Dostupni linkovi

Zaoštravanje sukoba Hezbolaha i Izraela


Eksploziija u selu Aita al-Shaab na jugu Libana
Eksploziija u selu Aita al-Shaab na jugu Libana

Višenedeljne tenzije preko libansko-izraelske granice su eskalirale, sa rastućim žrtvama na obe strane i verbalnim ratom koji podstiče zabrinutost zbog širenja sukoba između Izraela i libanske grupe Hezbolah koju podržava Iran.

U izraelskim napadima u ponedeljak, 13. novembra, poginule su dve osobe na jugu Libana, saopštila je organizacija za prvu pomoć koja je povezana sa Pokretom Amal koji je saveznik Hezbolaha.

U raketnom napadu Hezbolaha u nedelju ranjeno je nekoliko radnika Izraelske električne kompanije, a jedan je preminuo od zadobijenih rana u ponedeljak, saopštila je ta firma.

Hezbolah razmenjuje vatru sa izraelskim snagama otkako je njegov palestinski saveznik Hamas ušao u rat sa Izraelom 7. oktobra.

To je najsmrtonosnije nasilje na granici otkako su Izrael i Hezbolah vodili jednomesečni rat 2006. Do sada je više od 70 boraca Hezbolaha i 10 civila ubijeno u Libanu, a 10 ljudi, uključujući sedam vojnika, stradalo je u Izraelu. Na hiljade građana sa obe strane beže od granatiranja.

Do sada je nasilje uglavnom bilo ograničeno na teritoriju sa obe strane granice.

Izrael je rekao da ne želi rat na svom severnom frontu jer nastoji da slomi Hamas u Pojasu Gaze, dok izvori upoznati sa razmišljanjem Hezbolaha kažu da su njegovi napadi osmišljeni da zaokupe izraelske snage, a da istovremeno izbegnu sveopšti rat.

Sjedinjene Države su rekle da ne žele da se sukob proširi u regionu, poslavši dva nosača aviona u to područje kako bi odvratile Iran da se umeša. Ali, to nije zaustavilo eskalirajuću retoriku Hezbolaha i Izraela.

Lider Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah rekao je u subotu da će libanski front "ostati aktivan" te da je došlo do "kvantitativnog poboljšanja" u tempu operacija grupe.


Izraelski premijer Benjamin Netanjahu upozorio je u ponedeljak Hezbolah da ne proširuje svoje napade.

"Ovo je igranje vatrom. Na vatru će se odgovoriti mnogo jačom vatrom. Ne treba da nas iskušavaju, jer smo pokazali samo mali deo snage", naveo je on u saopštenju.

Upitan na konferenciji za novinare u subotu o tome koja je crvena linija Izraela, ministar odbrane Joav Galan je rekao: "Ako čujete da smo napali Bejrut, shvatićete da je Nasralah prešao tu liniju".

Privremeni premijer Libana Nadžib Mikati, u intervjuu za Al Džaziru u nedelju, rekao je da ga umiruje dosadašnji "racionalizam" Hezbolaha.

"Mi se pridržavamo samoograničenja, a na Izraelu je da zaustavi svoje tekuće provokacije u južnom Libanu", istakao je Mikati.

Libanu su bile potrebne godine da se obnovi od rata iz 2006. i teško može priuštiti još jednu, četiri godine nakon što je upao u finansijsku krizu koja je osiromašila mnoge građane i paralisala državu.

Izrael već dugo doživaljava Hezbolah kao najveću pretnju duž svojih granica. U ratu 2006. u Libanu je poginulo 1.200 ljudi, uglavnom civila, i 157 Izraelaca, uglavnom vojnika.

Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin okarakterisao je nasilje kao "razmenu između libanskog Hezbolaha i izraelskih snaga na severu", predviđajući da će Izrael ostati fokusiran na pretnju od Hezbolaha "u doglednoj budućnosti".

"I sigurno niko ne želi da izbije još jedan sukob na severu na granici Izraela", rekao je on novinarima u Seulu, dodajući da je teško predvideti šta bi se moglo dogoditi.

Mohanad Hage Ali iz Karnegi centra za Bliski istok rekao je: "Definitivno vidim širu eskalaciju, ali nisam siguran da će doći do potpunog sukoba koji niko ne želi".

"Mislim da SAD igraju snažnu ulogu držeći stvari pod kontrolom", istakao je Ali.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG