Pripadnicima srpske zajednice na severu Kosova u poslednjih nekoliko dana masovno stižu upozorenja o isključenju struje zbog neizmirenih dugova.
Upozorenja, u koja je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, dostavlja srpska kompanija Elektrosever - formirana na osnovu sporazuma o energetici u okviru dijaloga Kosova i Srbije.
Rok za izmirivanje dugova za utrošenu električnu energiju je 15 dana.
Da veliki broj građana Severne Mitrovice, Leposavića, Zvečana i Zubinog Potoka ne plaća račune za struju, za RSE su potvrdili i iz Regulatornog ureda za energetiku, koji prati rad kompanije Elektrosever.
"Obračun električne energije vrši ovlašćeno lice (Elektrosever), računi se distribuiraju, ali je nivo plaćanja računa od strane građana još uvek nizak", navode iz Regulatornog ureda za energetiku.
Međutim, nisu precizirali koliko tačno građana ne plaća račune u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova.
"Na osnovu izveštaja, koji smo nedavno dobili od Elektrosever-a, procenjuje se da na severu ima oko 23.000 potrošača…Prema važećem zakonodavstvu i izdatim licencama, odgovornost Elektrosevera je da preduzme sve mere za naplatu električne energije", navodi se u odgovoru.
Kompanija Elektrosever je juna 2023. godine dobila licencu za rad na Kosovu. Prve račune svojim potrošačima je počela da dostavlja početkom ove godine.
A do tada, meštani Severne Mitrovice, Leposavića, Zvečana i Zubinog Potoka, struju nisu plaćali 25 godina.
Kako radi kompanija Elektrosever?
Elektrosever je kompanija u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS), koja je na Kosovu registrovana prema kosovskim zakonima.
Ona proizilazi iz sporazuma Kosova i Srbije o energetici, postignutih u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
Na web-stanici kompanije Elektrosever piše da ona, na osnovu licence dobijene na Kosovu, ima pravo i na kupoprodaju energije na tržištu električne energije, preprodaju po slobodno ugovorenim cenama viška kapaciteta i električne energije drugim licenciranim elektroenergetskim preduzećima, kao i uvoz i izvoz kapaciteta i električne energije.
Zašto građani ne plaćaju struju?
Predrag iz Severne Mitrovice ne plaća račune za struju jer smatra da je njegovo brojilo staro i da su računi za utrošenu električnu energiju nerealani.
U izjavi za RSE potvrđuje da račune dobija redovno ali da je on platio samo prvi, koji je dobio u februaru ove godine. Ostale, dodaje on, neće plaćati jer su "nenormalni".
"Brojilo je staro, od pre rata… niko nije došao da pogleda to. Stižu neki nenormalni računi od 90 pa do 200 ili 250 evra", navodi on.
Dodaje da očekuje da mu u narednom periodu zamene brojilo, da mu očitaju novo stanje na osnovu koga će plaćati nove račune.
Elektrosever je sa zamenom starih i postavljanjem brojila u novijim objektima koji ih nisu imali, počeo krajem aprila, ali taj proces još uvek nije završen.
Stari strujomer ima i Nenad, ali on redovno plaća račune. Kaže da nisu uvećani, da je tokom letnjeg perioda plaćao 10 evra mesečno u proseku, ali i da redovno vodi evidenciju utrošene električne energije.
"Plaćam (redovno) da mi se ne bi nakupili računi, struja stvarno mora da se plati. Takva je odluka doneta a i službenici (Elektrosevera) su mi rekli da to (računi) mora da se plati", ističe Nenad.
Aleksandra iz Severne Mitrovice, s druge strane, račune za utrošenu električnu energiju nije želela da plaća kada je počela njihova distribucija početkom godine ali se u međuvremenu predomislila.
"Platila sam prvi račun koji je navodno bio paušalni a zapravo nije, to je bila neka akontacija. Onda sam napravila dužu pauzu, ali sad sam sve račune izmirila", navodi ona.
Aleksandra kaže kako strujomeri na severu Kosova obračunavaju samo skupu struju, te ocenjuje da je to razlog što pojedinim domaćinstvima stižu uvećani računi.
Šta kažu iz Elektrosevera?
Kompanija Elektrosever do objavljivanja ovog teksta nije odgovorila na upit RSE da li građani u opštinama na severu Kosova redovno plaćaju račune, koliko potrošača imaju, koje mere će preduzeti protiv onih koji ne žele da plate račune i slično.
Međutim, iz ove kompanije su 23. septembra javnost obavestili da će upozorenje pred obustavu isporuke električne energije biti dostavljeno svim potrošačima čiji dospeli dug za utrošenu električnu energiju iznosi više od 100 evra.
Takođe su pozvali građane da im omoguće pristup brojilima kako bi potrošnja bila evidentirana.
Još jednom su pozvali građane da sa kompanijom Elektrosever sklope ugovor o snabdevanju električnom energijom.
Iz Elektrosevera su ranije za RSE naveli da oni koji nisu platili prvi predračun i nisu sklopili ugovor sa njima, automatski postaju korisnici Kosovske kompanije za snabdevanje električnom energijom (KESCO).
Međutim, u saopštenju sada navode da Elektrosever ima zakonsko pravo da obustavi isporuku električne energije potrošačima koji nemaju ugovor sa njima, kao i onima koji nisu omogućili pristup brojilima.
"Sigurno i stabilno snabdevanje električnom energijom obezbeđuje se redovnim izmirenjem računa", navodi se u saopštenju.
Iz KESCO-a nisu odgovorili na upit da li imaju potrošače na u opštinama na severu Kosova.
Kosovo i Srbija su juna 2023. potpisali mapu puta za implementaciju Energetskog sporazuma, koji je postignut 2013. u okviru dijaloga uz posredovanje Evropske unije.
Nakon toga, početkom decembra 2023. Evropska unija je objavila da je srpska kompanija Elektrosever potpisala komercijalni ugovor Kosovskim preduzećem za distribuciju električne energije (KEDS).