Evropske vlade kažu da Rusija širi dezinformacije prije održavanja izbora Evropske unije za Evropski parliament od 6. do 9. juna.
Kažu da je djelovanje Moskve i aktera koji podržavaju Kremlj dio šire kampanje miješanja koja je kreirana kako bi diskreditovala evropska vlade i destabilizovala Evropsku uniju.
Moskva odbacuje ove navode.
Kako izgleda navodno rusko miješanja?
Navodi o miješanju Rusije u poslove EU pred izbore uključuje:
- Dezinformacije, sa navodnim manipulacijama istine u rasponu od pojačavanja već postojećih teorija zavjere do deepfake video sadržaja i objava neistina na stranicama "dvojnicima" koje su dizajnirane da izgledaju identično vjerodostojnim sajtovima, kažu stručnjaci.
- Češka je saopštila da je novinski sajt voiceofeurope.com (Glas Evrope) vodio prorusku operaciju uticaja u Evropi. Proruski ukrajinski političar i biznismen Viktor Medvedčuk tajno je finansirao operacije uticaja Glasa Evrope, navodi se u saopštenju.
- Belgija je rekla da su ruski zvaničnici platili poslanicima Evropskog parlamenta da promovišu rusku propagandu u Evropi.
Kako Rusija odgovara na optužbe za miješanje?
Rusija poriče širenje dezinformacija. Kaže da je Zapad umiješan u sveobuhvatni informacioni rat koji uključuje lažne tvrdnje koje su osmišljene da unište reputaciju Rusije i da je prikažu kao neprijatelja.
Ruski zvaničnici kažu da je Zapad postao toliko netolerantan da odbija da prihvati bilo kakav stav koji je u suprotnosti sa preovlađujućim dominantnim narativom i da je zabranio distribuciju nekih ruskih državnih medija kao što su novinska agencija RIA Novosti i novine Izvestja i Rossiiskaja Gazeta.
Šta su 'deepfakes' i 'doppelganger' stranice?
Deepfakes su artificijelni mediji u kojima je osoba na postojećoj slici ili video snimku zamijenjena drugim likom koristeći tehnike vještačke inteligencije. Deepfakes mogu biti veoma realistični. To je dovelo do širenja dezinformacija i propagande.
Na izborima u Slovačkoj 2023. pojavio se snimak glasa Mihala Simecke, lidera Progresivne Slovačke stranke, koji očigledno razgovara o namještanju glasanja. Snimak je bio lažan.
Doppelganger (dvojnik) je naziv koji se pripisuje kampanji dezinformacija koja uključuje kreiranje lažnih web lokacija koje veoma liče na postojeće izvore vijesti.
Ciljane web stranice uključuju dnevne novine Le Figaro i Die Velt, kao i francusko ministarstvo inostranih poslova i njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova.
U članku na kloniranoj web stranici francuskog ministarstva inostranih poslova navodi se da Francuska priprema porez od čijih sredstava će pomoći ratnim naporima Ukrajine. Oko 200 Facebook naloga je kreirano za širenje informacija.
Šta evropski zvaničnici podrazumijevaju pod ruskom 'eho komorom'?
Evropski zvaničnici optužuju ruske medije, zvaničnike i diplomatsku mrežu pod kontrolom države da su eho komora za lažne vesti podižući profil neprovjerenih informacija kako bi im dali kredibilitet.
Rusko ministarstvo odbrane je u januaru navelo da je Francuska poslala plaćenike u Ukrajinu. Nepotkrijepljena tvrdnja brzo se proširila proruskim medijima, a ruski parlament ju je gurnuo kao činjenicu uprkos energičnom poricanju Pariza.
Šta kažu EU lideri o navodnom ruskom miješanju?
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da se Evropa suočava sa teškim izborom: da bude jaka ili da se pokori autkratama.
"Da li želimo jaku Evropu koja se bori za naše vrednosti i našu demokratiju? Ili, s druge strane, dopuštamo da naše demokratije otmu zastupnici i marionete autokrata?", rekla je ona.
Kako EU reguliše društvene medije?
Novi Zakon o digitalnim uslugama EU zahteva brzo uklanjanje nelegalnog sadržaja i više informacija o tome kako se sadržaj objedinjuje i druge prakse povezane sa obmanjujućim oglašavanjem i obmanjujućim političkim sadržajem.
Meta platforme, Facebook, Google i TikTok, najavili su mjere uključujući stvaranje timova za suzbijanje dezinformacija, zloupotrebe vještačke inteligencije i prikrivenog uticaja u vezi sa izborima za Evropski parlament.
U aprilu je Evropska komisija, izvršna vlast EU, pokrenula istragu o Facebooku i Instagram, platformamam Meta-e zbog zabrinutosti da kompanija nije učinila dovoljno da se suprotstavi dezinformacijama.