Poljski premijer Donald Tusk izjavio je da je počelo jačanje poljske granice, ističući da za to njegova država neće štedjeti novac, kao i da će u sigurnost svoje istočne granice morati uložiti i sama Evropska unija.
"Nema sumnje u sve agresivnije namjere Belorusije prema Poljskoj. Poduzimamo korake da ojačamo granicu zbog sve većeg pritiska režima Aleksandra Lukašenka i sve većih prijetnji koje nosi rat zbog agresije Rusije u Ukrajini. Počeli smo intenzivne radove na fortifikaciji cijele granice Poljske na istoku", kazao je Tusk 11. maja.
Nakon razgovora s predstavnicima Granične straže, vojske i policije, u mjestu Karakule na granici sa Belorusijom, poljski premijer je rekao da će Evropa morati investirati u svoju vanjsku granicu u Poljskoj, jer je to "ulaganje i u evropsku sigurnost".
"Kao što smo rekli da nećemo štedjeti na oružju i opremi vojske, nećemo štedeti na osiguravanju granice, ne samo kada je infrastruktura u pitanju već i oprema pojedinačno za svakog vojnika", kazao je Tusk.
Poljski premijer upozorio je da iz Bjelorusije jača pritisak nelegalne migracije koju, kao dio hibridnog rata protiv Poljske, organizira režim te susjedne zemlje.
"Pokušaja nelegalnih prelazak granice je sve više, kao što smo i očekivali", rekao je Tusk.
Tusk je obećao da će njegova vlada pripremiti izmjene zakona tako da graničari, vojnici i policajci imaju osećaj pravne sigursnoti.
Ranije ove sedmice poljski ministar odbrane Vladislav Košnjak-Kamiš je izjavio da ta zemlja treba imati plan da na istočnoj granici izgradi i sistem "rovova i bunkera".
Bjelorusija, najbliža saveznica Rusije, doživjela je pogoršanje odnosa sa zapadnim susjedima i Ukrajinom u posljednjih nekoliko godina, osobito nakon što je Moskva iskoristila bjelorusku teritoriju kao bazu za invaziju na Ukrajinu, koju je pokrenula u februaru 2022. godine.
Bjeloruski lider Lukašenko podržao je ruski invaziju na Ukrajinu i dozvolio ruskim oružanim snagama da koriste vojnu infrastrukturu i zračni prostor tokom invazije.