Dostupni linkovi

Dodik ponovo o otcjepljenju RS, kaže ne boji se američke reakcije


Milorad Dodik u Moskvi, maj 2023.
Milorad Dodik u Moskvi, maj 2023.

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je da se ne boji američkih upozorenja da će reagovati ako netko pokuša prekršiti Dejtonski sporazum, zaprijetivši pretvaranjem entitetske u državnu granicu.

Pomoćnik američkog državnog sekretar James O'Brien izjavio je 29. decembra da je SAD čvrsto pri stavu da u BiH neće biti otcjepljenja, te da će Washington poduzeti mjere ako neko pokuša jednostrano prekršiti temeljni element Dejtonskog sporazuma".​ "Ne postoji pravo na secesiju", rekao je O'Brien.

Dodik je u intervjuu za AP naveo je da će svaki pokušaj da se međunarodnom intervencijom dodatno ojačaju institucije Bosne i Hercegovine (BiH) dočekati odluka Srba da ih potpuno napuste.

"Budući da to neće biti prihvatljivo za zapadne demokratije, u sljedećoj fazi ćemo zbog njihove reakcije biti prisiljeni proglasiti potpunu nezavisnost Republike Srpske. Svidjelo se to SAD-u i Velikoj Britaniji ili ne, mi ćemo administrativnu granicu između dva entiteta pretvoriti u našu državnu granicu", rekao je Dodik.

Dodik je u intervju za AP rekao kako "zna da će američki odgovor biti upotreba sile", ali da "nema razloga da se toga plaši i da zbog toga žrtvuje nacionalne interese Srba".

Istakao je da je EU "dokazala" da je sposobna raditi protiv vlastitih interesa time što je pristala na stranu Washingtona i protiv Moskve u vezi s ratom u Ukrajini.

"Brisel koristi obećanje o ulasku u EU kao sredstvo za ujedinjenje BiH. U principu, naša politika je i dalje da želimo ulazak u EU, ali to više ne vidimo kao jedinu alternativu", rekao je Dodik.

Dodik posljednje dvije godine pokušava da bh. entitet Republika Srpska preuzme ingerencije države i uspostavi paralelne institucije, uz dugogodišnje prijetnje da će RS napustiti BiH i tako zauvijek podijeliti zemlju.

"Kod Srba je jedno jasno i određeno, a to je sve veća spoznaja da su godine i decenije pred nama godine i decenije srpskog nacionalnog ujedinjenja", rekao je Dodik za AP.

Dodik takođe održava bliske veze sa Moskvom, koja je pokušala da iskoristi vjerske i kulturne afinitete u regionu.

Tijesno sarađuje i sa nacionalpopulističkim mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, koji se opirao antiruskim sankcijama i javno se konfrontira s Evropskom unijom (EU) oko mnogih pitanja.

"Brisel koristi obećanje o pristupanju EU kao oruđe za unitarizaciju Bosne", rekao je Dodik i dodao: "U principu, naša politika je i dalje da želimo u [EU], ali to više ne vidimo kao našu jedinu alternativu".

Zvaničnici EU koji su tražili anonimnost kako bi razgovarali o situaciji nakon sličnih Dodikovih komentara ranije ove sedmice, insistirali su u izjavi za Radio Slobodna Evrpšpa (RSE) da je nezavisnost RS nerealna, te da bi taj entitet bio politički i ekonomski izolovan.

Otkako je mirovnim sporazumom iz 1995. godine, poznatim kao Dejtonski sporazumi, okončan rat u BiH, država je podijeljena na većinski bošnjačku i hrvatsku Federaciju BiH i većinski srpski entitet RS.

Provedbu Dejtonskog sporazuma nadgleda visoki predstavnik međunarodne zajednice s podrškom i širokim ovlastima UN-a, trenutno njemački političar Christian Schmidt.

XS
SM
MD
LG