Turska je u sredu došla na ivicu političke krize pošto je jedan visoki sud podneo krivičnu prijavu protiv članova drugog zbog naloga da se pusti zatvoreni opozicioni političar.
Vrhovni apelacioni sud saopštio je da podnosi krivične prijave protiv članova Ustavnog suda koji su doneli odluku da Kan Atalaj (Can Atalay) bude pušten na slobodu.
Atalaj, 47-godišnji advokat, jedan je od sedmorice optuženih osuđenih prošle godine na do 18 godina zatvora u okviru veoma kontroverznog suđenja na kojem je filantrop Osman Kavala osuđen na doživotni zatvor.
Kavala je proglašen krivim za pokušaj rušenja ustavnog poretka tako što je navodno finansirao proteste 2013. protiv vlade tadašnjeg premijera Redžepa Tajipa Erdoana (Recep Tayyip Erdogan).
Atalaj je bio deo pravnog tima za odbranu ljudi koji su učestvovali u tim protestima.
Turska izborna komisija dozvolila je Atalaju da, dok je zatvoru, bude kandidat levičarske Radničke partije Turske (TIP) na izborima u maju.
On je izabran da predstavlja južnu provinciju Hataj i potom je podneo zahtev Vrhovnom sudu da ga oslobodi jer uživa imunitet od krivičnog gonjenja.
Vrhovni sud je u julu odbio Atalajevu žalbu.
Ustavni sud je prošlog meseca presudio da je Vrhovni sud prekršio Atalajeva prava.
Vrhovni sud uzvratio je u sredu podnošenjem krivičnih prijava protiv članova Ustavnog suda koji su stali na stranu Atalaja.
U saopštenju je optužio Ustavni sud za "prekoračenje zakonskih ovlašćenja" i podneo krivičnu prijavu javnom tužilaštvu.
Dok iz opozicije stižu optužbe da Vrhovni sud pokušava da se "pobuni protiv ustavnog poretka", zabrinutost je izražena i u vladajućim krugovima..
Erdoanova kancelarija zasad nije komentarisala slučaj, ali su se i neki od saveznika moćnog predsednika izjasnili protiv odluke Vrhovnog suda.
"Imamo događaje koji nikada, nikada ne bi trebalo da se dogode", naveo je istaknuti poslanik vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) Hajati Jazidži (Hayati Yazici) na društvenim medijima.
"Agencije koje čine državu treba da rešavaju probleme. Nikada ne bi trebalo da ih stvaraju. Ne mogu jedna drugu da sapliću", dodao je on.
Čitav slučaj proizašao je iz talasa protesta 2013. koji su bili prvi ozbiljan izazov Erdoanovoj sve dominantnijoj vladavini.
Protesti mladih u početku su bili fokusirani na planove vlade da sruši park Gezi, malu zelenu površinu u blizini čuvenog trga Taksim u Istanbulu.
Ubrzo su se prerasli u nacionalni protestni pokret protiv navodne korupcije vladajuće stranke s islamskim korenima i sve većeg Erdoanovog autoritarizma.
Erdoanova vlada je nasilno razbila proteste, a zatim počela da se obračunava s njihovim liderima. Među njima su bili pristalice LGBT pokreta i vodeći sekularni intelektualci poput Kavale.
Izvor: AFP