Dostupni linkovi

Zašto Radoičić nije više vlasnik milionskih firmi u Srbiji?


Urednik NIN-a Milan Ćulibrk naglašava da se "Inkop" sa povezanim preduzećima "preko noći" našao na listi najvećih profitera u Srbiji. Fotografija: kamioni inkopa u Požarevcu, maj 2023.
Urednik NIN-a Milan Ćulibrk naglašava da se "Inkop" sa povezanim preduzećima "preko noći" našao na listi najvećih profitera u Srbiji. Fotografija: kamioni inkopa u Požarevcu, maj 2023.

Od suvlasnika milionskih biznisa, do građanina koji zvanično nema nijednu firmu na svoje ime – taj put je u Srbiji Milan Radoičić prešao za samo tri dana.

Radoičić, koji je javno preuzeo odgovornost za oružani napad na kosovsku policiju u selu Banjska, preneo je suvlasništvo u krovnoj firmi "Inkop" i njenim "ćerkama" na poslovne partnere, braću Zvonka i Žarka Veselinovića.

Do 6. oktobra je Milan Radoičić imao 40 odsto udela u "Inkopu".

Samim tim, bio je suvlasnik u još četiri "Inkopova" povezana preduzeća u Srbiji koja se bave različitim delatnostima – od građevinarstva, preko hotelijerstva.

Imovina tih firmi, kako je pokazalo istraživanje Radija Slobodna Evropa (RSE), vredi najmanje 38 miliona evra. Tu spadaju građevinska oprema i razne nekretnine – poslovni prostori, zemljište, hotel na Kopaoniku, vila u Beogradu.

Istraživanje je pokazalo i da su te firme u 2022. godini zaradile preko 24,5 miliona evra, a unosni poslovi sklapani su sa državom.

Danas, to više nije u posedu Radoičića.

Zahtev da se promeni vlasnik, u danu privođenja Radoičića

Da se Radoičić izbriše iz vlasništva "Inkopa" zatraženo je 3. oktobra, pokazuje dokument objavljen na sajtu Agencije za privredne registre Srbije (APR).

U tom istom danu je Radoičića privela policija i dao je iskaz Višem javnom tužilaštvu u Beogradu koje ga sumnjiči za nekoliko krivičnih dela u vezi sa napadom na kosovsku policiju u Banjskoj.

Narednog dana, 4. oktobra, ukinut mu je pritvor.

Istraga protiv Radoičića je u toku, a optužnica za sada nije podignuta.

Profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić za RSE objašnjava da nije bilo zakonskih prepreka da Radoičić u tom momentu prebaci vlasništvo na poslovne partnere.

"To što je Radoičić osumnjičen nije smetnja, nažalost. Zato što mu u tom postupku nije izrečena mera zabrane raspolaganja imovinom. Mogao je da je pokloni, da radi sa njom šta hoće, nije imao nikakvu zabranu", dodaje.

Rakić Vodinelić ističe i da ako se Radoičiću, u narednim koracima istrage, zabrani raspolaganje imovinom, to važi za ono što poseduje u tom trenutku. Ne i retroaktivno.

"On je zvanično preneo firmu na svoje partnere. Ako mu bude izrečena zabrana, to će se odnositi na ono što već nije poklonio braći Veselinović", pojašnjava.

Braći Veselinović podelio jednako

Agencija za privredne registre je zahtev usvojila za tri dana.

Pa je tako 6. oktobra odlučeno da se Radoičić briše sa spiska vlasnika milionskog preduzeća "Inkop" iz Ćuprije u centralnoj Srbiji.

Radoičić je svoj deo braći Veselinović podelio jednako, svakom po 20 odsto.

Zvonko Veselinović sada ima 60 odsto vlasništva u "Inkopu" i povezanim firmama, a Žarko 40 odsto.

Zvonko Veselinović i iza njega Milan Radoičić izlaze iz Specijalnog suda u Beogradu u februaru 2015. godine, gde su bili optuženi zbog nezakonitog prisvajanja 32 kamiona Hipo Alpe Adria Lizinga.
Zvonko Veselinović i iza njega Milan Radoičić izlaze iz Specijalnog suda u Beogradu u februaru 2015. godine, gde su bili optuženi zbog nezakonitog prisvajanja 32 kamiona Hipo Alpe Adria Lizinga.

Zašto je promenjen vlasnik, iz firme "Inkop" nije odgovoreno za RSE do objave teksta.

"Namera je da ako bude neke štete, kompanija ne bude oštećena", ukazuje urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk.

Promenu u privrednom registru Srbije, on naziva "knjigovodstvenom gimnastikom".

