Dostupni linkovi

Osmani: Pitanje dinara može da se reši, nije trebalo da izazove sukob sa saveznicima


Predsednica Kosova Vjosa Osmani
Predsednica Kosova Vjosa Osmani

Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je u petak da se pitanje zabrane srpskog dinara na Kosovu može rešiti unutar zemlje, te da to pitanje nije trebalo da izazove sukob Prištine i njenih saveznika.

"Ovo pitanje može da se reši ovde na Kosovu. U stvari, to uopšte nije trebalo da bude problem. Nije trebalo da nastane kao sukob sa saveznicima", rekla je Osmani u izjavi novinarima.

Odluka Centralne banke Kosova (CBK), koja je stupila na snagu 1. februara, uređuje da jedino platno sredstvo bude evro, čime se ukida dinar koji je do sada cirkulisao u srpskim sredinama.

Međunarodna zajednice izrazila je zabrinutost da bi ova odluka mogla da ima negativan uticaj na kosovske Srbe i podigne etničke tenzije. Od kosovskih vlasti je zbog toga zatraženo odlaganje primene ove uredbe.

Međutim, Centralna banka Kosova je saopštila da prelazna faza primene njene uredbe ne može trajati duže od tri meseca.

Osmani je od kosovskih institucija zatražila da rade na rešavanju ovog pitanja na osnovu zakona ali uz podršku saveznika.

"Uverena sam da, ukoliko postoji volja za sastankom koji može potrajati nekoliko sati, sve institucije koje treba da sprovedu uredbu CBK u praksi, mogu da sednu i donesu konkretne korake na osnovu zakona koji postoje na Kosovu i da dobiju podršku saveznika za njegovu implementaciju“, rekla je Osmani.

U međuvremenu su zaposleni u pojedinim institucijama, koje na Kosovu funkcionišu u sistemu Srbije, održali su protestne skupove u Severnoj Mitrovici na severu i Gračanici južno od Ibra zbog ukidanja dinara.

Pripadnici srpske zajednice na Kosovu imaju razna primanja iz budžeta Srbije u dinarima ali od početka ove nedelje ne mogu da ih podignu zbog odluke Centralne banke Kosova kojom se uređuje da je evro jedina valuta za platni promet.

Na osnovu te odluke, kosovske vlasti su od početka februara dva puta zabranile uvoz srpskog dinara, zbog čega je došlo do nestašice ove valute.

Tom odlukom se, pored ostalog, uređuje da je Centralna banka Kosova jedina koja može da izvozi i uvozi kovanice i novčanice na teritoriji Kosova. Do sada je Narodna banka Srbije dinare slala u svoj trezor u opštini Leposavić na severu Kosova, odakle je potom novac do finansijskih ustanova koje rade u sistemu Srbije, kao što su pošta ili banka Poštanska štedionica, prevozila međunarodna kompanija Henderson.

Lekar opšte medicine u Domu zdravlja Gračanica, koji radi u sistemu Srbije, je na protestnom skupu novinarima rekao da za podizanje plata moraju da idu u najbliži grad u Srbiju, što je u njihovom slučaju Kuršumlija na udaljenosti od oko 80 kilometara.

Prethodno su 20. februara pojedini meštani Severne Mitrovice i Gračanice potvrdili da nisu mogli da podignu socijalnu pomoć jer sui m radnici pošte, koja radi u sistemu Srbije, rekli da nema novca.

Zamenik premijera Kosova Besnik (Bislimi) Bisljimi je 21. februara rekao da je Vlada svesna da brza implementacija odluke Centralne banke Kosova o ukidanju srpskog dinara može uticati na jedan deo građana iz redova srpske zajednice koji imaju primanja iz budžeta Srbije.

On je dodao da će u narednom periodu izaći sa merama oko ublažavanja posledica, ali nije precizirao o kakvim merama je reč.

Bisljimi je istakao i da se Centralna banka Kosova obratila Narodnoj banci Srbije kako bi se pronašlo neko rešenje, ali da do sada nije dobila nikakav odgovor.

Kosovo inače insistira na direktnoj komunikaciji sa nadležnim institucijama Srbije kako bi se pronašlo rešenje oko isplate novčanih naknada iz budžeta Srbije, dok zvanični Beograd to odbija i traži da se pitanje pokrene u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.

XS
SM
MD
LG