Južnoafrikanci su u sredu počeli da glasaju na najneizvesnijim izborima otkad je ukinut aparthejda, s predviđanjima istraživanja javnog mnjenja da će Afrički nacionalni kongres (ANC) izgubiti parlamentarnu većinu posle 30 godina u vlasti.
Biračka mesta su otvorena u sedam sati ujutru ili nešto posle toga, kada su na nekim lokacijama već oformljeni redovi birača.
ANC predvođen Nelsonom Mandelom došao je na vlast 1994. kada su održani prvi izbori na kojima su mogle da učestvuju sve rase i od tada je osvajao većinu na izborima koji se održavaju svakih pet godina, iako je njegov udeo glasova postepeno opadao.
Ako ovaj put padne ispod 50 odsto, ANC će morati da sklopi dogovor s jednom ili više manjih partija da bi vladao, čime mlada demokratija kojom je dosad dominirala jedna partija ulazi u nepoznate i potencijalno nestabilne vode.
ANC je i dalje na putu da osvoji najveći deo glasova, što znači da će njen lider Siril Ramafosa verovatno ostati na funkciji predsednika, osim ako se ne suoči s izazovom iz partije ako njen učinak bude lošiji od očekivanog.
Nezadovoljstvo birača zbog visokih stopa nezaposlenosti i kriminala, čestih nestanka struje i korupcije u partijskim redovima razlozi su postepenog pada ANC-a.
Više od 27 miliona Južnoafrikanaca registrovano je za glasanje na više od 23.000 biračkih mesta koja će biti otvorena do 21 čas.
Birači će izabrati poslanike skupštine u svakoj od devet provincija u zemlji i novog nacionalnog parlamenta koji će potom izabrati sledećeg predsednika.
Među opozicionim partijama koje se bore za vlast je i liberalna centristička Demokratska alijansa, koja je osvojila drugi najveći udeo glasova u 2019. i formirala savez s nekoliko manjih partija kako bi pokušao da proširi podršku.
Bivši predsednik Džejkob Zuma podržava novu stranku pod nazivom uMkhonto ve Sizve (MK), nazvanu po bivšem naoružanom krilu ANC-a. Zuma, koji je bio primoran da podnese ostavku na mesto predsednika 2018. godine posle niza skandala, i dalje ima uticaj, posebno u svojoj matičnoj provinciji Kvazulu-Natal.
Očekuje se da će izborna komisija početi da objavljuje delimične rezultate u roku od nekoliko sati posle zatvaranja biračkih mesta. Komisija ima sedam dana da objavi konačne rezultate, mada je na poslednjim izborima, takođe održanim u sredu, to učinila u subotu.