Usred tenzija širom sjeveroistočne Azije, ruski predsjednik Vladimir Putin je iskoristio svoje prvo putovanje u Pjongjang u skoro četvrt vijeka da obnovi istorijski vojni odnos Rusije sa Sjevernom Korejom.
Sporazum Pjongjanga i Moskve, potpisan 19. juna, otvara mogućnost povećanog protoka oružja između dvije zemlje koje su pod međunarodnim sankcijama, dok je Putin eksplicitno povezao potencijalne isporuke oružja Pjongjangu sa zapadnim potezima prema Ukrajini, upozorivši saveznike Kijeva da se povuku ili će se suočiti s novom rundom konfrontacije.
Oživljavanje vojnog pakta iz doba hladnog rata između Rusije i Sjeverne Koreje dodatno je uznemirilo SAD i njihove glavne azijske partnere, izazivajući neizvjesnost i zabrinutost da bi sporazum mogao potkopati regionalnu sigurnost, pišu svjetski mediji.
Signali iza balona i raskoša
Iza osmjeha, balona i raskoša na crvenom tepihu prošlosedmične posjete predsjednika Vladimira Putina Sjevernoj Koreji, došao je snažan signal: u spiralnoj konfrontaciji sa SAD i njihovim saveznicima oko Ukrajine, ruski lider je spreman da izazove interesovanja Zapada kao nikada do sada, piše Associated Press.
Pakt koji je potpisao sa sjevernokorejskim liderom Kim Džong Unom predviđa vojnu pomoć Moskve i Pjongjanga u slučaju eventualnog napada. Putin je također po prvi put najavio da bi Rusija mogla da obezbijedi oružje izolovanoj zemlji, što je potez koji bi mogao da destabilizuje Korejsko poluostrvo i odjekne u široj regiji.
On je opisao potencijalne isporuke oružja kao odgovor na to da saveznici iz NATO-a daju Ukrajini oružje većeg dometa za napad na Rusiju, ističe AP dodajući da je Putin također otvoreno izjavio da Moskva nema šta da izgubi i da je spremna da ide "do kraja" kako bi ostvarila svoje ciljeve u Ukrajini.
Putinovi potezi su doprinijeli zabrinutosti u Vašingtonu i Seulu oko onoga što vide kao savez u kojem Sjeverna Koreja daje Moskvi prijeko potrebnu municiju za njen rat u Ukrajini u zamjenu za ekonomsku pomoć i transfer tehnologije koji bi pojačali prijetnju koju predstavlja Kimovo nuklearno oružje i raketni program.
Aleksandar Gabujev, direktor Carnegie Russia Eurasia Centra u Berlinu, rekao je da Putinova izjava odražava pokušaj da obeshrabri SAD i njihove saveznike da pojačaju podršku Kijevu dok Rusija pokreće nove ofanzive na nekoliko linija fronta.
Povećavajući izglede za isporuku oružja Pjongjangu čime bi se prekršile sankcije UN-a, Putin je također rekao da će Rusija uložiti napore da UN ublaži ograničenja što je, ukazuje Associated Press, očigledan signal da bi Moskva mogla pokušati da zadrži isporuke oružja Pjongjangu ispod radara i održi stepen poricanja kako bi se izbjegla optužbe za kršenje sankcija.
Kim je rekao da je sporazum podigao bilateralne odnose na nivo savezništva, dok je Putin bio oprezniji, napominjući da je obećanje o uzajamnoj vojnoj pomoći odraz ugovora iz 1961. između Sovjetskog Saveza i Sjeverne Koreje. Taj sporazum je, podsjeća AP, odbačen nakon raspada Sovjetskog Saveza i zamijenjen slabijim 2000. godine kada je Putin prvi put posjetio Pjongjang.
Osude iz Vašingtona, Seula i Tokija
Sporazum koji su 19. juna potpisali ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski lider Kim Džong Un uključuje klauzulu prema kojoj će, ako jedna zemlja bude napadnuta, druga bez odlaganja pružiti "vojnu i drugu pomoć svim raspoloživim sredstvima".
