Charles Kupchan, bivši direktor za evropske poslove u Savetu za nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država, kaže da kosovski premijer Albin Kurti nije trebalo da odbije da razgovara sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem na sastanku održanom 26. juna u Briselu.
Tako nešto, prema njegovim rečima, "Kurtiju ne ide na ruku".
"Zato što pod jednim predstavlja Kosovo kao tvrdoglaviju stranku, a pod dva, dugoročni sporovi se nikada ne rešavaju ultimatumima", kaže u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
Šef spoljne politike Evropske unije Josep Borrell rekao je u sredu da je Kurti uslovio nastavak dijaloga za normalizaciju odnosa sa tri zahteva: potpisivanjem Sporazuma na putu normalizacije odnosa, povlačenjem pisma kojim je Srbija zvanično odbila da sprovede sporazum sa Kosovom i da Kosovu preda Milana Radoičića i njegovu grupu osumnjičenih za oružani napad u Banjskoj.
Borrell je rekao da Vučić nije spreman da u potpunosti prihvati uslove Kosova.
Kupchan, sada profesor na Univerzitetu Georgetown, kaže da će lideri dve zemlje pre ili kasnije morati da naprave "teške kompromise" i objašnjava o kojima je reč.
RSE: Evropska unija, uprkos naporima, nije uspela da se sastane sa premijerom Kosova Kurtijem i predsednikom Srbije Vučićem. Visoki predstavnik EU Borell je rekao da je Kurti izneo neke uslove koje Vučić nije prihvatio. Možemo li ovu situaciju smatrati zastojem?
Kupchan: Ova runda pregovora je svakako ćorsokak. Činjenica da se razgovori nastavljaju je dobar znak, ali su svakako postali izuzetno teški. Bilo je vrlo malo napretka od usmenog sporazuma [za normalizaciju odnosa], koji je postao poznat kao Ohridski sporazum.
Mislim da nije u interesu Kurtija da odbije da sedne za pregovarački sto jer, prvo, Kosovo prikazuje kao tvrdoglaviju stranu, a drugo, dugoročni sporovi se nikada ne rešavaju kada jedna strana daje ultimatume ili odbija da razgovara. Stranke treba da sjednu licem u lice i rešavaju probleme za stolom.
Mislim da bi bilo bolje da je Kurti razgovarao sa Vučićem i svoje brige izneo na sto. Postavljati preduslove i napustiti sto, jer ti preduslovi nisu ispunjeni, ne čini mi se kao konstruktivan stav.
RSE: Kako ocenjujete preduslove Kurtija?
Kupchan: Mislim da su dva od njih razumna - jedan treba uzeti u obzir. Zahtev [za predaju] Radoičića, koji je priznao da je učestvovao u krvoproliću u Banjskoj, je razuman. Bilo da se radi o pravnom organu Kosova koji deluje, ili pravnim autoritetima Srbije, on je pojedinac koji mora da bude izveden pred lice pravde.
- Kako Srbija izbegava kaznene mere EU za Banjsku?
- Ko će upravljati zaplenjenom Radoičićevom imovinom na Kosovu?
- Most: Zašto su lideri sa severa Kosova sudbinu Srba vezali za Vučića?
Drugi razuman zahtev odnosi se na pismo [bivše premijerke Srbije Ane Brnabić]. Mislim da je to pismo provokativno, nepotrebno, jer Ohridski sporazum ne precizira priznanje, ne precizira da Srbija treba da prihvati Kosovo kao nezavisnu državu, već se fokusira na normalizaciju. Znamo da je normalizacija korak ka konačnom priznanju, ali za Srbiju nije produktivno da se ovakva izjava izdaje crno na belo.
A što se tiče Kurtijevog insistiranja da Vučić potpiše sporazum, mislim da je to slabiji argument. Jer, prema mom mišljenju, Vučić s pravom smatra da Kosovo pre formalizacije sporazuma treba da uspostavi zajednicu opština sa srpskom većinom.
