Zoran Milanović ponovo je izabran uvjerljivo, porazivši svog konzervativnog rivala u drugom krugu izbora u nedjelju, pokazuju službeni rezultati.
Milanović je osvojio više od 74 posto glasova, dok je Dragan Primorac, kojeg podržava stranka desnog centra Hrvatska demokratska zajednica(HDZ) koja vlada Hrvatskom, osvojio gotovo 26 posto glasova, s više od 90 posto prebrojanih glasova.
Iako je uloga predsjednika uglavnom ceremonijalna u Hrvatskoj, Milanovićeva uvjerljiva pobjeda je najnoviji udarac za HDZ i premijera Andreja Plenkovića – Milanovićevog političkog suparnika – nakon visokoprofilne korupcijske afere u novembru.
Otvoreni Milanović, kojeg podržava ljevičarska opozicija, osvojio je više od 49 posto glasova u prvom krugu izbora prije dvije sedmice – za dlaku mu je izbjegla pobjeda u prvom krugu.
Odaziv birača u nedjelju bio je gotovo 44 posto, nešto niži nego u prvom krugu, saopćila je izborna komisija.
Izbori su održani dok se zemlja članica Europske unije s 3,8 miliona stanovnika bori s najvišom stopom inflacije u eurozoni, endemskom korupcijom i nedostatkom radne snage.
'Protuteža'
Čak i s ograničenim ovlastima, mnogi Hrvati vide predsjedništvo kao ključ za osiguravanje političke ravnoteže sprječavanjem jedne stranke da drži sve poluge moći.
Bivša jugoslavenska republika uglavnom je pod vlašću Hrvatske demokratske zajednice(HDZ) od proglašenja neovisnosti 1991. godine.
Stranka "ima previše kontrole i Plenković se pretvara u autokratu", rekla je Mia, 35-godišnja administratorica iz Zagreba, koja je odbila dati svoje prezime, objašnjavajući svoju podršku sadašnjem predsjedniku za AFP.
Milanović, bivši premijer ljevice, osvojio je predsjedništvo 2020. godine uz podršku glavne oporbene stranke Socijaldemokrata (SDP).
Kao ključna osoba na političkoj sceni zemlje gotovo dva desetljeća, sve je više koristio uvredljivu, populističku retoriku tijekom čestih napada usmjerenih na EU i lokalne dužnosnike.
"Milanović je neka vrsta političkog svejeda", rekao je politički analitičar Žarko Puhovski za AFP, rekavši da se predsjednik uglavnom vidi kao "jedina, barem simbolična, protuteža vladi i Plenkovićevoj moći".
Njegov beskompromisni stil govora povećao je Milanovićevu popularnost i pomogao mu da privuče podršku desničarskih pristaša.
U nedjelju, nakon glasanja u Zagrebu i izražavanja povjerenja u pobjedu, Milanović je kritizirao Bruxelles kao "u mnogočemu autokratski i nereprezentativni", kojim upravljaju dužnosnici koji nisu izabrani.
Ovaj 58-godišnjak također redovito kritizira HDZ zbog stalnih problema stranke s korupcijom, dok Plenkovića naziva "briselskim službenikom".
'Ruski igrač'
Primorac, bivši ministar obrazovanja i znanosti koji se vraća u politiku nakon 15-godišnje pauze, vodio je kampanju kao ujedinitelj Hrvatske. Ovaj 59-godišnjak je također inzistirao na patriotizmu i obiteljskim vrijednostima.
"Svojim programom želio sam poslati jasnu poruku da Hrvatska može i zaslužuje bolje", rekao je svojim pristašama u nedjelju navečer dok su službeni rezultati potvrdili njegov poraz.
"Hrvatska je bila i uvijek će ostati moj prioritet broj jedan."
Ali, kritičari su govorili da Primorcu nedostaje politička karizma i da nije uspio okupiti HDZ iza sebe.
Optužio je Milanovića da je "proruska marioneta" koja je srušila vjerodostojnost Hrvatske u NATO-u i Europskoj uniji.
Milanović je osudio rusku invaziju na Ukrajinu, ali je također kritizirao vojnu potporu Zapada Kijevu.
Također je istaknuti protivnik programa prema kojem bi hrvatski vojnici pomogli u obuci ukrajinskih trupa u Njemačkoj.
"Obrana demokracije nije da svakome tko ne misli kao ti govoriš da je 'ruski igrač'", rekao je Milanović novinarima u nedjelju.
Takav komunikacijski stil je "zapravo totalitaran", dodao je.
U međuvremenu, mladi Hrvati izrazili su frustraciju zbog nedostatka razgovora među političkim čelnicima o pitanjima koja ih zanimaju, poput stanovanja ili životnog standarda studenata.
"Čujemo ih (političare) kako govore uglavnom o starim, recikliranim temama. Ono što je važno mladim ljudima čak im ne pada na pamet", rekla je dvadesetogodišnja studentica Ivana Vučković, za AFP.