Roditelji na teritorijama pod ruskom okupacijom čija deca nastavljaju školovanje na ukrajinskom jeziku suočavaju se s opasnošću da im deca budu oduzeta i data na usvajanje u Rusiji ili da budu poslata u škole za "prevaspitavanje" u kojima se nastava izvodi na ruskom, saopštio je Amnesti internešenl (Amnesty International).
U istraživanju "Ukrajina: Obrazovanje dece još jedna žrtva ruske agresije" koje je objavljeno 11. decembra, Amnesti je naveo da je pored tragičnog gubitka života i razaranja koje je donela invazije Moskve na Ukrajinu, sistemsko kršenje prava dece na obrazovanje dodatna posledica s kojom su Ukrajinci suočeni, prenela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Ruske snage i dalje zauzimaju oko 20 odsto teritorije Ukrajine, i uprkos opasnostima od odmazde, neki roditelji koji žive pod okupacijom Rusije, delu obrazuju u potaji po ukrajinskom nastavnom planu i programu.
"Amnesti internešenl je pribavio dokaze od 23 prosvetna radnika i 16 porodica s decom školskog uzrasta koji su živeli ili još žive pod ruskom okupacijom, i dokumentovao je kako je ruski agresorski rat protiv Ukrajine doveo do značajnih i rasprostranjenih prekida obrazovanja u Ukrajini", navela je o studiji En Rajt (Anna Wright) iz Amnestija.
Ona je dodala da su na teritorijama pod ruskom okupacijom "zastrašivanje i prinuda svakodnevna realnost za porodice, decu i nastavno osoblje".
"Niko nije bezbedan pod beskrajnom ruskom kampanjom terora u Ukrajini", rekla je Rajt.
U studiji se citira ukrajinski obrazovni zvaničnik koji je rekao da su deca, roditelji i nastavnici postali "partizani koji kopaju rupe u svojim baštama da sakriju laptopove i mobilne telefone ili se kriju na tavanima i starim šupama da bi uhvatili signal (telefona)".
Intervjuisani su rekli Amnestiju da ruske trupe redovno patroliraju ulicama i često vrše nasumične pretrage, a da su oni kod kojih se pronađene nastavni materijal na ukrajinskom ili elektronski uređaji koji se mogu koristiti za onlajn učenje, u opasnosti da budu pritvoreni i da im se deca oduzmu.
Neki roditelji, poput majke dvoje dece čije je pravo ime promenjeno u "Polina" iz straha od odmazde, odlučili su da u potpunosti prekinu školovanje svoje dece. Njena deca su bila van kuće samo nekoliko puta tokom prvih devet meseci ruske okupacije iz straha da će biti oteta i odvedena u Rusiju, rekla je ona.
Druga majka, iz okupiranog sela u oblasti Herson, rekla je Amnestiju da su došle ruske trupe i rekla joj da će, osim ako sutradan ne pošalje svog 15-godišnjeg sina u školu, on biti odveden "u sirotište u Rusiji". Kada je dečak otišao u školu video je ruske simbole i ruske vojnike.
Nastavnici koji odbijaju da se vrate da predaju u školama u oblastima pod ruskom okupacijom ili se kriju ili su u bekstvu.
Učiteljica iz okupiranog Berdjanska u Zaporiškoj oblasti rekla je Amnestiju da su deca primorana da uče na ruskom i pevaju rusku himnu pod pretnjom da će biti poslata na "prevaspitavanje u ruska sirotišta". Ona je otišla iz tog mesta i sada drži onlajn predavanja deci s okupiranih teritorija negde drugde iz slobodnog dela Ukrajine.
Neki roditelji su u potaji upisali svoju decu da uče onlajn uprkos rizicima da budu uhvaćeni i da se suoče s teškim posledicama.
Otac iz Berdjanska rekao je Amnestiju da on čuva stražu napolju a supruga stoji pored prozora da sinu omogućili da popodne uči u ukrajinskoj školi preko interneta.
"Jedini način da se pomogne Ukrajini da zaceli i da sadašnjost i budućnost ukrajinske dece budu manje bolni, jeste da Rusija prekine rat u Ukrajini, što je akt agresije po međunarodnom pravu", rekla je Rajt.
"Tokom rata ili okupacije, sve strane su ograničene međunarodnim humanitarnim pravom i zakonom o ljudskim pravima. Osiguravanje prava dece na pristup kvalitetnom obrazovanju je jedna takva dužnost i ona se mora u potpunosti poštovati", rekla je ona.