Dostupni linkovi

Nasrallahov nasljednik još se ne zna


Hashem Safieddine govori tokom pogrebne povorke bišeg komandanta Hezbolaha Taleba Samija Abdulaha, poznatog u Hezbolahu kao Hajj Abu Taleb, koji je ubijen u izraelskom napadu u južnom Libanu, u južnom predgrađu Bejruta, u juju 2024. godine
Hashem Safieddine govori tokom pogrebne povorke bišeg komandanta Hezbolaha Taleba Samija Abdulaha, poznatog u Hezbolahu kao Hajj Abu Taleb, koji je ubijen u izraelskom napadu u južnom Libanu, u južnom predgrađu Bejruta, u juju 2024. godine

Ne postoji niko ni približno toliko uticajan i poštovan među preostalim vođstvom Hezbolaha kao što je bio Hassan Nasrallah, piše AP nakon njegovog ubistva.

Čovjek koji se za sada nezvanično smatra mogućim nasljednikom Nasrallaha je Sayyed Hashem Safieddine, njegov rođak koji vodi političke stavove Hezbolaha, koji SAD smatraju terorističkom grupom, a Evropska unija samo njegovo oružano krilo.

Nije poznato da li je Safieddin preživio izraelski napad 27. septembra u kojem je Nasrallah ubijen. U saopštenju Hezbolaha u kojem je potvrđena njegova smrt ne spominje se nasljednik na mjestu lidera grupe.

Vijeće grupe, Shura, će se morati sastati u narednim danima ili sedmicama kako bi izabralo novo vodstvo.

Libanski novinar i pisac Maher Abi Nader izjavio je prethodno za AP da su Safieddine ili Nabil Qaouk, član izvršnog vijeća grupe, vjerovatni nasljednici Nasrallaha.

Međutim, izraelska vojska objavila da u nedjelju 29. septembra da je ubijen i visokorangirani zvaničnik Hezbolaha Nabil Qaouk. Naveli su da je ubijen protekle noći u vazdušnom udaru na Bejrut.

Hamas nije potvrdio vijest o tome. Ono što su potvrdili u nedjelju je izraelska objava da je u napadima 27. septembra ubijen i jedan od viših zvaničnika Hezbollaha Ali Karaki.

Vojska je navela da je Qaouk bio komandant Hezbolahove "preventivne sigurnosne jedinice" i viskorangirani član centralnog vijeća te ekstremističke organizacije.

Tvrde da je bio blizak rukovodstvu Hezbolaha i da "direktno uključen u izvođenje terorističkih napada na državu Izrael i njene građane, uključujući one proteklih dana".

Qaouk se Hezbolahu pridružio krajem osamdesetih godina i bio je zamjenik, a kasnije vođa područja južnog Libana u izvršnom vijeću, a zatim zamjenik vođe tog vijeća.

Borbeni avioni su ubili Qaouka u predgrađima Bejruta, Dahije, poznatom kao uporište Hezbolaha, navela je izraelska vojska.

Nabil Qaouk na fotografiji iz 2010. godine. U oktobru 2020. američko ministarstvo finansija sankcionisalo je njega i još jednog visokog zvaničnika Hezbolaha.
Nabil Qaouk na fotografiji iz 2010. godine. U oktobru 2020. američko ministarstvo finansija sankcionisalo je njega i još jednog visokog zvaničnika Hezbolaha.

Hezbolah je ipak oslabljen

Ko god da će zamijeniti Nasrallaha u trenutoj situaciji će se morati boriti protiv Izraela sa duboko oslabljenom snagom, uz rastući bijes i frustraciju na domaćem frontu.

U nešto više od 10 dana, grupa koju podržava Iran pogođena je nizom razornih napada koji su zadali ozbiljan udarac njenoj vojnoj strukturi i razotkrili duboke obavještajne neuspjehe.

Eksplozivi skriveni u pejdžerima i voki-tokijima grupe, iza čega se sumnja da stoji Izrael, ubili su desetine ljudi i ranili hiljade - od kojih su mnogi članovi Hezbolaha. Izrael je takođe udarao raketama na stambena područja u kojima je grupa snažno prisutna, ubivši stotine i raselivši desetine hiljada ljudi.

