Požar na deponiji "Duboko" kod Užica, na zapadu Srbije, u potpunosti je ugašen nakon 20 dana, saopštila je gradonačelnica Jelena Raković Radivojević 24. maja.
Međutim, dim je još uvek vidljiv.
Na konferenciji za medije Štaba za vanredne situacije, direktor deponije Milomir Milovanović saopštio je da tokom gašenja požara niko nije povređen.
Kako se gasio požar?
Vatrogasne ekipe i građevinske mašine su od 5. maja bile na terenu i gasile požar, a u delu grada je 6. maja proglašena vanredna situacija.
Prethodnih dana požar na Deponiji "Duboko" gašen je na više načina.
U akciji gašenja požara bile su uključene vatrogasne ekipe iz devet lokalnih samouprava, osnivača deponije, a pomagale su i komunalne službe i dva helikoptera Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije.
Poslednjih dana korišćen je i termovizijski dron za određivanje tačne lokacije požara, koji je izbio na dubini od preko 15 metara u telu deponije.
Protesti građana
Građani Užica održali su tri protesta zbog zabrinutosti posledica požara po njihovo zdravlje.
Posebno su bili nezadovoljni meštani sela graničnih sa prostorom gde se nalazi deponija, koja je od centra Užica udaljena pet kilometara.
Poslednji protest održan je 23. maja, kada je počelo potpisivanje peticije sa zahtevom da deponija "Duboko" bude zatvorena zbog zagađenja koje je izazvao požar.
Deo građana smatra da je na deponiji bilo "lošeg rukovođenja u kontinuitetu, što je kulminiralo požarom i zagađenjem životne sredine".
U Srbiji ne postoji razvijen sistem za merenje svih zagađujućih materija koje se oslobađaju pri akcidentima kakav je na deponiji "Duboko", a među kojima su najopasniji dioksini i furani.
To je potvrdila i direktorka užičkog Zavoda za javno zdravlje Marija Palikuća
"Nažalost mi nemamo ni ovlašćenja ni nadležnost da radimo te čestice, kao ni jedna druga laboratorija u Srbiji. Ja ni jednog trenutka nisam rekla da je vazduh u Užicu idealan i dobar, samo sam govorila da na osnovu podataka tokom merenja koje mi radimo, nije bilo prekoračenja graničnih vrednosti", kazala je ona 24. maja,
Obećana modernizacija deponije
Objavljen je međunarodni tender za trajno rešavanje problema deponije "Duboko".
Predviđeno je proširenje deponije, izgradnja postrojenja za sakupljanje i tretman biogasa i unapređenje tretmana otpadnih voda.
Ovaj projekat, kako je saopšteno, vredan je 30 miliona evra i realizovaće se uz podršku Vlade Republike Srbije.
Deponiju je od izbijanja požara dva puta posetila ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović.
"Po završetku radova 2027. godine, 'Duboko' će biti moderan centar gde će se otpad tretirati po savremenim standardima", navela je Vujović.
Navela je da je Ministarstvo u 2021. godini već uložilo 96 miliona dinara kako bi se proširilo telo deponije, uradila stabilizacija i sprečilo nastajanje klizišta.
Regionalna sanitarna deponija "Duboko" počela je sa radom 2011. godine.
Na njoj se više od decenije odlaže otpad iz devet gradova i opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Požar koji je početkom maja zahvatio veliki deo deponije, drugi je ove godine.
Upozorenje nevladinih organizacija
Na zagađenje zbog požara upozoravala su i nevladina ekološka udruženja.
Inicijativa "Pravo na vodu" i užička organizacija "Libergraf" uputili su zahtev da se u buduću sanaciju deponije "Duboko", uključi i prerada otpadnih voda.
"I pored toga što deponija 'Duboko' ima nepropusnu podlogu, zbog zanemarivanja, a onda i zatrpavanja sanitarnih kaseta, sistem prikupljanja ocednih voda je van funkcije, a prečišćavanje nikada nije ni uspostavljeno", naveli su iz ovih organizacija.
Prema podacima iz izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije za 2023, u državi postoji 12 sanitarnih deponija.
Ostatak gradova, kako navodi Agencija za zaštitu životne sredine Srbije, ima deponije koje nisu u skladu sa strategijom upravljanja otpadom – odnosno ne zadovoljavaju minimum tehničkih standarda.
U Srbiji je registrovano i oko 2.600 divljih deponija, podaci su Agencije za zaštitu životne sredine.