Više opozicionih partija u Srbiji reagovalo je na izjavu načelnika Uprave kriminalističke policije (UKP) Srbije Ninoslava Cmolića o stanovnicima borskog kraja na istoku Srbije i pripadnicima vlaške nacionalne manjine.
Cmolić je gostujući na TV Informer 5. aprila rekao da su dvojica muškaraca koji su priznali ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić "bez empatije i sa niskim IQ-om (koeficijentom inteligencije)".
On je takođe rekao da su u pitanju Vlasi i da su "samo to podneblje, narečje, govor nama čudni".
Opoziciona stranka Zeleno-levi front (ZLF) u saopštenju 8. aprila je osudila "zabrinjavajuću pojavu govora mržnje i nacionalne, verske i kulturne netrpeljivosti u medijima".
ZLF je pozvao nadležne organe, pre svega REM, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, kao i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije da sprovedu mere protiv pojedinaca i organizacija koje šire govor mržnje i nacionalnu netrpeljivost.
"Spisku neprofesionalnih i nemoralnih izjava koje su se mogle čuti od momenta nestanka devojčice, sada se dodaju i uvredljive generalizacije na račun vlaške populacije i stanovnika borskog kraja uopšte", naveo je ZLF.
Opoziciona Demokratska stranka takođe je u saopštenju od 8. aprila navela da je Cmolić na neprimeren način govorio o Vlasima i da je "direktno targetirana čitava etnička zajednica iz istočne Srbije".
Narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) iz Bora Irena Živković je 7. aprila zatražila od Cmolića da se javno izvini svim stanovnicima borskog okruga, a naročito Vlasima, prenela je Beta.
"Izrekli ste u javnom prostoru stvari koje se označavaju kao širenje nacionalne mržnje u najmanju ruku, povezujući monstruozan čin ubistva devojčice, za kojom čitav Bor plače, sa karakteristikama ovog podneblja, običajima, jezikom, generalizujući i vređajući svakog stanovnika borskog okruga, a naročito Vlahe, koji su na ovim prostorima starosedeoci", rekla je Živković.
Radio Slobodna Evropa nije dobio odgovor policije na upit za komentar povodom ovih tvrdnji.
Zvaničnici i ministar policije prethodnih dana obraćali su se javnosti povodom nestanka dvogodišnje Danke Ilić u naselju Banjsko Polje kod Bora.
Za ubistvo devojčice osumnjičena su dvojica radnika javnog preduzeća "Vodovod" u Boru, gradu na istoku Srbije, koji su Danku Ilić udarili automobilom i potom njeno telo ostavili na deponiji, saopštio je 4. aprila ministar policije Srbije Bratislav Gašić.
Oni su, prema njegovim rečima, priznali izvršenje krivičnog dela.
Policija i dalje vrši potragu za telom devojčice.