Najmanje 40 civila je ubijeno u džihadističkom napadu na grad Džibo na sjeveru Burkine Faso tokom vikenda, saopšteno je iz Kancelarije za ljudska prava Ujedinjenih nacija.
"Značajan broj pripadnika Džama'at Nusrat al-Islam val Muslimin (JNIM) je napao vojnu bazu, domove i izbjegličke kampove u Džibu u regiji Sahel, te su ubili najmanje 40 civila a povrijedili više od 42", saopšteno je iz agencije u utorak, 28. novembra.
Burkina Faso je od 2015. uhvaćena u vrtlog džihadističkog nasilja koje vrše pobunjenici bliski grupi Islamska država i Al-Kaidi, koje takođe prave probleme u susjednim Maliju i Nigeru.
Agencija navodi da su napadi na civile "neoprostivi i moraju se zaustaviti", te da oni koji stoje iza njih moraju biti privedeni, te im mora biti presuđeno pred pravednim, nezavisnim sudom.
Dodali su da je namjerno ciljanje civila "ratni zločin".
Džibo, grad nedaleko od granične tromeđe Nigera, Burkine Faso i Malija, opkolile su džihadističke grupe koje su aktivne u regionu već mjesecima.
Nekoliko konvoja koji su htjeli da donesu namirnice u grad su takođe bili napadnuti.
Izvori iz bezbjednosnih snaga Burkine Faso su rekli za AFP da su džihadisti proveli masivni napad u nedjelju, na vojnu ispostavu u Džibu, te da je vojska ubila na desetke napadača.
Oni su dodali da su i vojnici ubijeni, ali nisu pominjali civilne žrtve.
Drugi izvor iz oblasti bezbjednosti navodi da je bilo na stotine napadača, rekavši da su bili natjerani na povlačenje kada je vojska tražila podršku iz vazduha.
On navodi da su napadali u talasima, na motociklima i pik-ap vozilima, te da je napad trajao duže od tri sata.
Zvanična novinska agencija Burkine Faso, AIB, navela je da je "više od 400 terorista ubijeno tokom kontraofanzive Oružanih snaga Burkine Faso protiv skoro 3.000 kriminalaca koji su htjeli da zaposjednu Džibo".
Regija Sahel oko grada, jedna je od najteže pogođenih u ovoj zemlji, te je bila svjedok najkrvavijih borbi.
Od septembra prošle godine na čelu države je vojna hunta koju vodi Ibrahim Traore, vođa drugog puča u zemlji u samo osam mjeseci.
Vojni vladari su naveli da im je prioritet borba protiv džihadista, koji kontrolišu oko 40 odsto teritorije.
Prethodnih osam godina, ova afrička država zahvaćena je sve žešćim nasiljem, kao i susjedni Mali i Niger, koji su takođe pretrpjeli svoje vojne udare u prethodne tri godine.
Nasilje u Burkini Faso je raselilo više od dva miliona ljudi te je rezultiralo sa više od 17 hiljada mrtvih, uključujući i civile i vojne žrtve, a ove godine je ubijeno oko 6.000 ljudi, prema nevladinoj organizaciji ACLED, koja prikuplja podatke o nasilju.