Iz Rektorata i dekanskog kolegijuma Univerziteta u Novom Sadu poručili su da fakulteti "moraju ostati otvoreni i funkcionalni za sve studente i profesore".
"Svaki oblik nasilja ili blokade rada fakulteta je nedopustiv i suprotan vrednostima za koje se akademska zajednica zalaže", piše u saopštenju objavljenom u nedelju.
Dodaje se da je Univerzitet mesto koje pripada svima, "bez obzira na politička uverenja".
"U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, kao i akademskim vrednostima, fakulteti ne smeju biti mesta za izražavanje političkih zahteva, niti ideoloških sukoba. Takve aktivnosti su suprotne duhu univerziteta i mogu narušiti atmosferu usmerenosti na obrazovanje, istraživanje i akademsku debatu", piše.
Na više desetina fakulteta u gradovima širom Srbije proteklih dana traju protestne blokade.
Studenti koji blokiraju četiri državna univerziteta u zemlji - beogradski, novosadski, niški i kragujevački - zahtevaju objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su usledili posle nesreće u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 osoba.
Od Ministarstva unutrašnjih poslova studenti zahtevaju krivične prijave protiv onih koji su fizički napadali studente i profesore na protestima. Žele i hitnu potvrdu njihovog identiteta, kao i razrešenje s javnih funkcija ukoliko ih obavljaju.
Među zahtevima je i povećanje izdvojenih sredstava za državne fakultete za 20 odsto.
U saopštenju Rektorata i dekanskog kolegijuma Univerziteta u Novom Sadu piše da su uvereni da dele "zajednički cilj".
"Da se svaka nesreća ili incident temeljno istraže i da nadležni organi profesionalno i odgovorno obavljaju svoj posao. Podrška ovim naporima odraz je naše kolektivne odgovornosti prema društvu", piše u saopštenju.
Međutim, pozivaju na prestudente da zajednički pronađu način izražavanja stavova "koji neće narušiti rad i misiju fakulteta, uz puno poštovanje zakona i akademskih normi".
"Samo kroz konstruktivan dijalog možemo sačuvati integritet i dostojanstvo naše zajednice, omogućiti nesmetan rad fakulteta, primenom različitih oblika organizovanja i održavanja nastave, te istovremeno dati primer društvu kako se sloboda mišljenja može koristiti odgovorno i dostojanstveno", piše u saopštenju.
U padu betonske nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra stradalo je 15 osoba, a dve su teško povređene.
Nesreća se dogodila svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije.
Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade, optužujući predstavnike opozicije za izazivanje nereda.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.