RSE: Ali prošlo je devet meseci od napada u Banjskoj, a Radoičić je i dalje slobodan. Ko bi trebao biti odgovoran za ovo?
Kupchan: Budući da je Radoičić priznao krivicu, pre svega Vlada Srbije, dužni su da postupe sudovi Srbije. Do sada ga nisu pozvali na odgovornost. I mislim da je Kurti u pravu kada kaže da je to neprihvatljivo.
RSE: Postoji li opasnost da se Kosovo suoči sa novim krivičnim merama, jer je Borrell jasno rekao da Kosovo nije spremno za dijalog?
Kupchan: U nedavnoj prošlosti, i Sjedinjene Države i EU zauzele su mnogo oštriji stav prema Kosovu. To mi je razumljivo, jer je Kurti preduzeo provokativne korake, kao što su registarske tablice automobila ili imenovanje albanskih gradonačelnika [u opštinama sa srpskom većinom na severu]. Mislim da ovo nije bila produktivna strategija.
Sve do poslednjih nekoliko godina, mislim da su SAD i Evropa Srbiju više doživljavali kao problem i zbog toga je morao da se izvrši pritisak na Beograd. Vlada Srbije je odbijala da uradi stvari, ali sada postoji percepcija da i Priština odbija i da Priština snosi deo odgovornosti za paralizu. Mislim da to nije u interesu Kosova.
RSE: Ali, barem što se automobilskih tablica tiče, Kurti može da kaže da je uspeo, jer na severu Kosova više nema automobila sa nelegalnim srpskim tablicama...
Kupchan: Ako ovo dostignuće dolazi na račun Kosova, njegovih odnosa sa njegovim glavnim pristalicama u Evropi i Sjedinjenim Državama, normalizacije odnosa sa Beogradom, nisam siguran da je vredno toga.
RSE: Dakle, koji je izlaz?
Kupchan: Ići putem normalizacije. Mislim da su Sjedinjene Države i EU unele novu energiju i odlučnost u ovo pitanje. Mislim da neće ostaviti Kurtija i Vučića na miru. Mislim da će da vrše pritisak na obojicu. I, pre ili kasnije, stići će se do cilja. Pitanje je kada će Kurti i Vučić – ili ko god da dođe posle njih, ako nije za vreme njihovog mandata – politički smatrati povoljnim da naprave teške kompromise.
RSE: A ti teški kompromisi su?
Kupchan: Za Kosovo – da pristane da se Srbima koji žive na Kosovu obezbedi nivo autonomije, što mnogima Kosovarima možda neće odgovarati.
Za Srbiju – da prihvati realnost da je zauvek izgubila Kosovo i da će Srbiji na kraju dana biti bolje.
Međutim, kao što sam rekao, to su teške i bolne odluke koje politički lideri moraju da donesu.
RSE: Budući da je ovo možda bio poslednji Borrellov pokušaj da posreduje u susretu Kurtija i Vučića, pošto mu se mandat bliži kraju, kako biste ocenili angažman šefa evropske diplomatije u proteklih pet godina?
Kupchan: Borrell zaslužuje visoke ocene kao visoki predstavnik. Mislim da je uradio odličan posao na poziciji koja je teška. Zato što je državama članicama [EU], na neki način, neugodno sa evropskim ministrom spoljnih poslova visokog profila, jer se plaše da to ide na štetu njihovih vlastitih ministara spoljnih poslova. Dakle, osoba na ovoj poziciji ima težak put koji treba pratiti. I mislim da je Borrell dobro prošao.
RSE: Kakva su Vaša očekivanja od novog rukovodstva EU u vezi sa dijalogom Kosova i Srbije?
Kupchan: Ne predviđam nikakvu značajnu promenu kursa ili gubitak entuzijazma.
RSE: Da li će dosadašnja strategija da profunkcioniše?
Kupchan: Jednog dana - hoće. Pitanje je da li ćemo Vi i ja biti tu kad profunkcioniše.