Dvopartijska delegacija američkog Kongresna delegacija obećala je nastavak podrške Tajvanu u četvrtak, nekoliko dana pošto je Kongres odobrio 300 miliona dolara vojne pomoći za ostrvo s demokratskom vladom na koje Kina ima pretenzije.
Kongres je takođe u subotu odobrio 400 miliona dolara za suprotstavljanje uticaju kineske vlade u tom regionu.
Kina smatra Tajvan otcepljenom provincijom koju treba da staviti pod svoju kontrolu, silom ako je potrebno. Peking svakodnevno šalje vojne brodove i borbene avione u blizini ostrva, dok pojačava vojni pritisak.
SAD, kao i većina zemalja, ne priznaju Tajvan kao državu. Međutim, zakoni SAD nalažu Vašingtonu da osigurava da se ostrvo može braniti i smatra da su sve pretnje Tajvanu pitanje "ozbiljne zabrinutosti".
Delegacija koju je predvodio republikanski kongresmen Džek Bergman (Jack), koji predsedava Podkomitetom za obaveštajne poslove i specijalne operacije Predstavničkog doma, pokušala je da uveri tajvansko rukovodstvo u kontinuiranu podršku SAD.
"Nastavićemo da uveravamo naše kolege da je strateški odnos ključan za buduću bezbednost regiona", rekao je Bergman na sastanku s tajvanskom predsednicom Caj Ingven.
"To uključuje snažnu tajvansku pomorsku strategiju i način na koji možemo da radimo zajedno na zajedničkim ciljevima da se suprotstavimo Kini u njenim sve agresivnijim akcijama u regionu", rekao je on.
Caj je zahvalila administraciji predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) i Kongresu na pomoći u jačanju samoodbrane Tajvana.
"Ova podrška će nastaviti da jača partnerstvo Tajvana i SAD", rekla je ona.
Kina redovno kritikuje posete zvaničnika SAD Tajvanu.
Poseta tadašnje predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi (Nancy) Tajvanu 2022. dovelo je do toga da je Kina poslala vojne brodove i avione oko ostrva i zamrznula niz veza, uključujući vojne komunikacije, sa SAD.
Peking i Vašington obnovili su vojne kontakte nakon što je više diplomatskih sastanaka poslednjih meseci kulminirao susretom predsednika dve zemlje u San Francisku u novembru.
Izvor: Associated Press