Dostupni linkovi

SAD kaže da bi jačanje vojne veze Irana i Rusije 'trebalo zabrinuti' svijet


Iran je 2010. godine testirao svoju raketu zemlja-zemlja Fateh 110 vlastite proizvodnje (Ilustracija)
Iran je 2010. godine testirao svoju raketu zemlja-zemlja Fateh 110 vlastite proizvodnje (Ilustracija)

Sjedinjene Države kažu kako je sve veća vojna suradnja između Teherana i Moskve "zabrinjavajuća" dok stižu izvještaji da je Iran isporučio više paketa balističkih projektila Rusiji.

Reuters je 21. februara izvijestio da je Iran od januara dostavio Rusiji stotine projektila kroz četiri isporuke, a neimenovani iranski vojni dužnosnik citiran je rekao da će ih "biti više u nadolazećim sedmicama".

Dok ukrajinski i zapadni dužnosnici tek trebaju javno potvrditi Reutersov izvještaj, razvoj događaja je u skladu s američkim upozorenjima.

Glasnogovornik američkog State Departmenta rekao je za RFE/RL da, iako nisu u mogućnosti izravno komentirati izvještaj, sve veća vojna suradnja između Irana i Rusije "je nešto što bi trebalo zabrinuti cijeli svijet".

"Već neko vrijeme upozoravamo da je Rusija pregovarala s Iranom oko nabave balističkih projektila malog dometa i da su ti pregovori aktivno napredovali", rekao je glasnogovornik.

Glasnogovornik je rastuće odnose Teherana i Moskve pripisao Rusiji koja je postala "više izolirana" otkako je pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu 24. februara 2022.

Dana 20. februara, glasnogovornik iranskog ministarstva obrane inzistirao je na tome da vojna suradnja njegove zemlje s Rusijom "nema nikakve veze s ratom u Ukrajini" i da prethodi sukobu.

Nakon invazije na Ukrajinu, Rusija je brzo pogođena nizom zapadnih sankcija, pretekavši Iran kao zemlju s najviše sankcija na svijetu u martu 2022. godine

Dvije su se zemlje zbližile od početka rata, proširivši ekonomsku i vojnu suradnju.

Iran opskrbljuje Rusiju svojim jeftinim, ali učinkovitim bespilotnim letjelicama Shahed "kamikaze", koje Moskva često koristi za gađanje civilne infrastrukture u Ukrajini.

Iran je zanijekao da je dostavio bespilotne letjelice Rusiji za upotrebu protiv Ukrajine i inzistira na tome da je prodao "ograničen broj" bespilotnih letjelica (UAV) Moskvi prije rata. Rusija je također odbacila izvještaje da koristi iranske bespilotne letjelice u ratu.

Međutim, čini se da je rusko Ministarstvo obrane u julu 2023. potvrdilo u svom mjesečniku Armeisky Sbornik da je njegov dron Geran-2 zapravo bespilotna letjelica Shahed-136 iranske proizvodnje.

Reuters je izvijestio da su iranske isporuke uključivale balističke projektile kratkog dometa Fateh-110 i Zolfaqar.

To se događa nakon što su UN-ove zabrane iranskog uvoza i izvoza projektila istekle u oktobru 2023. godine, iako su Britanija i Europska unija rekle da će nastaviti nametati sankcije Iranu.

Mjesec ranije, zapovjednik Iranskih zračno-svemirskih snaga (IRGC) Amir Ali Hajizadeh pokazao je ruskom ministru obrane Sergeju Šojguu izložbu oružja Korpusa čuvara islamske revolucije u Teheranu.

'Promjena igre'

Ako se potvrdi, isporuka iranskih projektila Rusiji "bi promijenila igru i vojno i politički", rekao je John Krzyzaniak, naučni suradnik na Projektu za kontrolu nuklearnog oružja u Wisconsinu.

Protiv projektila se teže braniti nego od bespilotnih letjelica, što Rusiji omogućuje razornije napade na velike udaljenosti.

Krzyzaniak je dodao da bi ta trgovina Iranu koji je u škripcu s novcem donijela iznenadni dobitak i povećanje reputacije, kao i "monetu za pregovaranje u drugim poslovima s Rusijom".

Tokom prošle godine pojavili su se izvještaji o tome da je Teheran finalizirao sporazum s Moskvom o nabavi borbenih aviona Sukhoi Su-35 za nadogradnju svoje zastarjele flote zračnih snaga.

Promatrači su u prošlosti sugerirali da je jedan od iranskih ciljeva isporuke oružja Rusiji mogućnost nabave naprednih ratnih aviona.

"Rusija je počela koristiti sjevernokorejske projektile u ratu s mješovitim rezultatima. Međutim, iranske balističke rakete kratkog dometa testirane su u bitkama", rekla je Nicole Grajewski, suradnica na Programu nuklearne politike Carnegie Endowment for International Peace.

Dok bi navodne isporuke projektila dodatno zacementirale rastuću vojnu suradnju između Teherana i Moskve, Zapad bi to smatrao eskalacijom, prema Grajewski.

"To bi također bio još jedan čavao u lijes za [iranski nuklearni sporazum] i sigurno bi zakomplicirao bilo kakvu vrstu paralelnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu - čak i ako su te šanse već loše", dodala je.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG