Dostupni linkovi

Novi ruski vazdušni napadi na Ukrajinu, Bela kuća saopštila da je nova pomoć Kijevu 'na putu'


Dim u stambenom bloku u Kijevu nakon napada ruskih dronova, 2. novembar 2024.
Dim u stambenom bloku u Kijevu nakon napada ruskih dronova, 2. novembar 2024.

Pentagon je 1. novembra najavio paket nove bezbednosne pomoći Ukrajini vredne 425 miliona dolara, što predstavlja 69. tranšu Sjedinjenih Američkih Država pod predsedničkim odobrenjem od kraja 2021, prenosi ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa.

Saopštenje dolazi manje od nedelju dana uoči izbora u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) 5. novembra koji bi se mogli pokazati ključnim za kontinuiranu podršku Zapada Ukrajini.

Nedavni komentari republikanskog kandidata i bivšeg predsednika Donalda Trampa (Trump) dodatno su istakli podelu između njega i potpredsednice iz redova demokrata Kamale Haris (Harris) oko američke podrške odbrani Ukrajine, dve i po godine nakon početka ruske invazije.

Na snimku sa nastupa u kampanji u Vorenu, u Mičigenu (Warren, Michigan), Tramp je rekao: "Uveli su nas (u rat) u Ukrajini. Nikada nismo trebali da idemo u Ukrajinu. Da sam ja predsednik, vi nikada ne biste otišli u Ukrajinu".

Sjedinjene Države su predvodile međunarodnu pomoć i napore u obezbeđivanju materijalnih resursa Ukrajini, i prema pisanju ukrajinskog servisa RSE, navodno pružale obaveštajnu podršku, ali se veruje da slanje trupa u Ukrajinu nije bilo razmatrano.

Haris i pojedini uticajni republikanci insistirali su da je podrška SAD od suštinskog značaja za odbranu demokratije i odupiranje ruskoj agresiji u Evropi i na Zapadu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski mesecima je pozivao zapadne partnere da dozvole Kijevu da koristi njihovo napredno oružje za udare dublje u teritoriji Rusije. Takođe je kritikovao partnere zbog slabog odgovora na razmeštanje na hiljade severnokorejskih vojnika u Ukrajini.

Zelenski je rekao kasno uveče 1. novembra da sve zemlje koje ne žele da se rat proširi na druge regione sveta "trebaju da deluju".


Američki ministar odbrane Lojd Ostin (Lloyd Austin) izjavio je u septembru da upotreba doniranog američkog oružja za udare na Rusiju neće preokrenuti tok rata u korist Ukrajine.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici ranije su isključili upotrebu doniranog naoružanja za izvođenje napada dublje na teritoriji Rusije usled zabrinutosti da bi to moglo dovesti do ruske odmazde nuklearnim oružjem.

Bivši ruski predsednik i visoki bezbednosni zvaničnik Dmitrij Medvedev je rekao za rusku agenciju TASS da je "Vašington pogrešio ako veruje da Moskva neće upotrebiti nuklearno oružje" u slučaju da bude ugrožena, prenele su agencije.

On i drugi ruski zvaničnici su više puta upozoravali na potencijalni nuklearni odgovor "pod određenim uslovima".

U međuvremenu, u napadu ruskim dronovima u noći između 1. i 2. novembra na Kijev i druge gradove, uključujući Sumi na severoistoku zemlje, povređeno je najmanje sedam ljudi.

Ukrajinski vojni zvaničnici saopštili su da su oborili sve dronove, ali da su krhotine uzrokovale požar u stambenoj zgradi u Kijevu.

Dve osobe su povređene kada su ostaci ruskog drona pali na višespratnicu u prestonici i uzrokovali požar, saopštile su ukrajinske vlasti rano ujutru 2. novembra.

U međuvremenu, još pet osoba je povređeno, od kojih jedna teže, u gradu Sumi na severoistoku zemlje, kada je ruski dron udario u devetospratnicu kasno uveče 1. novembra, saopštili su tužioci.

Ukrajinski zvaničnici optužuju Rusiju da gađa civile, što Moskva odbacuje.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

XS
SM
MD
LG