Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres izjavio je povodom Međunarodnog dana žena, koji se obilježava 8. marta, da je za okončanje patrijarhata potreban novac.
"Moramo podržati ženske organizacije na prvoj liniji fronta. Moramo uložiti u programe za borbu protiv nasilja nad ženama i podstaći žensko uključivanje i liderstvo u ekonomijama, digitalnim tehnologijama, izgradnji mira i klimatskim akcijama", naveo je on, saopćio je UN.
Sve to, dodao je, zavisi od osiguravanja novca za održivi razvoj kako bi države imale na raspolaganju sredstva za ulaganje u poboljšanje položaja žena i djevojčica.
"Također je potrebno da povećamo broj žena liderki u biznisu, financijama, centralnim bankama i ministarstvima financija. Ovo može pomoći u privlačenju investicija za politike i programe koji će odgovarati na potrebe žena i devojčica", rekao je Guterres.
Kako je kazao, žene i djevojke su rušeći barijere i razbijajući stereotipe postigle velike uspjehe, ali se i dalje suočavaju sa ogromnim preprekama.
"Milijarde žena i devojaka se suočava sa marginalizacijom, nepravdom i diskriminacijom, dok uporna epidemija nasilja nad ženama sramoti čovječanstvo. Po trenutnom tempu, pravna jednakost je udaljena tri stotine godina. Moramo biti brži", poručio je.
Međunarodni dan žena obilježava se 8. marta, kao dio borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Ideja za obilježavanjem pojavila se početkom 20. vijeka u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših uvjeta rada.
Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila javno su protestovale prvi put 8. marta 1857. godine u Njujorku zbog loših uslova rada i niskih plata. Demonstracije je rastjerala policija, a žene su dva mjeseca kasnije osnovale sindikat.
Prva međunarodna ženska konferencija bila je održana 1910. godine u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke internacionale, kada je ustanovljen Međunarodni dan žena, na prijedlog Klare Cetkin, koja je bila članica Njemačke socijalističke partije.
Ujedinjene nacije (UN) su 1975. godine, koja je bila proglašena Međunarodnom godinom žene, zvanično počele da obilježavaju ovaj praznik pod nazivom Međunarodni dan žena. Dvije godine kasnije Generalna skupština UN-a je rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava i međunarodnog mira.