Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da je odbacilo krivičnu prijavu opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) protiv direktora "Beogradske arene" Gorana Grbovića u vezi s izborima održanih 17. decembra prošle godine.
VJT je navelo da je Grbović bio prijavljen zbog "zloupotrebe službenog položaja" i da je prijava odbačena "jer nema osnova sumnje da je učinjeno bilo koje krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, pa tako ni za prijavljeno krivično delo".
"Tužilaštvo nalazi da navodi krivične prijave nisu potkrepljeni nikakvim dokazima – dokazi nisu prikupljeni ni 17. decembra 2023. g, niti kasnije, a nisu dostavljeni ni uz krivičnu prijavu", piše u saopštenju na sajtu VJT.
Navedeno je da zato ne postoje osnovi sumnje da je Grbović, kako to tvrdi podnosilac krivične prijave, omogućio okupljanje lica koja nisu stanovnici Beograda u "Beogradskoj areni", u svrhu nezakonitog glasanja na izborima 17. decembra 2023.
"U odsustvu bilo kakvih konkretnih dokaza nije moguće ni koncipiranje smislenog zahteva za prikupljanje potrebnih obaveštenja, zbog čega je krivična prijava odbačena", dodaje se.
Pored toga, kako je ukazano u saopštenju, "nije utvrđen identitet nijednog takvog lica".
Stranka slobode i pravde, koja je deo opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja", podnela je 14. marta krivičnu prijavu protiv više osoba, među kojima su ministar policije u Vladi Srbije Bratislav Gašić i ministar državne uprave Aleksandar Martinović, kao i direktor "Beogradske arene" Goran Grbović.
Prijava je podneta pošto opozicija tvrdi da su oni omogućili nezakonito glasanje na izborima prošlog decembra.
Polovinom decembra 2023. održani su vanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u Srbiji. Na izborima je pobedu odnela vladajuća Srpska napredna stranka (SNS). Međutim, opozicija dovodi u pitanje rezultate izbora, naročito na glasanju za Beograd, tvrdeći da je režim dovodio državljane Bosne i Hercegovine da na beogradskim izborima nezakonito glasaju za SNS tako što ih je vlast prethodno fiktivno prijavljivala na beogradske adrese.
Zbog toga su zatražili ponavljanje izbora u Beogradu i međunarodnu istragu neregularnosti u izbornom procesu u Srbiji.
Opozicioni aktivisti i mediji zabeležili su tokom izbornog dana veliki broj autobusa sa registarskim oznakama Bosne i Hercegovine koji dovoze ljude do "Beogradske arene". Deo njih je ulazio u tu sportsku halu koja je u vlasništvu Grada Beograda. Kada su aktivisti pokušali da uđu u "Arenu" zaustavilo ih je obezbeđenje.
Na pitanje novinara nedeljnika "Vreme", zbog čega veliki broj ljudi dolazi u "Arenu" na dan izbora, direktor te ustanove Goran Grbović je odgovorio da se održava "košarkaški turnir".
RSE je zabeležio svedočenje muškarca iz Rudog, grada na istoku BiH, koji je ispričao da je imao dva prebivališta – u Rudom i Beogradu, iako zakoni Srbije i BiH ne daju takvu mogućnost.
Takođe je rekao da je na dan izbora krajem 2023. zajedno sa još meštana Rudog dovezen autobusom u glavni grad Srbije, gde je dobio ceduljicu sa informacijama o lokaciji na kojoj će glasati.
Novinari RSE razgovarali su i sa pojedinim prevoznicima koji su na izborni dan vozili glasače iz Rudog, ali i iz drugih bh. gradova poput Foče, Višegrada, Novog Goražda i Čajniča.
Posmatračka misija CRTA je u izveštaju posle izbora ocenila da su izborne migracije građana zabeležene u obimu koji je mogao da utiče na rezultate izbora.
ODIHR je 28. februara objavio finalni izveštaj o izborima u Srbiji u kom se navodi da uslovi nisu bili ravnopravni za sve jer je na njima bilo dominantno učešće predsednika države Aleksandra Vučića. Dodaje se da su zabeleženi pritisci na zaposlene u javnom sektoru da glasaju za vlast, zloupotreba javnih resursa u njenu korist i Vučićeva medijska dominacija.