Putin je svojom prvom posjetom Pjongjangu u skoro četvrt vijeka nastojao da obnovi ono što je bio istorijski vojni odnos sa Sjevernom Korejom, ističe Wall Street Journal dodajući da, iako se iz sporazuma ne vidi jasno koliko je snažna njihova međusobna predanost, pakt izazvao brze osude iz Vašingtona, Seula i Tokija.
List podsjeća da su američki predsjednik Joe Biden i čelnici Južne Koreje i Japana potpisali sigurnosni pakt u avgustu u Camp Davidu, kojim su potvrdili bilateralne obaveze da će se brzo međusobno konsultovati kao odgovor na regionalne prijetnje. Sporazum je imao za cilj jačanje trilateralne saradnje usred rastućih prijetnji iz Sjeverne Koreje i Kine.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Južne Koreje opisao je sporazum Moskve i Pjongjanga kao zabrinjavajući, istaknuvši da će Seul preispitati svoju zabranu isporuke oružja direktno Ukrajini, ističe list napominjući da je do sada Južna Koreja imala dugogodišnju politiku neisporučivanja oružja zemljama koje su aktivno uključene u sukobe.
Putin, koji je otputovao u Vijetnam nakon svog putovanja u Sjevernu Koreju, rekao je da će Seul napraviti "veliku grešku" ako isporučie oružje Kijevu.
- Putin upozorava Južnu Koreju da ne naoružava Ukrajinu
- Južna Koreja i SAD osudili sporazum Rusije i Sjeverne Koreje kao prijetnju miru
Japanska ministrica vanjskih poslova Yoko Kamikawa rekla je da bi vrsta vojne pomoći o kojoj Rusija govori Sjevernoj Koreji mogla prerasti u kršenje sankcija Ujedinjenih naroda. Sporazum između Rusije i Sjeverne Koreje "potencijalno predstavlja veliku štetu regionalnom sigurnosnom okruženju Japana, a naša vlada je ozbiljno zabrinuta", rekla je Kamikawa.
Kina nije komentarisala pakt Rusije i Sjeverne Koreje. Uglavnom je prešutila sve veću saradnju između Moskve i Pjongjanga, opisujući je kao pitanje između dvije zemlje i time, kako naglašava Wall Street Journal, pokazala nedostatak interesa za trilateralne napore.
Analitičari smatraju da će rezultat pakta najvjerovatnije ići više u smjeru transfera oružja, umjesto da Sjeverna Koreja ili Rusija vojno interveniraju u sukobu, ukazuje list i dodaje da su ruski vojnici već koristili oružje Pjongjanga u borbama s Ukrajinom.
Sjevernokorejsko oružje u Ukrajini
Dva dana prije sastanka sastanka Putina i Kima američki State Department je procijenio da je Sjeverna Koreja od septembra isporučila Rusiji više od 11.000 kontejnera municije.
Nova analiza podataka o internoj ruskoj trgovini rasvjetljava kako su pošiljke sumnjive sjevernokorejske municije distribuirane kroz Rusiju, piše The Washington Post.
Podaci koje je prikupila globalna sigurnosna neprofitna organizacija C4ADS, koji su dostavljeni The Washington Postu, pokrivaju pošiljke od avgusta do januara i pokazuju da je više od 74.000 metričkih tona eksploziva distribuirano iz dvije luke na Dalekom istoku Rusije na 16 lokacija uglavnom duž zapadne granice u blizini Ukrajine.
Ta težina je, dodaje list, jednaka oko 1,6 miliona artiljerijskih granata koje je Rusija koristila u ratu. Prema C4ADS-u, lokacije na koje je roba stigla ukazuju na to da se radi o municiji, uprkos dokumentaciji u kojoj se spominje kao eksploziv.
