Prekid evropskih integracija i obustava odlučivanja na nivou Bosne i Hercegovine ukoliko se ne obustavi sudski proces protiv Milorada Dodika – to se, između ostalog, navodi u zaključcima koje Savez nezavisnih socijaldemokrata i njihovi koalicioni partneri u Republici Srpskoj predlažu Narodnoj skupštini tog bh. entiteta.
Ovu informaciju je na svom blogu objavio Nebojša Vukanović, šef poslaničkog Kluba za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), i rekao da ih njegov klub "neće podržati", te da su zaključci posvećeni "pokušaju odbrane jednog čovjeka, koji je odavno iznad Ustava i zakona, a sada to želi da legalizuje".
U dokumentu o kojem će raspravljati poslanici na skupštinskoj sjednici koja počinje u popodnevnim časovima 24. decembra, navodi se osam zaključaka.
Ističe se da NSRS ostaje "privržena poštovanju teritorijalnog integriteta i podijeljenog suvereniteta između entiteta" definisanog Dejtonom, ali za njegovo kršenje optužuju visoke predstavnike, Ustavni sud, Sud i Tužilaštvo BiH, te da je sve "kulminiralo politički montiranim procesom protiv predsjednika RS i direktora Službenog glasnika RS".
Zahtijevaju od Dodika, trenutnog predsjednika RS, i Miloša Lukića, v.d. direktora entitetskog Službenog glasnika, da se više ne odazivaju na pozive Suda BiH, pred kojim im se sudi zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika.
"Narodna skupština RS zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika RS iz srpskog konstitutivnog naroda u institucijama BiH da, bez izuzetka, obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces" protiv Dodika i Lukića, navodi se u dokumentu.
Takođe, zahtijevaju prekid evropskih integracija "dok se ne uspostavi vladavina prava u BiH".
"NSRS konstatuje da evropske integracije ne može nastaviti država u kojoj se sudi predsjedniku Republike ili bilo kojem pojedincu na osnovu zakona koji nije usvojen od strane zakonodavnog tijela, već je nametnut od strane neizabranog pojedinca stranog državljanstva", navodi se u jednom od zaključaka.
Od entitetske Vlade traže da po hitnom postupku uputi u proceduru dopune Krivičnog zakonika RS kojim će biti "inkriminisano nepoštovanje i neizvršavanje odluka institucija i organa RS".
Takođe ističu da će u roku od 48 časova "preduzeti jednostrane mjere u cilju njihovog provođenja", ukoliko zaključci ne budu poštovani.
Ranije tokom dana, predsjednik NSRS, Nenad Stevandić, izjavio je da je poslao informacije Tužilaštvu BiH o sjednici, koje je dan ranije uputilo hitni zahtjev.
Tužilaštvo BiH je poslalo zahtjeve na osnovu Zakona o krivičnom postupku BiH i dostupnih podataka koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući "Dogovor za činjenje krivičnog djela", "Pripremanje krivičnog djela" i "Napad na ustavni poredak".
Za šta se sumnjiči Dodik?
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 11. avgusta prošle godine podiglo optužnicu protiv Dodika, jer je potpisao predsjedničke ukaze i time proglasio važećim dva entitetska zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt).
Pored njega, Tužilaštvo tereti i Miloša Lukića da je, kao v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, omogućio objavu Dodikovih ukaza u ovoj publikaciji.
Riječ je o izmjenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je poništio oba zakona 1. jula 2023. dok je zakonodavna procedura zvanično još trajala.
Istog dana je Schmidt, koristeći svoje Bonske ovlasti, nametnuo i izmjene Krivičnog zakona BiH, kojima je dodano krivično djelo "neizvršavanje odluka visokog predstavnika" za šta je Dodik i optužen.
Milorad Dodik se nalazi na listi sankcija SAD od jula 2017. godine za ometanje ili prijetnju ometanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Početkom januara 2022., ponovo je sankcionisan, jer je direktno ili indirektno učestvovao u kršenju ili činu koji je ometao ili prijetio provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i za koruptivne aktivnosti.