"Pitanje malignog ruskog uticaja se ne smije podcjenjivati, moramo biti veoma oprezni", poručio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović nakon susreta u Sarajevu u srijedu sa šefom Delegacije Evropske unije u BiH Johannom Sattlerom i ambasadorima zemalja članica EU u BiH.
Sastanak je održan uoči predstojeće odluke Evropskog vijeća o otvaranju pregovora sa Bosnom i Hercegovinom, 21. i 22. marta, na kojem bi trebao biti predstavljen izvještaj o napretku zemlje i eventualno donesena odluka o otvaranju pregovora.
"Država BiH ima jasne vanjskopolitičke ciljeve. Osamdeset posto građana Bosne i Hercegovine želi da bude u Evropskoj uniji. Odluka Evropskog vijeća o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom bila bi ohrabrenje za sve građane", poručio je.
Upozorio je i da postoje ozbiljni geopolitički razlozi zašto se mora ubrzati put ka članstvu u EU.
"Da li je iko otišao iz BiH u Bjelorusiju i Rusiju? I Bošnjaci i Srbi i Hrvati, Bosanci i Hercegovci idu u pravcu EU demokratije, zbog čega EU treba dovršiti proces integracije zemalja Zapadnog Balkana, a sigurna i stabilna BiH je garant sigurnosti cijele regije", pojasnio je Bećirović.
U Sarajevu su ovih dana boravili ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalene Baerbock, te šefovi diplomatije Italije i Austrije, Antonio Tajani i Alexander Schallenberg.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bila je u BiH krajem januara, zajedno sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem i predsjednikom vlade Holandije, Markom Rutteom.
Od uslova koje je postavila EU krajem prošle godine za otvaranje pregovora, vladajuća koalicija u BiH je dogovorila otvaranje pregovora s Frontexom, graničnom službom Europske unije.
Usvojene su i izmjene Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.
Brisel traži i izmjene Zakona o sudovima BiH i Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
Bosna i Hercegovina je u decembru 2022. dobila status kandidata za punopravno članstvo u EU.
Godinu dana kasnije, sa samita lidera država EU je poručeno da će pristupni pregovori biti otvoreni nakon što Bosna i Hercegovina ispuni neophodne uslove.