- Ukrajina istražuje ostatke sjevernokorejskih projektila koje je lansirala Rusija
- Savjetnik Zelenskog: Kim pomaže Rusiji u masovnom ubistvu civila u Ukrajini
- Južna Koreja navodi da je Severna Koreja poslala Rusiji 6.700 kontejnera municije
Podaci ne uključuju porijeklo pošiljki, ali je analiza koju su izvršili The Post i C4ADS pronašla dokaze o kretanju ruskih brodova između Sjeverne Koreje i Rusije u istom periodu.
"To je najbliže dokazu rusko-sjevernokorejske veze kada je riječ o transferu municije i dokazuje da su Rusi i Sjevernokorejci lagali" negirajući transfere, rekao je Go Myong-hyun, viši naučni saradnik na Institutu u Seulu za strategiju nacionalne sigurnosti, koja je povezana s obavještajnom agencijom Južne Koreje. "To zaista daje veći kredibilitet činjenici da Sjeverna Koreja pomaže Rusiji da vodi svoj rat u Ukrajini", rekao je Go.
List naglašava da se Rusija, čije su zalihe municije na izmaku u ratu s Ukrajinom, oslanja na svoje nekoliko preostalih saveznika za snabdijevanje, dok se Sjeverna Koreja suočava sa sve većim ekonomskim sankcijama i izolacijom zbog svojih nuklearnih ambicija. Potrebna joj je hrana, gorivo, gotovina i tehnologija oružja, a sve to Rusija može da obezbijedi.
Iako je nejasno šta je Sjeverna Koreja do sada dobila zauzvrat, postoje naznake da je ruska tehnologija korištena u nedavnim naporima Sjeverne Koreje da lansira špijunski satelit u svemir, rekao je novinarima prošle godine član parlamentarnog odbora za obavještajne poslove Južne Koreje Yoo Sang-bum, pozivajući se na državnu obavještajnu agenciju.
Putinove 'provokacije'
Posjetama Sjevernoj Koreji i Vijetnamu prošle sedmice Vladimir Putin je htio pokazati da, bez obzira na rasprostranjenu osudu njegove invazije na Ukrajinu i sankcija koje su uslijedile, on i dalje ima međunarodnu podršku. Kao i obično, Putin tvrdi da najnovijim potezima šalje odgovor na provokativne poteze Zapada, a u stvarnosti je on taj koji eskalira, ocjenuje u uredničkom komentaru Observer, sestrinski nedeljnik Guardiana.
Sporazum o međusobnoj odbrani koji je Putin potpisao sa diktatorom Sjeverne Koreje predstavlja značajan podsticaj za Kimov izolovani režim, ali i za Putinove napore da s Kinom izgradi antidemokratski, antizapadni međunarodni savez.
Što je još gore, naglašava list, Putin je sugerisao da Rusija može direktno naoružati Sjevernu Koreju uprkos činjenici da Kim redovno prijeti Južnoj Koreji, Japanu i SAD-u atomskim uništenjem.
SAD, Japan i Južna Koreja dogovorile su se prošle godine da prodube bezbjednosnu i odbrambenu saradnju, a naredni samit se očekuje sljedećeg mjeseca na marginama samita NATO-a u Vašingtonu.
Ako tri zemlje, uz podršku Australije i Britanije, sada odluče da dodatno prošire svoje regionalno odbrambeno vojno prisustvo, Peking bi za to, napisali su urednici Observera, mogao smatrati Putina krivim.
Takav ishod bi mogao da zaoštri strateško partnerstvo Moskve i Pekinga, koje je toliko vitalno za Putina, ističe list uz ocjenu da je teško da će Si Đinping zahvaliti Putinu što je kontaminirao sferu istočne Azije otrovnim posljedicama njegove ukrajinske katastrofe.
Ovaj razvoj događaja ponovo naglašava hitnu potrebu za okončanjem ukrajinske krize sa njenim sveprisutnim negativnim posljedicama, zaključuje Observer dodajući da je odbijanjem da to zaustavi, Putin "prošle sedmice ponovo dokazao da je svjetski neprijatelj broj jedan".