"Ne treba zaboraviti da je Radoičić na isti način i došao do 40 posto u Inkopu. Jer to u početku nije bila firma Veselinovića i Radoičića, nego je pre nekoliko godina, neko od rođaka njima poklonio udeo", podseća Ćulibrk.

Dodaje da bez obzira na formalne promene, "Inkop" i povezana preduzeća "verovatno nastavljaju da rade po istom modelu".

Poslovni partneri pod američkim sankcijama

I pre napada na kosovsku policiju 24. septembra, što je u Prištini označeno kao teroristički akt, vlasti Kosova su Milana Radoičića povezivale sa kriminalnim aktivnostima.

U vezu sa kriminalom je na Kosovu dovođen i Zvonko Veselinović.

"Inkop" je 2022. godine zaradio oko 17,4 miliona evra. Na fotografji kamioni i mašine "Inkopa" na radilištu u Požarevcu, maj 2023.
"Inkop" je 2022. godine zaradio oko 17,4 miliona evra. Na fotografji kamioni i mašine "Inkopa" na radilištu u Požarevcu, maj 2023.

Ali, Srbija koja ne priznaje nezavisnost Kosova, ne priznaje ni optužbe kosovskih vlasti.

Napad u Banjskoj ne tretira kao terorizam, a Radoičiću se u postupku pred Višim javnim tužilaštvom u Beogradu na teret ne stavlja ubistvo policajca Afrima Bunjakua.

Među krivičnim delima za koja se sumnjiči su izazivanje opšte opasnosti i ilegalna nabavka i posedovanje oružja.

Zvanični Beograd odlučio je i da ne primenjuje sankcije Sjedinjenih Američkih Država protiv Radoičića i braće Veselinović, jer za to ne postoje međunarodne obaveze.

Na crnu listu SAD stavljeni su u decembru 2021. zbog sumnji na organizovani kriminal i korupciju.

Godinu dana kasnije, i Velika Britanija je pod optužbama za korupciju uvela sankcije protiv Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića.

Ko su Radoičić i Veselinović?

U javnosti Srbije, Radoičić i Veselinović se predstavljaju kao poslovni partneri, biznismeni poreklom sa Kosova.

Radoičić je do oružanog napada na kosovsku policiju bio potpredsednik Srpske liste, vodeće partije Srba sa Kosova koja uživa podršku zvaničnog Beograda.

Kada je u javnom pismu 29. septembra priznao odgovornost za napad u Banjskoj, objavio je i da podnosi ostavku na funkciju u Srpskoj listi.

I pre toga, Radoičić je bio u begu od kosovskih vlasti, ali zbog optužbi za korupciju.

Kosovski ministar policije Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) ga je označio kao jednog od čelnika kriminalnih struktura na severu Kosova.

Tužilaštvo Kosova je Veselinovića i Radoičića dovodilo u vezu sa ubistvom političara sa Kosova Olivera Ivanovića.

Oni su pomenuti kao navodni organizatori kriminalne grupe, ali protiv njih optužnica nije podignuta jer su tada bili u bekstvu.

Zakon Kosova ne dozvoljava da protiv osoba u bekstvu podižu optužnice, ukoliko one nisu prethodno ispitane.

U decembru 2021. godine, komentarišući odluku SAD da Radoičića i Veselinovića stavi na crnu listu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da će nadležni organi ispitati sve ukoliko postoje "neke ozbiljne optužbe".

U mesecima nakon te izjave, javnost u Srbiji nije saznala da li su optužbe ispitane, niti su Vlada i Predsedništvo tada odgovorili na to pitanje Radiju Slobodna Evropa.

Milan Radoičić se pojavljivao na zvaničnim skupovima, pored Aleksandra Vučića.

Šta radi 'Inkop'?

Među firmama u kojima je Radoičić imao vlasništvo, najviše para doneo je "Inkop", čije su mašine gradile puteve na više lokacija u Srbiji.

"Inkop" je 2022. godine zaradio oko 17,4 miliona evra.

Milan Ćulibrk ocenjuje da, bez obzira na formalne promene, "Inkop" i povezana preduzeća "verovatno nastavljaju da rade po istom modelu". Fotografija: kamioni Inkopa u Požarevcu, maj 2023.
Milan Ćulibrk ocenjuje da, bez obzira na formalne promene, "Inkop" i povezana preduzeća "verovatno nastavljaju da rade po istom modelu". Fotografija: kamioni Inkopa u Požarevcu, maj 2023.

Nekretnine i oprema "Inkopa" su, prema finansijskim izveštajima koje je analizirao RSE, prošle godine vredele oko 10 miliona evra.

Ta firma je, zajedno sa svojim vlasnicima, 2021. stavljena pod sankcije Sjedinjenih Američkih Država.