Pristalice su Nasrallaha smatrale harizmatičnim i oštroumnim vođom. Uprkos tome što je figura koja izaziva podjele, zaslužan je za potiskivanje izraelskih snaga iz južnog Libana 2000. godine nakon 18-godišnje okupacije, kao i za transformaciju organizacije iz lokalne milicije u glavnog političkog igrača u Libanu i glavnu oružanu snagu u regiji.

Imao je ogromnu moć nad grupom i šiitskom zajednicom u zemlji.

Orna Mizrahi, viši istraživač u Institutu za studije nacionalne sigurnosti sa sjedištem u Tel Avivu, kaže da je Nasralah ponekad bio i "glas razuma", zainteresiran da uvuče Izrael u rat iscrpljivanja i sprečavajući tako Hamas da istroši odjednom sve snage njihovog ogromnog arsenala protiv Izraela.

Popuniti te cipele će biti težak zadatak, kažu analitičari.

Brza zamjena komandanata

Reuters piše da je Hezbolah pokazao sposobnost da brzo zamijeni komandante, te da se njegovim nasljednikom dugo smatrao Nasrallahov rođak Hashem Safieddine, takođe klerik sa crnim turbanom koji označava porijeklo od poslanika Muhameda.

"Ubiješ jednog, oni dobiju novog", rekao je jedan evropski diplomata za Reuters.

Grupa, čije ime znači "partija Boga", nastaviće se boriti, potvrdili su.

Prema američkim i izraelskim procjenama, imala je oko 40.000 boraca uoči trenutne eskalacije, zajedno s velikim zalihama oružja i opsežnom mrežom tunela u blizini granice s Izraelom.

Na fotografiji iz 2016. godine Sayyed Hashem Safieddine je u sredini sa crnim turbanom uz još neke zvaničnike Hezbolaha; na žalosti nakon ubistva jednog od vodećih komandanata Hezbolaha Mustafe Badreddinea.
Na fotografiji iz 2016. godine Sayyed Hashem Safieddine je u sredini sa crnim turbanom uz još neke zvaničnike Hezbolaha; na žalosti nakon ubistva jednog od vodećih komandanata Hezbolaha Mustafe Badreddinea.

Osnovana u Teheranu 1982. godine, šiitska paravojna jedinica je najmoćniji član iranske takozvane "osovine otpora" neregularnih snaga iranskih antiizraelskih saveznika i značajan regionalni igrač sam po sebi.

Ipak, materijalno i kadrovski je oslabljena u proteklih 10 dana.

Iranska podrška

Zahvaljujući decenijama podrške Irana, Hezbolah je prije trenutnog sukoba bio među najnaoružanijim nekonvencionalnim armijama na svijetu, sa arsenalom od 150.000 raketa, projektila i dronova, prema američkim procjenama.

Prema izraelskim procjenama, to je deset puta više od zalihe oružja koju je grupa imala 2006. godine, tokom posljednjeg rata s Izraelom.

Tokom prošle godine, još više oružja stiglo je u Liban iz Irana, zajedno sa značajnim iznosima finansijske pomoći, rekao je Reutersu izvor upoznat s Hezbolahovim stavovima.

Bilo je nekoliko detaljnih javnih procjena koliko je ovaj arsenal oštećen izraelskom ofanzivom protekle sedmice, koja je pogodila uporišta Hezbolaha u dolini Bekaa, daleko od granice Libana s Izraelom.

Jedan zapadni diplomata na Bliskom istoku rekao je Reutersu prije napada 27. septembra da je Hezbolah izgubio 20-25 posto svog raketnog kapaciteta u aktuelnom sukobu, uključujući stotine izraelskih napada ove sedmice. Diplomata nije pružio dokaze niti detalje njihove procjene.

Izraelski sigurnosni zvaničnik rekao je Reutersu da je "veoma respektabilan dio" Hezbolahovih zaliha raketa uništen, ne dajući dalje detalje.

Izvor: AP i Reuters
XS
SM
MD
LG