Koliko god traje problem sa zatvorenim hirurškim salama Kliničkog centra u Skoplju, traje i golgota 75-godišnjeg Skopljanina R.M. koji je otišao kod ljekara zbog gangrene na nozi.
Hirurške sale u najvećem medicinskom kompleksu u Sjevernoj Makedoniji kroz koji godišnje prođe 800.000 pacijenata ne rade od kraja maja, zbog neprijatnog mirisa iz ventilacionog sistema. Slučaj je prijavljen Državnom tužilaštvu, ali se još od tada čekaju rezultati laboratorijskih ispitivanja u Njemačkoj.
'Putešestvije' Skopljanina R.M. počelo je upravo nekoliko dana prije 18. maja, kada su operacione sale u glavnoj gradskoj klinici u Skoplju "Majka Tereza" zvanično zatvorene.
Od tada neke od sala rade sa eksternim kompresorima, a operišu se samo hitni pacijenti. Neki su upućeni u druge dvije bolnice u Skoplju, Gradsku opštu bolnicu "8. septembar" i "Sveti Naum Ohridski".
Sve ostale operacije su odložene na neodređeno vrijeme.
Niko te ne pita da li imaš da platiš ili nemaš. Pošto je operisan brzo izgubio je samo prst. Inače bi ostao najmanje bez stopala.
U međuvremenu, Skopljanin R.M. "prošetao" je kroz šest klinika i na kraju mu je ponuđen termin za snimanje nakon mjesec dana, njegova porodica je zatražila pomoć u privatnoj klinici.
Pregledi, snimanja i operacija koštaju oko 7.000 evra.
"Niko te ne pita da li imaš da platiš ili nemaš. Pošto je operisan brzo izgubio je samo prst. Inače bi ostao najmanje bez stopala", rekao je član njegove porodice za Radio Slobodna Evropa (RSE).
"Prvo smo otišli u Hitnu pomoć u Kliničkom centru. Nisu ga ni pregledali, bilo je pacijenata sa saobraćajnih nesreća i drugih hitnih slučajeva. Proslijedili su nas u Gradsku opštu bolnicu '8. septembar', odatle na plastičnu hirurgiju, pa na torakalnu hirurgiju. Tu su ga previli. Sljedeća je bila vaskularna hirurgija, gdje su nam rekli da će ga pozvati kada se odjeljenja otvore i bude mjesta. Ko sa bolom može čekati da im sale prorade i kada će to da bude?", kažu iz porodice ovog pacijenta.
Poziv za operaciju čeka i majka Skopljanke Jasmine Bogdanovske. Otišla je na unaprijed zakazani pregled za oko katarakte, ali joj je rečeno da sada ne rade operacije.
"Majka mi je penzioner, nema veliki budžet, pa će čekati. To nije hitna operacija, ali je neizbježna za poboljšanje vida. Nadam se da će nas uskoro zvati", kaže Bogdanovska.
Uzrok havarije u hirurškim salama Kliničkog centra "Majka Tereza" su problemi u instalaciji kiseonika i u kompresorskoj stanici.
Operacije odgođene na najmanje tri mjeseca
Aleksandar Karevski, ortoped u Gradskoj opštoj bolnici "8. septembar", kaže da je priliv pacijenata iz drugih bolnica udvostručen.
"Radimo sa cijelim našim kapacitetom za hitne slučajeve. Prijelom mora hitno da se operiše, abdomen mora hitno da se operiše... Ljekare imamo, ali nemamo medicinske sestre, instrumentarke, broj kreveta je ograničen. Možemo raditi, radili smo i kada je bio slučaj "Laskarci", i u pandemiji covida, ali dokle pacijenti mogu izdržati? Situacija postaje kritična za pacijente", rekao je Karevski za RSE.
On procjenjuje da će operacije koje su ranije bile zakazane biti odgođene za najmanje tri mjeseca.
"Kako bi reagovao normalan čovjek koji svaki dan živi sa bolovima, čeka mjesecima, a kada je zakazan za operaciju, dogodi se ovo? Ljudi misle da ne želimo da ih operišemo. Kažemo im da ako ne žele da čekaju, da potraže izlaz. Veliki broj pacijenata koji su zakazani uzimaju kredite i idu da se operišu u privatne klinike", kaže Karevski.
On apeluje da se problem hitno riješi, a kao privremeno rješenje predlaže korištenje boca na koje su aparati za anesteziju prilagođeni da rade.
Nakon što je počelo prebacivanje pacijenata u druge klinike, Ljuben Arsenkov, direktor bolnice "Sveti Naum Ohridski", rekao je u izjavi za RSE da su organizovani kao za vanrednu situaciju.
I u ovoj bolnici bi bili od koristi dodatni kadrovi, medicinske sestre, bolničari i tehničari. Međutim, takav kadar iz Kliničkog centra još nije upućen ni u Gradsku opštu bolnicu "8. septembar" ni u "Sveti Naum Ohridski".
Još se čekaju rezultati analize iz Njemačke
Ortopedi i traumatolozi klinike TOARILUC (traumatologija, anestezija, reanimacija, intenzivna njega i urgentni centar) počeli su da rade u četiri od šest hirurških sala, kaže Aleksandar Trajanovski, direktor TOARILUC-a.
"Radimo sa eksternim kompresorima. Radimo 15-16 operacija dnevno. Osim hitnih, vratili smo i elektivne (zakazane) pacijente, da ne čekaju", kaže Trajanovski za RSE.
Zamjenik ministra zdravlja Maja Manoleva donijela je naredbu da univerzitetske klinike, koje se nalaze u zgradi hirurških klinika u Kliničkom centru, počnu da rade sa eksternim kompresorima i dodatno sa spremnicima sa komprimiranim vazduhom.
Ministarstvo zdravlja je takođe naložilo klinikama da nabave eksterne kompresore.
Prema naredbi za urologiju, TOARILUC, neurohirurgiju, digestivnu hirurgiju, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju, torako-vaskularnu hirurgiju, za dječiju hirurgiju, radi se u dvije smjene (prva i druga), a operativni plan i redoslijed pacijenata realizuje se prema rasporedu koji utvrđuje stručni kolegij svake klinike.
Vlada je na sjednici 6. juna donijela odluku o zamjeni opreme centralne kompresorske stanice novom.
Ministar za zdravstvo Ilir Demiri (Ilir Demiri) rekao je na konferenciji za novinare 27. maja da će se sačekati rezultati testova u jednoj laboratoriji u Njemačkoj, koji bi trebalo da utvrde šta uzrokuje neprijatan miris u operacionim salama.
Slučaj je prijavljen i Državnom tužilaštvu.
Kada će rezultati stići iz Njemačke i da li će javno tužilaštvo pokrenuti postupak - za sada nema informacija.
Facebook Forum