Dostupni linkovi

Britanski analitički centar upozorava da je rusko-kineska saradnja rizik za Ukrajinu


 Međunarodna svemirska stanica, 11. avgust 2021.
Međunarodna svemirska stanica, 11. avgust 2021.

Rusija intenzivira saradnju sa Kinom u 5G i satelitskoj tehnologiji, što može da olakša vojnu agresiju Moskve na Ukrajinu, upozorava se u izvještaju britanskog bezbjednosnog analitičkog centra The Royal United Services Institute.

Izvještaj, objavljen 1. marta, kaže da integracija 5G mreža na bojnom polju može naići na prepreke u Rusiji. Ipak, kako se dodaje, infrastruktura za kinesku pomoć ruskim satelitskim sistemima već postoji i može "da olakša rusku vojnu akciju u Ukrajini".

Čitamo vam: Rusko testiranje ASAT oružja ugrozilo sigurnost Međunarodne svemirske stanice
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:09:32 0:00
Direktan link

Kina, koja održava bliske veze s Moskvom, odbila je da osudi invaziju Rusije na Ukrajinu a uz ekonomsku podršku te zemlje Kremlj je preživio brojne zapadne sankcije.

Peking tvrdi da ne prodaje smrtonosno oružje Rusiji za njen rat protiv Ukrajine, ali su zapadne vlade u više navrata optuživale Kinu da pomaže u protoku tehnologije ruskim ratnim naporima.

U izvještaju analitičkog centra navodi se da saradnja Rusije i Kine u 5G i satelitskoj tehnologiji takođe može pomoći Rusiji na bojnom polju u Ukrajini.

"Opsežno korišćenje bespilotnih letjelica i napredne telekomunikacione opreme bilo je ključno na svim frontovima u Ukrajini od prikupljanja obavještajnih podataka do kampanja vazdušnih napada", navodi se u izvještaju.

U dokumentu piše da je razvoj 5G mreže dobio posebno značenje u rusko-kineskim strateškim odnosima posljednjih godina, što je rezultiralo nizom sporazuma između kineskog tehnološkog diva Huawei i ruskih kompanija MTS i Beeline, obje sankcionirane od Kanade zbog povezanosti sa ruskim vojno-industrijskim kompleksom.

5G je tehnološki standard za mobilne mreže, koji omogućava brži prenos podataka od njegovog prethodnika 4G.

Prema izvještaju instituta The Royal United Services, 5G "ima potencijal za preoblikovanje bojnog polja" kroz poboljšano praćenje vojnih objekata, brži prenos i obradu velikih grupa podataka i poboljšanu komunikaciju.

To su "upravo karakteristike koje bi rusko-kinesku 5G saradnju mogle učiniti veoma korisnom u kontekstu rata i samim time povećati rizik za Ukrajinu", dodaje se u izvještaju analitičkog centra.

Jack Crawford, istraživački analitičar u insititutu The Royal United Services i jedan od autora izvještaja, navodi da trenutno postoje "operativna i institucionalna ograničenja" za integraciju 5G tehnologije u Rusiju, ali da ta tehnologija ima prednosti koje je čine "privlačnim prioritetom" za Moskvu.

"Dok Rusija nastavlja da traži prednost na bojnom polju, nedavna poboljšanja u 5G tehnologijama protiv ometanja čine taj vid komunikacije još privlačnijim prioritetom", dodao je Crawford za Radio Slobodna Evropa.

U izvještaju se navodi da je satelitska tehnologija već u središtu saradnje Kine i Rusije. Ukazuje se i na nedavnu saradnju ruskog satelitskog navigacijskog sistema GLONASS i kineskog Beidou-a.

Rusija i Kina su se 2018. dogovorile o zajedničkoj primjeni GLONASS/Beidou-a, dok su 2022. odlučile da izgrade tri ruske nadzorne stanice u Kini i tri kineske stanice u Rusiji .

Satelitska tehnologija može da prikuplja slike, podatke o vremenu i terenu, kao i da poboljša upravljanje logistikom, prati kretanje trupa i da poveća preciznost u identifikaciji i eliminaciji ciljeva na zemlji.

Britanski analitički centar ocjenjuje da je GLONASS već omogućio ruske napade projektilima i bespilotnim letjelicama u Ukrajini putem satelitske korekcije, kao i da je podržao komunikaciju između ruskih trupa.

Ruski predsednik Vladimir Putin tokom posete Raketno-kosmičkoj korporaciji "Energija" blizu Moskve, 26. oktobar 2023.
Ruski predsednik Vladimir Putin tokom posete Raketno-kosmičkoj korporaciji "Energija" blizu Moskve, 26. oktobar 2023.

Izvještaj dolazi u trenutku kada zapadne vlade intenziviraju svoje suprotstavljanje pokušajima Rusije da izbjegne sankcije, koje su uvedene kao odgovor na vojnu agresiju protiv Ukrajine.

Sjedinjene Američke Države su 23. februara, uoči druge godišnjice početka rata u Ukrajini, sankcionisale gotovo 100 subjekata koji pomažu Rusiji da izbjegava trgovinske sankcije i "osiguravaju podršku ruskoj ratnoj mašineriji". Na listi sankcionisanih su i neke kineske kompanije, optužene da podržavaju "rusku vojno-industrijsku bazu".

*Autor: Merhat Sharpizhanov
XS
SM
MD
LG