Ali, pošto one nisu obavezujuće za Srbiju, "Inkop" posluje nesmetano.

Među poslovima koje je ranije istraživao RSE, izdvaja se izgradnja brze saobraćajnice od Požarevca do Golupca na istoku Srbije.

Tu je država u februaru 2022. godine dala saglasnost da "Inkop" bude jedan od podizvođača kineskoj firmi Šandong, o čemu je RSE ranije pisao.

U Srbiji, "Inkop" ima četiri ćerke firme – građevinska preduzeća "Novi Pazar-put" i "Betonjerku" iz Aleksinca, hotelijersku firmu "Dolly Bell" i autoprevoznika iz "Ćuprije" Velmotrans.

Urednik NIN-a Milan Ćulibrk naglašava da se "Inkop" sa povezanim preduzećima "preko noći" našao na listi najvećih profitera u Srbiji.

"Da li je to rezultat 'umešnosti i osećaja za biznis', ili posledica raznih kombinacija sa državom, jer uglavnom rade poslove čije račune plaćaju građani Srbije preko budžeta", upitao je.

"Inkop" je 2022. godine zaradio oko 17,4 miliona evra. Na fotografji kamioni i mašine "Inkopa" na radilištu u Požarevcu, maj 2023.
"Inkop" je 2022. godine zaradio oko 17,4 miliona evra. Na fotografji kamioni i mašine "Inkopa" na radilištu u Požarevcu, maj 2023.

Na pitanje da li i Srbiji sada, zbog međunarodne reputacije, odgovara promena u "Inkopu", jer tu više nema Radoičića koji je označen kao organizator napada u Banjskoj, Ćulibrk odgovara:

"Ništa državu ne može 'oprati'. Njeno lice je ukaljano onog momenta kada su sklapani poslovi sa tim firmama, mimo tendera, već direktnim pogodbama, a vlasnici bili na crnoj listi SAD. Zahvaljujući tome su te firme postale toliko moćne, a njihovi vlasnici među najbogatijim ljudima u Srbiji".

'Istraga će utvrditi odakle novac za ilegalno oružje'

Radoičićevo bogatstvo komentarisao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je 11. oktobra izjavio da će u istrazi o oružanom napadu u Banjskoj i Radoičićevoj ulozi biti ispitani svi aspekti, među kojima i odakle novac za nabavku oružja na crnom tržištu.

Nakon napada u Banjskoj, kosovska policija je zaplenila arsenal oružja i municije.

Vučić je dodao i da "on nije tužilac da bi govorio o tome", ali istovremeno izneo ocenu da pojedini opozicioni političari u Srbiji "imaju više para" od Radoičića.

Među doskorašnjom Radoičićevom imovinom u Srbiji bio je i luksuzni hotel "Grey" na Kopaoniku.

Vlasti Kosova tvrde da je Radoičić sa oružanom grupom koristio taj hotel pre napada u Banjskoj, a kao dokaz toj tvrdnji objavili su snimke iz drona, koji su navodno oduzeti u policijskoj akciji.

Tada je Kosovo objavilo i tvrdnje da je Radoičić koristio objekte Vojske Srbije za obuku napadača, što su vlasti u Beogradu demantovale.

Međutim, nisu komentarisali navode o oružanoj grupi na Radoičićevom posedu.

"Šta Radoičić radi na privatnom imanju, nije stvar Vojske Srbije", izjavio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović 2. oktobra.

Ugovor sa državom posle napada u Banjskoj

Tri dana nakon napada na kosovsku policiju u Banjskoj, posao sa državom dobila je firma "Novi Pazar-put".

U momentu dodeljivanja ugovora, 27. septembra, krajnji vlasnici preduzeća bili su Milan Radoičić i braća Veselinović.

Javno preduzeće "Putevi Srbije" je toj firmi poverilo izgradnju mosta u Adranima kod Kraljeva, vrednu oko milion evra.

Zašto je "Novi Pazar-put" dobio posao i da li je odluka preispitivana nakon oružanog napada u Banjskoj čiji je organizator Radoičić, RSE je pitao preduzeće "Putevi Srbije".

Odgovorili su da Zakon o javnim nabavkama "ne predviđa preispitivanje odluke o dodeli ugovora" u tom slučaju. Dodali su i da "nije bitno ko je vlasnik firme koja učestvuje u javnoj nabavci".

Vlada Srbije i nadležno ministarstvo tada nisu odgovorili na pitanja RSE na osnovu čega građevinske firme koje su bile u vlasništvu Veselinovića i Radoičića osvajaju tendere.

Bez odgovora je ostalo i pitanje da li se saradnja države sa tim firmama prekida, nakon što je Radoičić označen kao organizator napada u Banjskoj.

XS
SM
MD
LG